• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про звернення Центральної виборчої комісії до органів адміністрування виборів країн-членів Світової асоціації виборчих органів

Центральна виборча комісія | Постанова від 17.10.2024 № 56
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова
  • Дата: 17.10.2024
  • Номер: 56
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова
  • Дата: 17.10.2024
  • Номер: 56
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 17 жовтня 2024 року № 56
Про звернення Центральної виборчої комісії до органів адміністрування виборів країн-членів Світової асоціації виборчих органів
Уже понад 10 років триває неспровокована, невиправдана і варварська збройна агресія російської федерації проти нашої держави, яка після ескалації 24 лютого 2022 року переросла в повномасштабне вторгнення в Україну.
Триваюча військова агресія російської федерації проти України є порушенням Статуту ООН, а її вторгнення на суверенну українську територію із застосуванням сили є нічим іншим як загарбницькою війною проти незалежної держави та порушенням сталого міжнародного правопорядку.
Не зважаючи на засудження міжнародною демократичною спільнотою загарбницьких дій російської федерації, агресор продовжує демонстративно нехтувати загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, нарощує свої сили та засоби для продовження ведення бойових дій на території України, не припиняє щоденний терор цивільного населення, здійснює обстріл території України всіма видами озброєння, завдає бомбових та ракетних ударів по звичайним житловим забудовам, енергетичній, медичній, транспортній інфраструктурі, погрожує застосуванням ядерної зброї. Військові злочини, вчинені російськими збройними формуваннями на території України, вражають своєю жорстокістю та нелюдяністю.
Збройна агресія російської федерації проти України стала початком для всіх її подальших порушень загальновизнаних норм міжнародного права, демократичних цінностей та стандартів, серед яких протиправне проведення псевдовиборів та псевдореферендумів на тимчасово окупованій території України.
Як відомо, вільні та чесні вибори є одним із головних здобутків демократії. Справжні вибори виражають волю народу і є механізмом, що забезпечує реалізацію права кожного громадянина на участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і за посередництвом вільно обраних представників.
У статті 21 Загальної декларації прав людини закріплено, що воля народу має бути основою влади; ця воля повинна виявлятися в періодичних і нефальсифікованих виборах, які повинні провадитись при загальному і рівному виборчому праві шляхом таємного голосування або ж через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування.
Одним із завдань, які поставила перед собою Світова асоціація виборчих органів (далі - САВО) (The Association of World Election Bodies), є заохочення розвитку і просування демократичної культури та середовища, сприятливого для проведення вільних, чесних, прозорих виборів за широкої участі громадян (пункт 4.1 статті 4 Статуту САВО).
Як указано в преамбулі Статуту САВО, вона засновувалась з усвідомленням необхідності посилення співпраці між органами адміністрування виборів з метою забезпечення довіри до виборчого процесу у світі; зобов’язуючись заохочувати створення умов, сприятливих для проведення вільних, чесних, прозорих та інклюзивних виборів, а також розвитку демократичної культури у світі; визнаючи, що вибори відіграють важливу роль у демократичному процесі.
Сприяння ефективності та результативності проведення вільних, справедливих, прозорих виборів для зміцнення виборчої демократії у всьому світі є основною візією САВО.
У 2013 році центральна виборча комісія російської федерації (далі - цвк рф) та центральна виборча комісія республіки білорусь (далі - цвк рб) набули членства в САВО, задекларувавши свою повагу до принципів демократії та Статуту САВО.
Однак із 2014 року цвк рф як частина державної політичної системи російської федерації організовує та проводить незаконні вибори та референдуми на тимчасово окупованій території України - незалежної суверенної держави.
Так, у березні 2014 року цвк рф сприяла організації та проведенню псевдореферендуму про статус окупованих військами російської федерації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які є невід’ємною територією України в її міжнародно визнаних кордонах. Цвк рф здійснювала моніторинг, спостереження (направляла спостерігачів, зокрема членів цвк рф) за перебігом процесу псевдореферендуму та робила спроби легітимізувати його результати.
Натомість Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію "Територіальна цілісність України" (№ 68/262 від 27 березня 2014 року), в якій закликала всі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи ООН не визнавати жодних змін статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на підставі референдуму і утримуватися від будь-яких дій або поведінки, які можуть бути інтерпретовані як визнання будь-якої зміни його статусу.
Хоча псевдореферендум, що відбувся у березні 2014 року, не вплинув на адміністративно-територіальний устрій України та її міжнародно визнані кордони, цвк рф всупереч нормам міжнародного права та з повним і зухвалим ігноруванням основоположних засад вільних та чесних виборів і міжнародних виборчих стандартів організувала та провела вибори до державної думи, федеральних зборів російської федерації та вибори президента російської федерації на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, на яку ні суверенітет російської федерації, ні повноваження цвк рф не поширюються.
