• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо використання документів при проведенні перевірок субєктів господарювання

Державна податкова адміністрація України  | Лист від 28.05.2008 № 10912/7/23-4017/178 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 28.05.2008
  • Номер: 10912/7/23-4017/178
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 28.05.2008
  • Номер: 10912/7/23-4017/178
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
28.05.2008 N 10912/7/23-4017/178
У зв'язку із надходженням до Державної податкової адміністрації України звернень підпорядкованих державних податкових адміністрацій щодо ненадання суб'єктами господарювання регістрів бухгалтерського обліку та фінансової звітності із посиланням на п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції Закону України від 22 травня 1997 року N 283/97-ВР (далі - Закон N 334) при проведенні їх перевірок з питань обчислення податків та зборів (обов'язкових платежів) ДПА України повідомляє таке.
Зазначаємо, що статтею 16 Закону N 334 встановлюється порядок нарахування та строки сплати податку на прибуток, де п. 16.4 ст. 16, зокрема, встановлені строки сплати податку та порядок заповнення і подання декларації з податку на прибуток .
У свою чергу, абзацом третім п. 16.4 ст. 16 Закону N 334, зокрема, передбачено, що у разі коли платник податку вважає за доцільне роз'яснити окремі результати фінансово-господарської діяльності, зазначені у податковій декларації з цього податку, такий платник податку може надіслати податковому органу таке пояснення, складене у довільній формі. Податковий орган не може вимагати надання форм звітності чи обліку, прямо не передбачених цим Законом, у тому числі складених за правилами бухгалтерської звітності, інших, не передбачених цим Законом, балансів чи звітності.
Таким чином, норма ст. 16 Закону N 334 не регулює порядок проведення перевірок суб'єктів господарювання з питань обчислення податків та зборів (обов'язкових платежів), а наведені в абзаці третьому п. 16.4 ст. 16 Закону N 334 обмеження щодо права вимоги від платників податків подання до органів державної податкової служби звітності, що не передбачена цим Законом, стосується процесу подання податкової декларації.
В той же час до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій згідно із ст. 10 Закону України від 4 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон N 509) віднесено, зокрема, здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а також здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також проведення перевірок достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
При цьому права органів державної податкової служби встановлені ст. 11 Закону N 509. Так, п. 1 ст. 11 Закону N 509, зокрема, передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, у межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подання), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи.
У свою чергу, обов'язки і відповідальність посадових осіб органів державної податкової служби встановлені ст. 13 Закону N 509. Так, згідно зі ст. 13 Закону N 509 встановлено, що посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права. За невиконання або неналежне виконання посадовими особами органів державної податкової служби своїх обов'язків вони притягаються до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством. Посадова особа органів державної податкової служби зобов'язана дотримувати комерційної та службової таємниці.
Згідно з п. 2 ст. 3 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Таким чином, фінансова, податкова та статистична звітності формуються на підставі даних бухгалтерського обліку та мають тісний взаємозв'язок між собою.
У свою чергу, згідно із частиною першою ст. 9 Закону N 1251, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, а також зобов'язані допускати посадових осіб державних податкових органів для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Враховуючи викладене вище, при проведенні перевірок таких суб'єктів господарювання з питань обчислення податків та зборів (обов'язкових платежів) працівники органів державної податкової служби мають право вимагати та використовувати при проведенні перевірки регістри бухгалтерського обліку і фінансову звітність суб'єктів господарювання.
При цьому слід зазначити, що ст. 163 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність керівників та інших посадових осіб суб'єктів господарювання за невиконання платниками податків законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також у разі неприпинення ними дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
Даний лист надсилається ДПА України підпорядкованим підрозділам органів державної податкової служби для використання в роботі.
Заступник Голови Н.Рубан