КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 грудня 2019 р. № 1007
Київ
Про затвердження Порядку використання коштів Національного фонду досліджень України
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 742 від 04.07.2023 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 443 від 03.06.2020 № 1133 від 18.11.2020 № 742 від 04.07.2023 № 808 від 04.08.2023 )
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 41 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок використання коштів Національного фонду досліджень України, що додається.
( Постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 742 від 04.07.2023 )
Прем'єр-міністр України | О.ГОНЧАРУК |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 грудня 2019 р. № 1007
ПОРЯДОК
використання коштів Національного фонду досліджень України
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 742 від 04.07.2023 )
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Національному фонду досліджень (далі - Фонд) у державному бюджеті за програмою "Забезпечення діяльності Національного фонду досліджень, грантова підтримка наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок".
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 742 від 04.07.2023 )
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МОН, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня - Фонд.
3. Кошти Фонду формуються за рахунок:
коштів державного бюджету;
добровільних внесків юридичних і фізичних осіб, у тому числі нерезидентів України;
інших джерел, не заборонених законодавством.
4. Бюджетні кошти спрямовуються на:
1) грантову підтримку фундаментальних наукових досліджень у галузі природничих, технічних, суспільних та гуманітарних наук та прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки;
2) забезпечення діяльності Фонду;
3) фінансування наукових проектів, обраних переможцями спільних конкурсів, що проводилися Державним фондом фундаментальних досліджень разом з іноземними науковими товариствами.
( Пункт 4 доповнено підпунктом 3 згідно з Постановою КМ № 1133 від 18.11.2020 )
5. За напрямом, визначеним підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, бюджетні кошти надаються на конкурсній основі юридичним особам незалежно від форми власності, фізичним особам (далі - грантоотримувач) для:
1) забезпечення виконання наукових досліджень і розробок;
2) забезпечення розвитку матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок високого рівня;
3) розвитку наукової співпраці, зокрема наукової мобільності, організації, проведення та участі у конференціях, симпозіумах, спільних дослідженнях університетів та наукових установ;
4) наукового стажування наукових, науково-педагогічних працівників, аспірантів, ад’юнктів, докторантів, у тому числі за кордоном;
( Підпункт 4 пункту 5 в редакції Постанови КМ № 742 від 04.07.2023 )
5) створення, функціонування та забезпечення розвитку дослідницької інфраструктури;
6) трансферу знань та їх поширення;
7) підтримки проектів молодих вчених;
8) підтримки діяльності, спрямованої на залучення учнівської та студентської молоді до наукової та науково-технічної діяльності;
( Підпункт 8 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 742 від 04.07.2023 )
9) популяризації науки;
10) інших напрямів, погоджених з наглядовою радою Фонду.
6. За напрямом, визначеним підпунктом 2 пункту 4 цього Порядку, бюджетні кошти надаються для:
1) організації та проведення в установленому законодавством порядку конкурсного відбору та наукової і науково-технічної експертизи проектів, поданих для участі у конкурсному відборі;
( Підпункт 1 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 443 від 03.06.2020 )
2) здійснення витрат на придбання, створення, функціонування та технічну підтримку офіційного веб-сайту Фонду, програмного забезпечення для формування електронної бази експертів, які проводять експертизу проектів, що подаються на конкурс, електронної інформаційної системи для подання та обробки таких проектів, електронної бази даних наукових досліджень та розробок, що фінансуються або фінансувалися Фондом;
3) забезпечення діяльності дирекції Фонду;
4) забезпечення участі офіційних делегацій (представників) Фонду у заходах щодо міжнародного науково-технічного співробітництва;
5) відшкодування витрат на відрядження членів наукової ради Фонду та членів комісії конкурсу для забезпечення участі у їх засіданнях;
( Підпункт 5 пункту 6 в редакції Постанови КМ № 443 від 03.06.2020 )
6) здійснення інформаційних (роз’яснювальних/комунікаційних) заходів;
7) виконання грантових угод, або інших двосторонніх чи багатосторонніх угод (зокрема у формі меморандуму, протоколу, додатка до протоколу), укладених в рамках забезпечення виконання програм ЄС з досліджень та інновацій або еквівалентних програм в Україні.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 808 від 04.08.2023 )
Виконання підпункту 7 цього пункту здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 808 від 04.08.2023 )
6-1. Оплата послуг, пов’язаних з організацією та проведенням наукової і науково-технічної експертизи проектів, поданих для участі у конкурсному відборі, здійснюється на договірних засадах з урахуванням норм оплати праці експертів, що залучаються відповідно до законодавства для проведення державної наукової і науково-технічної експертизи за рахунок коштів державного бюджету.
