• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про пропозиції щодо вдосконалення Закону України "Про Державний реєстр виборців"

Центральна виборча комісія | Постанова, Записка, Проект від 04.10.2016 № 405
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Записка, Проект
  • Дата: 04.10.2016
  • Номер: 405
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Записка, Проект
  • Дата: 04.10.2016
  • Номер: 405
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 4 жовтня 2016 року № 405
Про пропозиції щодо вдосконалення Закону України "Про Державний реєстр виборців"
Керуючись статтями 11, 12, пунктами 6, 8 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" , частиною другою статті 14 Закону України "Про Державний реєстр виборців" , Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Схвалити пропозиції щодо вдосконалення Закону України "Про Державний реєстр виборців", викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний реєстр виборців" з пояснювальною запискою (додатки 1, 2).
2. Цю постанову надіслати Верховній Раді України та оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії
М.ОХЕНДОВСЬКИЙ
Додаток 1
до постанови Центральної виборчої комісії
від 4 жовтня 2016 року № 405
Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України "Про Державний реєстр виборців"
Верховна Рада України
постановляє:
I. Внести до Закону України "Про Державний реєстр виборців" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 5, ст. 34 із наступними змінами) такі зміни:
1) у пункті 2 частини першої статті 2 слова "депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів" замінити словами "місцевих виборів";
2) у статті 3:
у частині четвертій слова "і цілісність" виключити;
частину десяту після слів "від незаконного використання" доповнити словом "знищення";
3) у пункті 6 частини першої статті 6 слова "паспорта громадянина України" замінити словами "документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України";
4) у статті 7:
пункт 2 частини першої виключити;
частину другу викласти в такій редакції:
"2. Номер виборчої дільниці, до якої відноситься виборець, визначається на підставі відомостей про його виборчу адресу";
у частині третій:
у першому реченні слово "мотивованим" виключити, а після слова "референдумі" доповнити словами "включаючи виборця, стосовно якого у Реєстрі наявна службова відмітка про вибуття з відповідної території";
третє речення викласти в такій редакції: "Порядок подання та розгляду заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця встановлюється Центральною виборчою комісією";
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Процедура тимчасової зміни місця голосування виборця не застосовується щодо спеціальних виборчих дільниць";
5) у пункті 7 частини першої статті 9 слова "із зазначенням номера і дати видання виборцю документа, що засвідчує таку зміну" виключити;
6) у частині першій статті 10:
пункт 2 після слова "отримувати" доповнити словами "в установленому цим Законом порядку";
у пункті 4 слова "у будь-який час" виключити;
у пункті 5 слова "з мотивованою заявою" замінити словами "із заявою";
7) у статті 11:
у частині першій:
слова "у взаємодії з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України" виключити;
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Забезпечення захисту інформації з обмеженим доступом, яка міститься в Реєстрі, здійснюється згідно з вимогами до захисту конфіденційної інформації";
у частині другій:
у першому реченні слова "за погодженням" замінити словами "у взаємодії";
друге речення викласти в такій редакції: "Розпорядник Реєстру для забезпечення захисту даних Реєстру встановлює обов'язковий для осіб, яким надається право доступу до бази даних Реєстру, порядок такого доступу з дотриманням вимог цього Закону";
8) у частині другій статті 12 слово "загальну" виключити;
9) у частині п'ятій статті 13:
у першому реченні слова "за рішенням розпорядника Реєстру" виключити;
у другому реченні після цифр "20" доповнити цифрами "20-1";
10) у статті 14:
у пункті 6 частини другої слова "органам ведення Реєстру" виключити;
доповнити частиною тринадцятою такого змісту:
"13. Положення про орган (відділ) ведення Реєстру та Положення про регіональний орган (відділ) адміністрування Реєстру затверджується розпорядником Реєстру";
11) статтю 16 доповнити частиною четвертою такого змісту:
"4. У випадку неможливості виконання органом ведення Реєстру дій щодо ведення Реєстру актуалізація бази даних Реєстру стосовно записів про виборців, виборча адреса яких відноситься до території, на яку поширюються повноваження цього органу, здійснюється в порядку, встановленому розпорядником Реєстру";
12) пункти 2, 3 частини п'ятої статті 17 викласти в такій редакції:
"2) виявлення в базі даних Реєстру запису про особу, яка не є виборцем (крім випадків, зазначених у частині шостій цієї статті), що підтверджено документами, поданими до органу ведення Реєстру в установленому порядку;
3) виявлення в базі даних Реєстру зайвого запису про виборця (кратне включення виборця до Реєстру), що підтверджено документами, поданими до органу ведення Реєстру в установленому порядку";
13) у статті 19:
частини другу і третю викласти в такій редакції:
"2. Особа, зазначена в частині першій цієї статті, подає органу ведення Реєстру письмову заяву за формою, встановленою розпорядником Реєстру, із зазначенням відомостей про себе, наведених у статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону. Така заява може бути подана до органу ведення Реєстру особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Також заява може бути надіслана особою в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку.
