Стаття 128. Кабінет Міністрів СРСР є виконавчо-розпорядчим органом Союзу РСР і підпорядковується Президентові СРСР.
( Стаття 128 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 129. Кабінет Міністрів СРСР складається з Прем'єр-міністра, його заступників та міністрів СРСР.
Структура Кабінету Міністрів СРСР визначається за пропозицією Президента СРСР Верховною Радою СРСР.
У роботі Кабінету Міністрів СРСР можуть брати участь з правом ухвального голосу глави урядів республік.
( Стаття 129 в редакції Закону СРСР N 1861-I від26.12.90 )
Стаття 130. Кабінет Міністрів СРСР несе відповідальність перед Президентом СРСР і Верховною Радою СРСР.
Новоутворений Кабінет Міністрів СРСР подає на розгляд Верховної Ради СРСР програму майбутньої діяльності на строк своїх повноважень.
Кабінет Міністрів СРСР не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед Верховною Радою СРСР.
Верховна Рада СРСР може висловити недовіру Кабінетові Міністрів СРСР, що тягне за собою його відставку. Постанова в цьому питанні приймається більшістю не менш як у дві третини голосів від загальної кількості членів Верховної Ради СРСР.
( Стаття 130 в редакції Закону СРСР N 9853-XI від01.12.88, із змінами, внесеними згідно із Законами СРСР N 961-I від 20.12.89, N 1360-I від14.03.90, в редакції Закону СРСР N 1861-I від26.12.90 )
Стаття 131. Кабінет Міністрів СРСР є правомочним вирішувати питання державного управління, віднесені до відання Союзу РСР, оскільки вони не входять, згідно з Конституцією СРСР, до компетенції З'їзду народних депутатів СРСР, Верховної Ради СРСР і Ради Федерації.
( Стаття 131 із змінами, внесеними згідно із Законами СРСР N 9853-XI від 01.12.88, N 1360-I від 14.03.90, в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 132. Кабінет Міністрів СРСР забезпечує:
проведення разом з республіками єдиної фінансової, кредитної та грошової політики, заснованої на спільній валюті; складення і виконання союзного бюджету; виконання загальносоюзних економічних програм; створення міжреспубліканських фондів розвитку, фондів для ліквідації наслідків стихійних лих та катастроф;
управління разом з республіками єдиною паливно-енергетичною і транспортною системами країни; управління оборонними підприємствами, космічними дослідженнями, союзними системами зв'язку та інформації, метеорології, геодезії, картографії, геології, метрології та стандартизації; проведення погодженої політики в галузі охорони природи, екологічної безпеки і природокористування;
здійснення разом с республіками загальносоюзних програм продовольства, охорони здоров'я, соціального забезпечення, зайнятості населення, турботи про материнство і дитинство, культури й освіти, фундаментальних наукових досліджень та стимулювання науково-технічного прогресу;
вжиття заходів для гарантування оборони країни і державної безпеки;
реалізацію зовнішньої політики Союзу РСР, регулювання зовнішньоекономічної діяльності Союзу РСР, координацію зовнішньополітичної і зовнішньоекономічної діяльності республік, митна справа;
здійснення погоджених з республіками заходів щодо забезпечення законності, прав і свобод громадян, охорони власності і громадського порядку, боротьби із злочинністю.
( Стаття 132 із змінами, внесеними згідно із Законом СРСР N 5154-X від 24.06.81, в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 133. Кабінет Міністрів СРСР на основі і на виконання законів СРСР та інших рішень З'їзду народних депутатів СРСР, Верховної Ради СРСР, указів Президента СРСР видає постанови і розпорядження та перевіряє їх виконання. Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів СРСР є обов'язковими для виконання на всій території СРСР.
( Стаття 133 в редакції Законів СРСР N 9853-XI від 01.12.88, N 1360-I від 14.03.90, N 1861-I від 26.12.90 )( Статтю 134 виключено на підставі Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 135. Кабінет Міністрів СРСР об'єднує і спрямовує роботу міністерств СРСР та інших підвідомчих йому органів.
Для погодженого вирішення питань державного управління в міністерствах та інших центральних органах державного управління СРСР створюються колегії, до складу яких входять за посадою керівники відповідних органів республік.
( Стаття 135 із змінами, внесеними згідно із Законами СРСР N 9853-XI від 01.12.88, N 1360-Iвід 14.03.90, в редакції Закону СРСР N 1861-I від26.12.90 )
Стаття 136. Компетенція Кабінету Міністрів СРСР, порядок його діяльності, відносини з іншими державними органами, а також перелік міністерств та інших центральних органів державного управління СРСР визначаються законом СРСР.