Зокрема, в окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополі цвк рф було організовано та проведено вибори до державної думи російської федерації 7-го скликання (вересень 2016 року), вибори президента російської федерації (березень 2018 року), всеросійське голосування за поправки до конституції російської федерації (червень - липень 2020 року), місцеві вибори до незаконних органів, створених російською окупаційною адміністрацією на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополь (вересень 2020 року), вибори до державної думи російської федерації 8-го скликання (вересень 2021 року).
Крім того, 23 - 27 вересня 2022 року після повномасштабного російського вторгнення на територію України та під час активних бойових дій, окупаційною владою російської федерації на тимчасово окупованих частинах територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей було проведено псевдореферендуми з метою "приєднання" цих окупованих територій до російської федерації.
Центральна виборча комісія як головний орган адміністрування виборів та референдумів в Україні завжди стояла і стоїть на позиції, що організація і проведення референдумів на території суверенної незалежної України мають здійснюватися відповідно до положень Конституції та законів України і лише тими органами, які утворені та уповноважені на це законами України. Будь-які спроби організації підготовки та проведення на території суверенної незалежної України органами влади російської федерації та їх посадовими особами чи за їх сприяння псевдовиборів є нелегітимними, а їх результати не мають жодних юридичних наслідків та не визнаються міжнародною спільнотою.
На переконання Центральної виборчої комісії, жоден орган адміністрування виборів у світі не наділений повноваженнями для організації та проведення виборів та/або референдумів на території іншої незалежної суверенної держави. Однак цвк рф поза межами своєї юрисдикції, порушуючи норми міжнародного права, розуміючи протиправність своїх дій, організувала загальні та місцеві псевдовибори рф на тимчасово окупованих територіях України.
Наголошуємо, що псевдореферендуми, що відбулись у вересні 2022 року, не вплинули на адміністративно-територіальний устрій України та її міжнародно визнані кордони. Генеральна Асамблея ООН прийняла відповідну резолюцію "Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН" (ES 11/4 від 12 жовтня 2022 року), в якій засудила псевдореферендуми на окупованих територіях України, спроби російської федерації анексувати чотири області України, закликала держави, міжнародні організації та спеціальні установи ООН не визнавати будь-які зміни статусу областей України та вимагати від російської федерації негайного та безумовного скасування своїх рішень щодо статусу областей України і виведення всіх своїх військ з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Однак, вчергове ігноруючи норми міжнародного права, у червні 2023 року цвк рф призначила місцеві псевдовибори на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей України, а в березні 2024 року оголосила про проведення виборів президента російської федерації на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та в місті Севастополі.
Генеральна Асамблея ООН 19 грудня 2023 року схвалила оновлену резолюцію "Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь" (A/RES/78/221), якою вкотре підтвердила суверенітет та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів та засудила, зокрема, усі зусилля рф, що робляться з метою узаконити або нормалізувати спробу незаконної анексії територій України, у тому числі автоматичне нав’язування російського громадянства, проведення незаконних виборчих кампаній і голосувань.
З огляду на те, що проведення виборів на території іншої держави-члена ООН без її згоди є відвертим нехтуванням принципів суверенітету та територіальної цілісності і згідно з нормами міжнародного права такі вибори не мають жодної юридичної сили, 15 березня 2024 року в місті Нью-Йорку (штаб-квартира ООН) 56 країн та Європейський Союз зробили спільну заяву у відповідь на організацію виборів президента російської федерації на тимчасово окупованих територіях України, у якій рішуче засудили нелегітимні спроби цієї держави організувати вибори президента на тимчасово окупованих територіях у межах міжнародно визнаних кордонів України.
Також слід звернути увагу, що після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України цвк рф змінила свій офіційний логотип, адаптувавши окремі літери в її назві до літер, якими маркується військова техніка окупаційних військ російської федерації, що вторглись на територію України. Зауважуємо, що вказані дії цвк рф, її керівництва та членів є публічними закликами до ведення агресивної війни проти України.
Важливу роль у російській агресії проти України відіграла і республіка білорусь, дозволивши російським військам використовувати свою територію для вторгнення в Україну, запуску балістичних ракет, транспортування російських військовослужбовців і важкого озброєння.
Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 (XXIX) дії держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалась цією іншою державою для вчинення акту агресії проти третьої держави, кваліфікуються як акт агресії.