До заяви про включення до Реєстру додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України).
Відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно (за наявності підстав) зазначаються у заяві, яка подається разом з документом (копією документа), що підтверджує відповідний факт.
Заява, надіслана з використанням мережі Інтернет, повинна містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення, передбачене цієї статтею.
3. Особа, яка набула права голосу і проживає чи на час набуття права голосу перебуває за межами України, може особисто звернутися щодо свого включення до Реєстру до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування із заявою за формою, зазначеною в частині другій цієї статті.
До заяви про включення до Реєстру додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).
Керівник закордонної дипломатичної установи України невідкладно передає заяву органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
Заява з копією зазначеного документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, може бути надіслана особою органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку";
у частині п'ятій слово "відповідних" замінити словом "будь-яких";
у частині сьомій:
у першому реченні слова "надсилає на виборчу адресу виборця" замінити словами "вручає виборцю або надсилає на виборчу адресу";
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Таке повідомлення в електронній формі надсилається на вказану заявником адресу електронної пошти за електронним цифровим підписом керівника органу ведення Реєстру";
частину восьму викласти в такій редакції:
"8. У разі якщо виборець уже включений до Реєстру, йому вручається або надсилається повідомлення, зазначене в частині сьомій цієї статті, на адресу, вказану в заяві як виборча адреса виборця або на зазначену ним адресу електронної пошти";
друге речення частини десятої викласти в такій редакції: "Таке повідомлення вручається особі або надсилається на адресу, зазначену в заяві як її виборча адреса чи на вказану ним адресу електронної пошти";
14) у статті 20:
частину першу викласти в такій редакції:
"1. Кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі за формою, встановленою розпорядником Реєстру. Така заява може бути подана до органу ведення Реєстру особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Також заява може бути надіслана особою в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку. Заява, надіслана з використанням мережі Інтернет, повинна містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення, передбачене цієї статтею.
До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни.
Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, звертається із заявою до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву разом з документами (їх копіями), що додаються до неї, органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України. Така заява з копіями відповідних документів може бути надіслана особою органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку";
у першому реченні частини третьої слово "відповідних" замінити словом "будь-яких";
частини п'яту і сьому викласти в такій редакції:
"5. У разі внесення змін до персональних даних Реєстру орган ведення Реєстру, який вніс зміни, вручає виборцю або надсилає на виборчу адресу відповідне повідомлення. Повідомлення підписується керівником органу ведення Реєстру та засвідчується печаткою цього органу.
Таке повідомлення в електронній формі надсилається на вказану заявником адресу електронної пошти за електронним цифровим підписом керівника органу ведення Реєстру";
"7. Особі, яка звернулася із заявою, вказаною у частинах першій чи другій цієї статті, повідомляється у письмовій формі про відмову в задоволенні заяви із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови. Таке повідомлення вручається виборцю або надсилається на його виборчу адресу. У разі відмови у зміні виборчої адреси виборця зазначене повідомлення вручається йому або надсилається на виборчу адресу відповідно до даних Реєстру і на адресу, яку виборець просив визнати його виборчою адресою. Повідомлення в електронній формі надсилається на вказану заявником адресу електронної пошти за електронним цифровим підписом керівника органу ведення Реєстру";
15) доповнити статтею 20-1 такого змісту:
"Стаття 20-1. Порядок звернення виборця за власною ініціативою до органу ведення Реєстру щодо неправильностей у Реєстрі стосовно іншої особи
1. Виборець, який виявив невключення чи неправомірне включення до Реєстру іншої особи, недостовірні відомості Реєстру стосовно іншої особи, може за власною ініціативою звернутися з письмовою заявою до органу ведення Реєстру за виборчою адресою такої особи щодо виправлення неправильностей у Реєстрі. Виборець може звернутися із заявою щодо неправильностей у Реєстрі стосовно особи, виборча адреса якої знаходиться за межами України, також до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
2. Письмова заява, зазначена в частині першій цієї статті, повинна містити:
1) прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання виборця - суб'єкта звернення;
2) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові особи, стосовно якої подано заяву, її виборчу адресу, а також дату та місце народження такої особи (якщо такі відомості відомі заявнику);
3) суть порушеного питання;
4) зміст прохання;
5) підпис виборця і дату подання заяви.