Оплата послуг, пов’язаних з організацією та проведенням конкурсного відбору проектів (у тому числі попередній розгляд заявок, відбір експертів, розгляд проектів та формування рейтингового списку проектів), здійснюється на договірних засадах у розмірах, що відповідають нормам оплати праці (зокрема, пов’язаної з керуванням експертною групою, консультуванням та аналізом об’єкта експертизи, участю у засіданнях експертних груп) експертів, які залучаються відповідно до законодавства для проведення державної наукової і науково-технічної експертизи за рахунок коштів державного бюджету.
( Порядок доповнено пунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 443 від 03.06.2020 )
7. Грантова підтримка надається Фондом на конкурсній основі з обов’язковим проведенням незалежної та об’єктивної наукової і науково-технічної експертизи, зокрема із залученням іноземних експертів, за винятком фінансування Фондом наукових проектів, обраних переможцями спільних конкурсів, які проводилися Державним фондом фундаментальних досліджень разом з іноземними науковими товариствами та результати яких затверджені рішенням Ради Державного фонду фундаментальних досліджень.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1133 від 18.11.2020 )
8. У разі ухвалення Фондом рішення про надання грантової підтримки за результатами конкурсного відбору з грантоотримувачем укладається договір про надання грантової підтримки (далі - договір).
Умови і порядок фінансування проектів залежать від розміру бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для фінансування діяльності Фонду.
Невід’ємною частиною договору є кошторис витрат, затверджений грантоотримувачем і погоджений з Фондом, з необхідними розрахунками та обґрунтуваннями.
Грант надається грантоотримувачу у розмірі повної або часткової вартості робіт, необхідних для реалізації проекту.
Фінансування у повному обсязі здійснюється у разі реалізації проекту, який не фінансується з інших джерел.
Часткове фінансування здійснюється за умови реалізації проекту, який одночасно фінансується з кількох джерел. У такому разі Фонд визначає конкретний обсяг частини робіт та розмір фінансової підтримки, яка надаватиметься Фондом для реалізації такого проекту з урахуванням загальної кошторисної вартості реалізації проекту та розміру фінансування з інших джерел.
Для фінансування проекту Фонд перераховує кошти із свого реєстраційного рахунка на рахунки грантоотримувача відповідно до укладених договорів.
Фонд здійснює контроль за виконанням грантоотримувачем зобов’язань, визначених договором, аналізує звіти про результати реалізації проектів та використання бюджетних коштів, спрямованих на їх реалізацію, та забезпечує оприлюднення результатів реалізації проектів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Фонду анотованого звіту про виконану роботу з посиланням на опубліковані наукові праці.
9. Використання бюджетних коштів здійснюється з урахуванням необхідності виконання бюджетних зобов’язань минулих років, взятих на облік в органах Казначейства, у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми.
10. Не допускається спрямування бюджетних коштів на:
оплату посередницьких послуг;
підготовку проектної заявки на одержання грантової підтримки;
придбання товарів, виконання робіт, надання послуг, що не пов’язані з реалізацією проектів;
реалізацію проектів, метою яких є отримання прибутку, крім проектів, пов’язаних з грантовою підтримкою фундаментальних та прикладних наукових досліджень;
оплату товарів, робіт і послуг, які були або будуть профінансовані за рахунок інших джерел, до або після підписання договору;
здійснення витрат на утримання установ, організацій, в тому числі тих, що є учасниками проекту.
11. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
12. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
13. Фонд подає щопівроку до 10 числа місяця, що наступає за звітним періодом, Національній раді з питань розвитку науки і технологій, Мінфіну та МОН звіт про використання бюджетних коштів відповідно до напрямів, визначених пунктами 4 і 5 цього Порядку. Форму звіту про використання коштів визначає наглядова рада Фонду.
14. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
15. Грантова підтримка спільних міжнародних наукових проектів та фінансування проектів, бюджет яких формується за рахунок добровільних внесків юридичних і фізичних осіб, у тому числі нерезидентів України, здійснюються на умовах, визначених цим Порядком, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України.