У своїй резолюції "Агресія проти України", ухваленій 02 березня 2022 року, Генеральна Асамблея ООН визнала факт участі республіки білорусь у незаконному застосуванні сили проти України і закликала її дотримуватись своїх міжнародних зобов’язань.
Водночас керівництво та члени цвк рб відкрито співпрацювали з цвк рф, підтримуючи її протиправні дії та неодноразово брали участь у заходах, спрямованих на легітимізацію незаконних органів влади на окупованих територіях України. Подібні дії підривають основи демократичної культури, є порушенням норм міжнародного права, суперечать принципам і завданням САВО та несумісні з членством у цій організації.
Керівництво та склад цвк рб перебуває під санкціями "за серйозний підрив демократії та верховенства права в республіці білорусь". У 2022 році голову цвк рб було внесено до санкційних списків ЄС, Канади та Швейцарії.
У березні 2023 року голову та інших членів білоруської цвк, які увійшли до складу комісії після 2020 року, було внесено до санкційного списку Управління з контролю за іноземними активами США (OFAC), який кваліфікував цвк рб як політичний підрозділ, агентство та інструмент уряду білорусі.
Зважаючи на вказане, можна стверджувати, що дії цвк рф та цвк рб порушують норми міжнародного права, загальновизнані демократичні принципи та стандарти, основоположні права людини.
Оскільки з 2014 року цвк рф та цвк рб здійснюють діяльність, несумісну з принципами, метою, цілями, завданнями та духом, в якому було засновано САВО, Центральна виборча комісія проводить системну та послідовну роботу, щоб позбавити цвк рф та цвк рб членства в міжнародних організаціях, зокрема в САВО, яка об’єднує 119 органів адміністрування виборів зі 109 країн світу.
Згідно з положеннями підпункту 9.2.2 пункту 9.2 Статуту САВО у "разі порушення духу, в якому був створений САВО", за рішенням двох третин її членів членство в організації може бути тимчасово призупинено.
До Секретаріату САВО неодноразово направлялись звернення від імені Центральної виборчої комісії з проханням призупинити членство цвк рф і цвк рб у САВО та вжити відповідних заходів для цього, із закликом до членів САВО прийняти резолюцію, що припинить участь цвк рф та цвк рб у САВО і співпрацю з їхніми виборчими органами до встановлення демократії в цих країнах. При цьому наводились конкретні аргументи та надавались відповідні докази для розгляду цього питання.
У липні 2023 року відбулось 11-те засідання Виконавчої ради САВО, на якому було обговорено процедуру винесення на голосування питання щодо призупинення членства цвк рф та цвк рб у цій організації. Відповідно до вказаної процедури Секретаріат САВО повинен звернутись до трьох залучених членів (до Центральної виборчої комісії, цвк рф та цвк рб) з проханням надати звіти з обґрунтуванням своїх позицій, які будуть включені до розгляду порядку денного Генеральної Асамблеї САВО.
До Центральної виборчої комісії 21 травня 2024 року надійшов лист від Генерального секретаря САВО, яким її поінформовано про прийняте Виконавчою радою САВО рішення щодо необхідності подання трьома членами цієї організації звітів із викладенням своїх позицій для подальшого розповсюдження серед членів зазначеної ради з метою розгляду їх на позачерговому засіданні Виконавчої ради САВО, що відбудеться перед засіданням Генеральної Асамблеї САВО.
Звіт Комісії про вчинення цвк рф та цвк рб дій, які порушують Статут САВО та є підставою для призупинення їх членства, було надіслано Секретаріату САВО.
За правилами процедури САВО, у разі прийняття Виконавчою радою САВО позитивного рішення про включення до порядку денного питання призупинення членства цвк рф та цвк рб на 6-му засіданні Генеральної Асамблеї воно буде винесене на голосування.
Наступне 6-те засідання Генеральної Асамблеї САВО заплановано на 22 - 25 жовтня 2024 року.
Враховуючи викладене та положення Статуту Світової асоціації виборчих органів, відповідно до статей 1, 2, 8, 17, 19, 69, 71 Конституції України, керуючись статтями 1, 2, 11 - 13, 16, 17, 24 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія п о с т а н о в л я є:
1. Звернутися до органів адміністрування виборів країн-членів Світової асоціації виборчих органів та закликати їх підтримати позицію Центральної виборчої комісії щодо призупинення членства центральної виборчої комісії російської федерації та центральної виборчої комісії республіки білорусь у Світовій асоціації виборчих органів.
2. Копію цієї постанови надіслати Міністерству закордонних справ України, Секретаріату Світової асоціації виборчих органів.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова
Центральної виборчої комісії


О. ДІДЕНКО