До заяви в разі наявності додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.
3. Орган ведення Реєстру, до якого подано заяву щодо неправильностей у Реєстрі стосовно іншої особи, здійснює уточнення персональних даних Реєстру згідно зі статтею 23 цього Закону.
Таке уточнення може не здійснюватися стосовно померлої особи за умови пред'явлення суб'єктом звернення свідоцтва про смерть або іншого документа, що засвідчує факт смерті особи, виданого компетентним органом іноземної держави. Копія такого документа додається до вказаної заяви, що є підставою для видання наказу про внесення відповідних змін до бази даних Реєстру";
16) статтю 21 викласти в такій редакції:
"Стаття 21. Запит виборця до органу ведення Реєстру
1. Виборець може особисто звернутися до будь-якого органу ведення Реєстру, пред'явивши паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України), з письмовим запитом із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові, дати та місця народження, поштової адреси щодо:
1) змісту його персональних даних у Реєстрі, передбачених частиною першою статті 6, частиною першою статті 7 цього Закону;
2) прізвищ, власних імен, по батькові, дати народження усіх виборців, внесених до Реєстру за його власною виборчою адресою (крім виборчих адрес, визначених згідно з частинами третьою - п'ятою статті 8 цього Закону).
2. Виборець, постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання письмового запиту іншу особу.
3. Виборець, який проживає або перебуває за межами України, може особисто подати запит, зазначений у частині першій цієї статті, до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред'явивши при цьому паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України). Закордонна дипломатична установа України невідкладно передає запит органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
4. Запит, зазначений у частинах першій та третій цієї статті, виборець може направити до органу ведення Реєстру в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку.
5. Орган ведення Реєстру надає відповідь на запит не пізніше ніж на п'ятий робочий день після його отримання. Запитувані дані засвідчуються підписом керівника органу ведення Реєстру та скріплюються печаткою цього органу.
Відповідь в електронній формі надсилається на вказану виборцем адресу електронної пошти за електронним цифровим підписом керівника органу ведення Реєстру.
6. У разі невідповідності зазначених у запиті ідентифікаційних персональних даних виборця - суб'єкта звернення відповідним даним цього виборця у Реєстрі орган ведення Реєстру відмовляє в письмовій формі в задоволенні запиту із зазначенням підстави відмови";
17) у статті 22:
частину одинадцяту після слів "органу охорони здоров'я" доповнити словами "або відповідного закладу охорони здоров'я";
частину чотирнадцяту доповнити абзацом другим такого змісту:
"Відповідні відомості можуть подаватись органу ведення Реєстру цими особами в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис". У цьому випадку подання на паперовому носії не подаються";
у частині вісімнадцятій слова та цифру "пунктом 2 частини сьомої" виключити;
18) у статті 23:
у частині першій слова "встановлення ними факту" замінити словами "виявлення ними";
пункт 2 частини другої викласти в такій редакції:
"2) звернення виборця щодо неправильностей у Реєстрі стосовно іншої особи";
у частині четвертій:
слово "відповідними" виключити;
доповнити словами "до яких надійшов такий запит";
19) у статті 24:
частину другу викласти в такій редакції:
"2. Під час виборчого процесу виборів Президента України, народних депутатів України, чергових місцевих виборів, процесу всеукраїнського референдуму за письмовим зверненням політичної партії розпорядник Реєстру забезпечує представнику цієї партії, уповноваженому відповідним керівним органом партії, доступ у режимі читання до відомостей Реєстру, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 6 та частиною першою статті 7 цього Закону, в установленому розпорядником Реєстру порядку";
частини третю - шосту виключити;
20) статтю 25 доповнити частиною другою такого змісту:
"2. Фінансування виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців виборчої документації під час проведення виборів Президента України, народних депутатів України та всеукраїнського референдуму здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення відповідних виборів або референдуму, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за поданням Центральної виборчої комісії.