( Стаття 136 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
VI. ОСНОВИ ПОБУДОВИ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ І УПРАВЛІННЯ В СОЮЗНИХ РЕСПУБЛІКАХ
Глава 17
Найвищі органи державної влади і управління союзної республіки
Стаття 137. Найвищими органами державної влади союзних республік є Верховні Ради союзних республік, а в тих союзних республіках, де передбачається створення З'їздів, - З'їзди народних депутатів.
Стаття 138. Повноваження, структура і порядок діяльності найвищих органів державної влади союзних республік визначаються конституціями і законами союзних республік.
Стаття 139. Верховна Рада союзної республіки утворює Раду Міністрів союзної республіки - Уряд союзної республіки - найвищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади союзної республіки.
( Частину другу статті 139 виключено на підставі Закону СРСР N 963-I від 20.12.89 )
Стаття 140. Рада Міністрів союзної республіки видає постанови й розпорядження на основі і на виконання законодавчих актів СРСР і союзної республіки, актів Президента СРСР і Кабінету Міністрів СРСР, організує і перевіряє їх виконання.
( Стаття 140 із змінами, внесеними згідно із Законом СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 141. Рада Міністрів союзної республіки має право зупиняти виконання постанов і розпоряджень Рад Міністрів автономних республік, скасовувати рішення і розпорядження виконавчих комітетів крайових, обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад народних депутатів, Рад народних депутатів автономних областей, а в союзних республіках, які не мають обласного поділу, - виконавчих комітетів районних і відповідних міських Рад народних депутатів.
Стаття 142. Рада Міністрів союзної республіки об'єднує і спрямовує роботу союзно-республіканських і республіканських міністерств, державних комітетів союзної республіки, інших підвідомчих їй органів.
Союзно-республіканські міністерства й державні комітети союзної республіки керують дорученими їм галузями управління або здійснюють міжгалузеве управління, підлягаючи як Раді Міністрів союзної республіки, так і відповідному союзно-республіканському міністерству СРСР або державному комітетові СРСР.
Республіканські міністерства і державні комітети керують дорученими їм галузями управління або здійснюють міжгалузеве управління, підлягаючи Раді Міністрів союзної республіки.
Глава 18
Найвищі органи державної влади і управління автономної республіки
Стаття 143. Найвищими органами державної влади автономних республік є Верховні Ради автономних республік, а в тих автономних республіках, де передбачається створення З'їздів, - З'їзди народних депутатів.
Стаття 144. Верховна Рада автономної республіки утворює Раду Міністрів автономної республіки - Уряд автономної республіки - найвищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади автономної республіки.
( Глава 18 із змінами, внесеними згідно із Законом СРСР N 9853-XI від 01.12.88, в редакції Закону СРСР N 963-I від 20.12.89 )
Глава 19
Місцеві органи державної влади і управління
Стаття 145. Органами державної влади в автономних областях, автономних округах, краях, областях, районах, містах, районах у містах, селищах, сільських населених пунктах та інших адміністративно-територіальних одиницях, утворюваних відповідно до законів союзних і автономних республік є відповідні Ради народних депутатів.
У системі місцевого самоврядування, крім місцевих Рад народних депутатів, можуть діяти відповідно до законодавства республік органи територіального громадського самоврядування, збори громадян, інші форми безпосередньої демократії.
( Статтю 145 доповнено частиною другою згідно із Законом СРСР N 1861-I від 26.12.90 )( Стаття 145 в редакції Закону СРСР N 963-I від20.12.89 )
Стаття 146. Місцеві Ради народних депутатів вирішують усі питання місцевого значення, виходячи із загальнодержавних інтересів та інтересів громадян, які проживають на території Ради, проводять у життя рішення вищестоящих державних органів, керують діяльністю нижчестоящих Рад народних депутатів, беруть участь в обговоренні питань республіканського й загальносоюзного значення, вносять з цих питань свої пропозиції.
Місцеві Ради народних депутатів керують на своїй території державним, господарським і соціально-культурним будівництвом; затверджують плани економічного і соціального розвитку і місцевий бюджет; здійснюють керівництво підпорядкованими їм державними органами, підприємствами, установами й організаціями; забезпечують додержання законів, охорону державного і громадського порядку, прав громадян; сприяють зміцненню обороноздатності країни.
Стаття 147. У межах своїх повноважень місцеві Ради народних депутатів забезпечують комплексний економічний і соціальний розвиток на їх території; здійснюють контроль за додержанням законодавства розташованими на цій території підприємствами, установами й організаціями вищестоящого підпорядкування; координують і контролюють їх діяльність у галузі землекористування, охорони природи, будівництва, використання трудових ресурсів, виробництва товарів народного споживання, соціально-культурного, побутового та іншого обслуговування населення.
