ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.05.2006 N 9425/7/15-0317 |
Щодо відображення сум від'ємного значення об'єкта оподаткування та сумнівної, безнадійної заборгованості в деклараціях з податку на прибуток підприємства
Державна податкова адміністрація України з метою покращення адміністрування податку на прибуток та правильності визначення об'єкта оподаткування надсилає роз'яснення щодо відображення сум від'ємного значення об'єкта оподаткування та сумнівної, безнадійної заборгованості в деклараціях з податку на прибуток підприємства.
1. Відповідно до ст. 86 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" у 2006 р. сума від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, що рахувалася станом на 1 січня 2005 р. і не була погашена протягом 2005 р., не підлягає протягом 2006 р. врахуванню у складі валових витрат платника податку.
Пунктом 6.1 ст. 6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон) визначено, що якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Балансові збитки підприємства, що рахувалися станом на 01.01.2005 р., відображались у рядку 04.9 Декларації з податку на прибуток підприємства за 2005 р., затвердженої наказом ДПА України від 29.03.2003 р. N 143 із змінами та доповненнями (далі - Декларація).
У рядку 04.9 Декларації за звітні періоди 2006 р. відображається зі знаком "+" від'ємне значення суми рядків 08 та 04.9 Декларації за 2005 р.
2. Підпунктом 12.1.1 п. 12.1 ст. 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" надано можливість платнику податку - продавцю товарів (робіт, послуг) збільшити суму валових витрат звітного періоду на вартість відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) у поточному або попередніх звітному податкових періодах у разі, коли покупець таких товарів (робіт, послуг) затримує без погодження з таким платником податку оплату їх вартості (надання інших видів компенсацій їх вартості).
Водночас пп. 12.1.5 п. 12.1 ст. 12 Закону встановлено, що платник податку - покупець зобов'язаний збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної в порядку досудового врегулювання спорів або судом чи за виконавчим написом нотаріуса.
Згідно з пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" податок на додану вартість становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної ст. 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг), а відповідно до п. 4.1 ст. 4 цього Закону база оподаткування операцій з поставки товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових) платежів, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.
Враховуючи вищевикладене, платники податку на прибуток - продавці згідно з пп. 12.1.1 п. 12.1 ст. 12 Закону збільшують валові витрати у рядку 05.3 Декларації на вартість відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг), тобто без урахування податку на додану вартість, включеного до складу ціни товару (роботи, послуги).
При цьому платники податку - покупці відповідно до пп. 12.1.5 п. 12.1 ст. 12 Закону збільшують валові доходи у рядку 02.3 Декларації на всю суму непогашеної заборгованості, тобто включаючи суми податку на додану вартість.
Головам державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі забезпечити при проведенні камеральних перевірок декларацій з податку на прибуток за звітні періоди 2006 р. відпрацювання питань відображення у складі валових витрат платників від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів та застосування п. 12.1 ст. 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Перший заступник Голови | Г.М.Оперенко |