Фінансування виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців виборчої документації під час проведення місцевих виборів та місцевих референдумів здійснюється відповідно до закону";
21) у статті 26:
у частині першій:
в абзаці першому слова "виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад чи сільських, селищних, міських голів" замінити словами "місцевих виборів";
у пункті 1 слово "попередніх" виключити;
пункт 2 викласти в такій редакції:
"2) вирішення Центральною виборчою комісією питань організації підготовки та проведення виборів і референдумів";
пункт 3 після слова "надання" доповнити словами "Верховній Раді України, Президенту України", а після слів "Центральній виборчій комісії" - словами "Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим";
доповнити новим пунктом 4 такого змісту:
"4) виготовлення іменних запрошень виборцям".
У зв'язку з цим пункт 4 вважати пунктом 5;
частину п'яту викласти в такій редакції:
"5. Персональні дані Реєстру можуть бути використані державними органами, яким законом надано право доступу до автоматизованих інформаційних систем, реєстрів та банків даних, держателями (адміністраторами) яких є державні органи. Використання персональних даних Реєстру здійснюється із дотриманням законодавства про захист персональних даних";
доповнити частиною сьомою такого змісту:
"7. Використання персональних даних Реєстру для інших цілей, крім зазначених у частинах першій - шостій цієї статті, можливе виключно за рішенням суду";
22) статтю 27 викласти в такій редакції:
"Стаття 27. Складання попередніх списків виборців
1. Для підготовки та проведення голосування на виборах або референдумі орган ведення Реєстру для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, а також для спеціальних виборчих дільниць, утворених в установах виконання покарань, складає на основі відомостей Реєстру попередні списки виборців. Орган ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України складає попередні списки виборців для кожної закордонної виборчої дільниці.
На спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні під Державним Прапором України, на полярних станціях України, слідчих ізоляторах та інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються відповідними дільничними виборчими комісіями в порядку, встановленому відповідним законом про вибори або референдуми.
2. Відомості, передбачені статтею 22 цього Закону, подаються відповідними органами, закладами, установами за десять днів до дня передачі попередніх списків виборців на звичайних виборчих дільницях. Відомості подаються за період з дати останнього подання відомостей органу ведення Реєстру до дня, що передує дню їх подання.
3. До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах або референдумі виповниться 18 років і які мають право голосу та які відносяться до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Реєстру.
До списку виборців не включаються особи, записи стосовно яких містяться у базі даних Реєстру, однак які відповідно до персональних даних Реєстру не мають права голосу, померли або вибули (у тому числі тимчасово на день голосування) зі своєї виборчої адреси.
При включенні виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі "Примітки" навпроти його прізвища робиться відмітка про це.
4. Попередні списки виборців складаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією з дотриманням вимог частин п'ятої та шостої цієї статті.
5. Попередній список виборців має наскрізну нумерацію виборців та нумерацію аркушів. Відомості про виборців у списку виборців на звичайній виборчій дільниці зазначаються так, щоб виборці з однаковою виборчою адресою були розміщені поруч. Відомості про виборців у списку виборців на закордонній виборчій дільниці зазначаються в порядку, зручному для проведення голосування.
У попередньому списку виборців зазначаються такі відомості про виборця:
1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності);
2) дата народження;
3) виборча адреса (без зазначення поштового індексу і країни проживання чи перебування);
4) відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно (за наявності підстав) - у графі "Примітки".
6. Попередній список виборців для звичайної виборчої дільниці виготовляється на паперовому носії в одному примірнику, кожний аркуш якого засвідчується підписом керівника органу ведення Реєстру і скріплюється печаткою цього органу.
Попередній список виборців для закордонної виборчої дільниці передається відповідній дільничній виборчій комісії в електронному вигляді.