Стаття 148. Місцеві Ради народних депутатів приймають рішення в межах повноважень, наданих їм законодавством Союзу РСР, союзної та автономної республіки. Рішення місцевих Рад є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території Ради підприємствами, установами й організаціями, а також службовими особами і громадянами.
Стаття 149. Виконавчими і розпорядчими органами місцевих Рад народних депутатів є виконавчі комітети чи інші органи, які ними обираються.
Виконавчі і розпорядчі органи місцевих Рад не рідше одного разу на рік звітують перед Радами, які їх обрали, а також на зборах трудових колективів і за місцем проживання громадян.
Стаття 150. Виконавчі і розпорядчі органи місцевих Рад народних депутатів зобов'язані виконувати закони, укази Президента СРСР, інші акти найвищих органів державної влади та управління СРСР і республік, прийняті в межах їхньої компетенції.
Виконавчі і розпорядчі органи місцевих Рад є безпосередньо підзвітними як Раді, що їх обрала, так і вищестоящому виконавчому і розпорядчому органові.
VII. ПРАВОСУДДЯ І ПРОКУРОРСЬКИЙ НАГЛЯД
( Назва Розділу VII в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Глава 20
Суди
( Назва Глави 20 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 151. Правосуддя в СРСР здійснюється тільки судом.
В СРСР діють Верховний Суд СРСР, Верховні Суди союзних республік, Верховні Суди автономних республік, крайові, обласні, міські суди, суди автономних областей, суди автономних округів, районні (міські) народні суди, а також військові трибунали у Збройних Силах.
Стаття 152. Усі суди в СРСР утворюються на засадах виборності суддів і народних засідателів, за винятком суддів військових трибуналів.
( Частина перша статті 152 в редакції Закону СРСР N 1360-I від 14.03.90 )
Народні судді районних (міських) народних судів, судді крайових, обласних і міських судів обираються відповідними вищестоящими Радами народних депутатів.
Судді Верховного Суду СРСР, Верховних Судів союзних і автономних республік, судів автономних областей і автономних округів обираються відповідно Верховною Радою СРСР, Верховними Радами союзних і автономних республік, Радами народних депутатів автономних областей і автономних округів.
Народні засідателі районних (міських) народних судів обираються на зборах громадян за місцем їх проживання або роботи відкритим голосуванням, а народні засідателі вищестоящих судів - відповідними Радами народних депутатів.
Судді військових трибуналів призначаються Президентом СРСР, а народні засідателі обираються зборами військовослужбовців відкритим голосуванням.
( Частина п'ята статті 152 в редакції Закону СРСР N 1360-I від 14.03.90 )
Судді всіх судів обираються строком на десять років. Народні засідателі всіх судів обираються строком на п'ять років.
Суддів і народних засідателів може бути відкликано в установленому законом порядку.
( Частина сьома статті 152 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )( Стаття 152 в редакції Закону СРСР N 9853-XI від01.12.88 )
Стаття 153. Верховний Суд СРСР є найвищим судовим органом СРСР і здійснює нагляд за судовою діяльністю судів Союзу РСР, а також судів союзних республік у межах, встановлених законом.
Верховний Суд СРСР складається з Голови, його заступників, членів і народних засідателів. До складу Верховного Суду СРСР входять за посадою голови Верховних Судів союзних республік.
Організація і порядок діяльності Верховного Суду СРСР визначаються Законом про Верховний Суд СРСР.
( Стаття 153 в редакції Закону СРСР N 9853-XI від01.12.88 )
Стаття 154. Розгляд цивільних і кримінальних справ у всіх судах здійснюється колегіально; в суді першої інстанції - з участю народних засідателів. Народні засідателі при здійсненні правосуддя користуються всіма правами судді.
Стаття 155. Судді і народні засідателі є незалежними і підкоряються тільки законові.
Суддям і народним засідателям забезпечуються умови для безперешкодного і ефективного здійснення їх прав та обов'язків. Будь-яке втручання в діяльність суддів і народних засідателів по здійсненню правосуддя є неприпустимим і тягне за собою відповідальність за законом.
Недоторканність суддів і народних засідателів, а також інші гарантії їх незалежності встановлюються Законом про статус суддів в СРСР та іншими законодавчими актами Союзу РСР і союзних республік.
( Стаття 155 в редакції Закону СРСР N 9853-XI від01.12.88 )
Стаття 156. Правосуддя в СРСР здійснюється на засадах рівності громадян перед Законом і судом.
Стаття 157. Розгляд справ у всіх судах є відкритим. Слухання справ у закритому засіданні суду допускається лише у випадках, встановлених Законом, з додержанням при цьому всіх правил судочинства.
Стаття 158. Обвинуваченому забезпечується право на захист.
