• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування транспортних засобів

Державна податкова адміністрація України  | Лист від 22.06.2006 № 3490/П/17-0315 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 22.06.2006
  • Номер: 3490/П/17-0315
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 22.06.2006
  • Номер: 3490/П/17-0315
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
22.06.2006 N 3490/П/17-0315
( Лист відкликано на підставі Листа Державної податкової адміністрації N 9068/7/17-0117 від 07.05.2010 )
Державна податкова адміністрація України розглянула звернення В. Пустовойта (с. Костянтинівка Запорізької області) і повідомляє:
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів справляється на підставі Закону України від 11.12.91 р. N 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" зі змінами та доповненнями (далі - Закон), яким визначені платники і об'єкти оподаткування, ставки та строки його сплати, а також встановлені пільги.
Статтею 1 Закону визначено, що платниками цього податку є, зокрема, громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об'єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД або класифікація), зазначені у статті 2 Закону, зокрема автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів - код 8705, вантажні автомобілі - код 8704 та інші.
Порядок ведення класифікації затверджено постановою Кабміну від 12.12.2002 р. N 1863 зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабміну від 18 січня 2003 року N 92 (далі - Порядок N 92). Порядком N 92 визначено процедуру ведення класифікації, що здійснює Державна митна служба України. Відповідно до статті 313 Митного кодексу від 11.07.2002 р. N 92-IV зі змінами і доповненнями, митні органи класифікують товари, тобто відносять до класифікаційних груп. Отже Держмитслужба надає остаточні висновки щодо визначення кодів.
Згідно з роз'ясненням Держмитслужби (лист від 05.05.2005 р. N 11/1-37/5038-ЕП, транспортні засоби, залежно від типів та призначення, поділяються на: пасажирські, які залежно від кількості визначених виробником автомобіля місць для пасажирів, класифікуються у товарних позиціях 8702 або 8703 за УКТЗЕД; вантажопасажирські та вантажні, що класифікуються у товарній позиції відповідно 8703 і 8704 за УКТЗЕД; спеціального призначення (товарна позиція 8705 за УКТЗЕД - спеціально сконструйовані або пристосовані для розміщення різних пристроїв, які надають їм можливості виконувати визначені нетранспортні функції, тобто основною метою застосування транспортного засобу цієї товарної позиції не є перевезення людей або вантажів.
Водночас вирішальним фактором віднесення транспортного засобу до відповідної товарної позиції класифікації є технічні умови, галузь застосування й призначення, визначені заводом-виробником при виготовленні конкретної моделі транспортного засобу або її модифікацій.
При класифікації малотоннажних автомобілів, автомобілів з суцільнометалевим кузовом та подвійного призначення, транспортних засобів, сконструйованих на базі легкового автомобіля (у конструкції яких відсутні шасі та вантажна платформа), конструктивно розрахованих як для перевезення пасажирів, так і вантажів, у товарній позиції 8703 повинні виконуватися такі критерії: у салоні автомобіля за сидінням водія є сидіння для пасажирів, які можуть бути фіксованими, складними, змонтованими на анкерному кріпленні або виносними; наявність у салоні та багажному відділенні внутрішньої обробки та пристроїв, властивих для транспортних засобів, які призначені для перевезення пасажирів; обов'язкова наявність вікон у двох бокових панелях задньої частини кузова автомобіля, бокових та задніх дверях.
Для класифікації малотоннажних вантажних автомобілів з суцільнометалевим кузовом у товарній позиції 8704 притаманні такі критерії: наявність документального підтвердження, що тип цього транспортного засобу вантажний (інформація з паспорта заводу-виробника, технічного паспорта тощо); існування одного ряду сидінь (крім випадків використання здвоєної кабіни на транспортному засобі з рамою або шасі); встановлені заводським способом постійна панель або бар'єр між місцем водія й пасажирів та багажним відсіком (у випадках, коли для конкретної моделі автомобіля це передбачено виробником); відсутність розташованих позаду місця водія місць для сидіння (в тому числі відкидних або розкладних), або спеціально призначених місць для їх кріплення (встановлення), а також відсутність вікон, або не більше одного, за сидінням водія, у бокових панелях задньої частини кузова автомобіля, крім задніх та бокових дверей (за умови використання даного транспортного засобу як вантажного, що визначено заводом-виробником).
Наприклад, якщо конкретний автомобіль ІЖ-2717-90 відповідає ознакам, характерним для легкового автомобіля, то податок необхідно платити за ставками, визначеними для легкових автомобілів (код 8703) залежно від об'єму циліндрів двигуна. Якщо цей автомобіль не відповідає таким ознакам і класифікується в товарній позиції за кодом 8704 "Автомобілі вантажні", до яких належать звичайні вантажівки і фургони усіх видів, використовуваних для перевезення вантажів, а не перевезення пасажирів, то податок сплачується за ставками для вантажних автомобілів (код 8704) також залежно від об'єму циліндрів двигуна.
До речі, Державна податкова адміністрація України всі пропозиції щодо внесення змін в оподаткування транспортних засобів, тобто вдосконалення норм чинного законодавства, що надходять від окремих громадян, підприємств, державних установ та громадських організацій, ретельно аналізуються спеціально уповноваженими робочими групами, які складаються з досвідчених фахівців органів законодавчої і виконавчої влади. Найбільш доцільні пропозиції будуть враховуватися при відпрацюванні проектів положень законодавчих актів про внесення змін і доповнень до чинних законів і Податкового кодексу , щоб останній у контексті податкової реформи став документом, який створить і забезпечить ефективні і справедливі умови для оподаткування фізичних і юридичних осіб, регулювання податкових відносин між державою і платниками податків.
Заступник Голови ДПАУ С.Лекарь