7. Порядок і строки передачі попередніх списків виборців виборчим комісіям визначаються відповідним законом про вибори або референдуми";
23) статтю 28 викласти в такій редакції:
"Стаття 28. Складання уточнених списків виборців
1. Передбачені статтею 22 цього Закону відомості подаються відповідними органами, закладами, установами за десять днів до дня голосування. Відомості подаються за період з дати останнього подання відомостей органу ведення Реєстру до дня, що передує дню їх подання.
2. Подані до дільничних виборчих комісій звернення виборців щодо невключення, неправильного включення до попереднього списку виборців чи неправильностей у відомостях про виборця передаються відповідному органу ведення Реєстру.
3. Орган ведення Реєстру, який отримав звернення виборців щодо уточнення списку виборців, вживає заходів, передбачених статтями 19, 20, 20-1 цього Закону. Про результати розгляду звернення повідомляється особа, яка його подала, а також особа, якої воно стосується (якщо звернення виборця стосується іншої особи).
4. Дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці, крім утвореної в установі виконання покарань, невідкладно передає відомості про виборців, включених до цього списку (в тому числі в порядку уточнення), а також про виборців, виключених із цього списку, органу ведення Реєстру за своїм місцезнаходженням. Такі відомості можуть передаватися через відповідну окружну (територіальну) виборчу комісію.
5. Орган ведення Реєстру, який отримав відомості, зазначені в частині четвертій цієї статті, вносить до бази даних Реєстру відповідні відмітки щодо виборців, які не будуть голосувати за своїми виборчими адресами у зв'язку з їх включенням до списків виборців на інших виборчих дільницях.
6. Уточнені списки виборців для звичайних та закордонних виборчих дільниць та спеціальних виборчих дільниць, утворених в установах виконання покарань, виготовляються органами ведення Реєстру на паперовому носії в одному примірнику за формою, встановленою розпорядником Реєстру, з дотриманням вимог, установлених у частинах третій, п'ятій, шостій статті 27 цього Закону, та містять графу для підпису виборця за отримання виборчого бюлетеня.
7. Уточнені списки виборців передаються відповідним виборчим комісіям не пізніш як за два дні до дня голосування в порядку, встановленому відповідним законом про вибори або референдуми, якщо інший строк не встановлено відповідним законом.
Уточнені списки виборців для закордонних виборчих дільниць передаються також в електронному вигляді.
8. Передбачені формою уточненого списку виборців відомості про виборців, включених чи виключених з нього, а також про виборців, стосовно яких до уточненого списку виборців були внесені зміни, передаються дільничною виборчою комісією відповідному органу ведення Реєстру для опрацювання в порядку, встановленому статтею 23 цього Закону";
24) у першому реченні частини п'ятої статті 30 слова "районів, міст обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення, районів у містах, Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" замінити словами "Автономної Республіки Крим, областей, районів, міст, районів у містах, селищ і сіл".
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.
2. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
3. Центральній виборчій комісії:
1) привести свої акти у відповідність із цим Законом;
2) забезпечити прийняття актів, передбачених цим Законом.
Голова Верховної Ради України
Секретар засідання
Центральної виборчої комісії
Т.АСТАХОВА
Додаток 2
до постанови Центральної виборчої комісії
від 4 жовтня 2016 року № 405
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний реєстр виборців"
1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону
Практика застосування Закону України "Про Державний реєстр виборців" (далі - Закон) обумовлює необхідність удосконалення окремих його положень.
З метою розширення можливостей для реалізації громадянами України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України (далі - виборці), прав у відносинах з Державним реєстром виборців (далі - Реєстр) визначені Законом процедури звернення громадян до органів ведення Реєстру потребують спрощення.
Так, для забезпечення реалізації виборчих прав громадян є доцільним скасування вимоги щодо вмотивування заяви виборця про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. За відсутності визначеного Законом переліку підстав для звернення щодо тимчасової зміни місця голосування орган ведення Реєстру під час прийняття рішення за результатами його розгляду може керуватися виключно суб'єктивними чинниками, що ускладнює реалізацію громадянами України своїх виборчих прав.