Стаття 159. Судочинство провадиться мовою союзної або автономної республіки, автономної області, автономного округу або мовою більшості населення даної місцевості. Особам, що беруть участь у справі і не володіють мовою, якою провадиться судочинство, забезпечується право повного ознайомлення з матеріалами справи, участь у судових діях через перекладача і право виступати в суді рідною мовою.
Стаття 160. Ніхто не може бути визнаний винним у вчиненні злочину, а також підданий кримінальному покаранню інакше як за вироком суду й відповідно до Закону.
Стаття 161. Для подання юридичної допомоги громадянам і організаціям діють колегії адвокатів. У випадках, передбачених законодавством, юридична допомога громадянам подається безплатно.
Організація і порядок діяльності адвокатури визначаються законодавством Союзу РСР і союзних республік.
Стаття 162. У судочинстві в цивільних і кримінальних справах допускається участь представників громадських організацій і трудових колективів.
Стаття 163. Вирішення господарських спорів в СРСР здійснюється Вищим арбітражним судом СРСР і створюваними в республіках відповідно до їхніх законів органами для вирішення господарських спорів.
Втручання будь-яких органів, організацій і службових осіб у діяльність суддів щодо вирішення спорів не допускається.
Організація і порядок діяльності Вищого арбітражного суду СРСР визначаються законом СРСР.
( Стаття 163 в редакції Закону СРСР N 1861-I від26.12.90 )
Глава 21
Прокуратура
Стаття 164. Нагляд за точним і однаковим виконанням законів СРСР усіма міністерствами та іншими органами державного управління, підприємствами, установами, організаціями, місцевими Радами народних депутатів, їхніми виконавчими і розпорядчими органами, політичними партіями, громадськими організаціями та масовими рухами, службовими особами, а також громадянами здійснюють Генеральний прокурор СРСР, прокурори союзних республік і підпорядковані їм прокурори.
( Стаття 164 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 165. Генеральний прокурор СРСР є відповідальним перед З'їздом народних депутатів СРСР та Верховною Радою СРСР і їм підзвітним.
( Стаття 165 в редакції Закону СРСР N 9853-XI від 01.12.88 )
Стаття 166. Прокурори республік призначаються найвищими органами державної влади республік за погодженням з Генеральним прокурором СРСР і є їм підзвітними. У діяльності по нагляду за виконанням законів СРСР прокурори республік підпорядковані також Генеральному прокуророві СРСР.
( Стаття 166 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 167. Строк повноважень Генерального прокурора СРСР - п'ять років.
( Стаття 167 в редакції Закону СРСР N 1861-I від 26.12.90 )
Стаття 168. Органи прокуратури здійснюють свої повноваження незалежно від будьяких місцевих органів.
Організація і порядок діяльності органів прокуратури визначаються законодавством Союзу РСР і союзних республік.
( Стаття 168 в редакції Закону СРСР N 1861-I від26.12.90 )
VIII. ГЕРБ, ПРАПОР, ГІМН І СТОЛИЦЯ СРСР
Стаття 169. Державний герб Союзу Радянських Соціалістичних Республік являє собою зображення серпа й молота на фоні земної кулі, у променях сонця і в обрамленні колосся, з написом мовами союзних республік: "Пролетарі всіх країн, єднайтеся!". У верхній частині герба - п'ятикутна зірка.
Стаття 170. Державний прапор Союзу Радянських Соціалістичних Республік являє собою червоне прямокутне полотнище з зображенням в його верхньому куті, біля древка, золотих серпа й молота і над ними червоної п'ятикутної зірки, обрамленої золотою каймою. Відношення ширини прапора до його довжини - 1:2.
Стаття 171. Державний гімн Союзу Радянських Соціалістичних Республік затверджується Верховною Радою СРСР.
( Стаття 171 в редакції Закону СРСР N 1360-I від 14.03.90 )
Стаття 172. Столицею Союзу Радянських Соціалістичних Республік є місто Москва.
IX. ДІЯ КОНСТИТУЦІЇ СРСР І ПОРЯДОК ЇЇ ЗМІНИ
Стаття 173. Конституція СРСР має найвищу юридичну силу. Всі закони та інші акти державних органів видаються на основі і відповідно до Конституції СРСР.
Стаття 174. Зміна Конституції СРСР провадиться рішенням З'їзду народних депутатів СРСР, прийнятим більшістю не менш як дві третини від загальної кількості народних депутатів СРСР.
( Стаття 174 в редакції Закону СРСР N 9853-XI від 01.12.88 )
* * *
Конституція (Основний Закон) Союзу Радянських Соціалістичних Республік прийнята позачерговою сьомою сесією Верховної Ради СРСР дев'ятого скликання 7 жовтня 1977 року |