Крім того, надання Центральній виборчій комісії як розпоряднику Реєстру повноважень щодо встановлення порядку подання та розгляду заяв виборців про тимчасову зміну місця голосування дозволить забезпечити ефективне використання такого механізму незалежно від місця проживання чи перебування виборців, що на сьогодні є особливо актуальним для виборців, які проживають на тимчасово окупованій території України.
Розвиток IT-технологій наблизив доступність використання комп'ютерної техніки для переважної більшості виборців на побутовому рівні. У зв'язку із цим, крім особистого звернення виборця до органу ведення Реєстру щодо свого включення до Реєстру, зміни своїх персональних даних у Реєстрі, отримання на запит інформації з Реєстру, варто передбачити можливість надсилання відповідних заяв в електронній формі з використанням мережі Інтернет.
Для оптимізації процесу періодичного поновлення бази даних Реєстру доцільно надати органам, закладам, установам, якими надаються відповідні відомості про виборців, можливість їх подання в електронній формі, у зв'язку з чим зникне потреба у паперовому носії.
Також потребує вдосконалення порядок уточнення органами ведення Реєстру персональних даних виборців, що містяться у Реєстрі, шляхом надання їм права звертатися до будь-яких органів, закладів, установ, визначених Законом, з метою здійснення перевірки відомостей, необхідних для внесення запису до Реєстру чи змін до персональних даних Реєстру.
Для розширення доступу громадськості до статистичних відомостей Реєстру доцільно розміщувати на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії більш повні дані Реєстру про кількість виборців (на рівні села, селища, міста).
Крім того, Закон потребує приведення у відповідність із законами України, якими передбачено надання державним органам права доступу до автоматизованих інформаційних систем, реєстрів та банків даних, держателями (адміністраторами) яких є державні органи.
Практика проведення виборів засвідчила необхідність удосконалення визначених Законом порядків складання органами ведення Реєстру попередніх та уточнених списків виборців.
2. Цілі та завдання проекту Закону
Основними завданнями законопроекту є сприяння реалізації виборцями, зокрема громадянами України, які проживають чи перебувають за кордоном, а також виборцями, які проживають на тимчасово окупованій території України, своїх прав у відносинах з Реєстром, удосконалення механізму ведення Реєстру з метою підвищення якості списків виборців, посилення захисту та безпеки бази даних Реєстру, покращення організації роботи органів Реєстру.
3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону
Законопроектом пропонується спростити механізм тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси, а також можливість його використання виборцями, стосовно яких у Реєстрі наявна службова відмітка про вибуття з відповідної території (виборча адреса не визначена).
Змінюється порядок подання виборцями органам ведення Реєстру заяв про включення до Реєстру, внесення змін до персональних даних Реєстру, а також запитів щодо змісту їх даних у Реєстрі. Суть таких змін полягає в можливості подання вказаних заяв (запитів) як через уповноважену особу, так і з використанням мережі Інтернет.
Передбачається можливість органам, закладам, установам, якими надаються відомості для періодичного поновлення бази даних Реєстру, подавати передбачені Законом відомості про виборців в електронній формі.
Надається право органу ведення Реєстру звертатися до будь-яких органів, закладів, установ, зазначених у статті 22 Закону, для здійснення перевірки відомостей, необхідних для внесення записів до Реєстру чи змін до персональних даних Реєстру.
Пропонується розміщувати на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, крім передбаченої Законом інформації про кількість виборців у межах районів, міст обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення, районів у містах, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, закордонному виборчому окрузі, також у межах сіл, селищ, міст районного значення.
Законопроектом приводяться положення Закону щодо використання персональних даних Реєстру у відповідність із законами України, якими передбачено надання державним органам права доступу до автоматизованих інформаційних систем, реєстрів та банків даних, держателями (адміністраторами) яких є державні органи.
Також пропонується вдосконалити визначені Законом порядки складання органами ведення Реєстру попередніх та уточнених списків виборців, зокрема їх виготовлення в одному примірнику (замість двох).
4. Стан нормативно-правової бази
Узгодження запропонованого законопроекту з іншими нормативно-правовими актами України передбачено у його Прикінцевих і перехідних положеннях.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.
6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків після прийняття проекту Закону
Прийняття законопроекту оптимізує роботу органів Реєстру, сприятиме реалізації виборцями прав у відносинах з Реєстром.
Секретар засідання
Центральної виборчої комісії
Т.АСТАХОВА