• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про поштовий звязок

Верховна Рада України  | Закон від 03.11.2022 № 2722-IX
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 03.11.2022
  • Номер: 2722-IX
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 03.11.2022
  • Номер: 2722-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Спеціально обладнані транспортні засоби із нанесеними на них розпізнавальними знаками та кольорографічним оформленням, які використовуються операторами поштового зв’язку для надання послуг поштового зв’язку, є транспортними засобами спеціалізованого призначення.
Вимоги до транспортних засобів спеціалізованого призначення призначеного оператора поштового зв’язку, у тому числі щодо нанесення на них розпізнавальних знаків і кольорографічного оформлення, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку.
Перевезення призначеним оператором поштового зв’язку поштових відправлень транспортними засобами спеціалізованого призначення, перевантаження поштових відправлень здійснюються у першочерговому порядку.
Проїзд транспортних засобів спеціалізованого призначення призначеного оператора поштового зв’язку до об’єктів поштового зв’язку, у тому числі розташованих при вокзалах, станціях та портах, у пунктах пропуску через державний кордон України, здійснюється безперешкодно, позачергово і безоплатно.
Приймання поїздів, у складі яких курсують спеціально обладнані вагони для перевезення пошти, здійснюється на платформах і коліях, на яких забезпечуються необхідні умови для обміну пошти.
Стаття 26. Особливості використання засобів поштового зв’язку
Абонентські поштові скриньки, абонементні скриньки, абонентські поштові шафи виготовляються відповідно до вимог внутрішніх нормативних документів призначеного оператора поштового зв’язку. Поштомати виготовляються відповідно до вимог внутрішніх нормативних документів суб’єктів господарювання, які їх використовують.
Абонентські поштові шафи та абонентські поштові скриньки використовуються виключно для вкладення простих листів, поштових карток, адресної поштової розсилки, періодичних друкованих видань, оформлених згідно з вимогами законодавства, та повідомлень про надходження простих та реєстрованих поштових відправлень.
Встановлення абонентських поштових шаф та абонентських поштових скриньок у багатоквартирних житлових будинках на етапі будівництва забезпечується замовником будівництва. Ремонт та заміна абонентських поштових шаф та абонентських поштових скриньок у багатоквартирних житлових будинках, що експлуатуються, забезпечуються співвласниками такого будинку або їх уповноваженим органом.
Користувачі послуг поштового зв’язку, які мешкають в індивідуальних (садибних) житлових будинках, встановлюють абонентські поштові скриньки та підтримують їх у справному стані за рахунок власних коштів.
Абонентські поштові шафи, абонентські поштові скриньки, поштомати встановлюються у місцях, зручних для доставки поштових відправлень.
Невиконання вимог щодо розміщення абонентських поштових шаф та абонентських поштових скриньок, зокрема їх відсутність або несправний стан, звільняє оператора поштового зв’язку від відповідальності за доставку адресатам поштових відправлень. У такому разі оператор поштового зв’язку зобов’язаний повідомити користувачів про відмову від доставки поштових відправлень.
Поштові скриньки, призначені для збирання від відправників простих листів і поштових карток, розміщуються призначеним оператором поштового зв’язку відповідно до нормативів, встановлених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, у зручних місцях та із забезпеченням доступу до них осіб з інвалідністю та представників інших маломобільних груп населення.
Стаття 27. Економічні основи діяльності операторів поштового зв’язку
Оператори поштового зв’язку відповідно до законодавства самостійно планують свою діяльність і визначають перспективи свого розвитку, виходячи з попиту на послуги поштового зв’язку та державного замовлення таких послуг.
Для забезпечення сталих умов роботи та розвитку власної поштової мережі оператор поштового зв’язку має право здійснювати внутрішньогосподарську централізацію, перерозподіл та використання власних ресурсів.
Доходи самостійних структурних підрозділів оператора поштового зв’язку від господарської діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку визначаються у межах дохідних надходжень, перерозподілених між відокремленими підрозділами.
Стаття 28. Виконання державного замовлення послуг поштового зв’язку
Державне замовлення послуг поштового зв’язку здійснюється відповідно до державного контракту між центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України, та оператором поштового зв’язку.
Стаття 29. Митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень
Міжнародні поштові відправлення під час переміщення через митний кордон України пред’являються оператором поштового зв’язку для митного контролю у місцях міжнародного поштового обміну. Міжнародний поштовий обмін мають право здійснювати у місцях міжнародного поштового обміну призначений оператор поштового зв’язку, оператори поштового зв’язку, які на день набрання чинності цим Законом мають код оператора у Всесвітньому поштовому союзі, та оператори поштового зв’язку, які отримають код оператора у Всесвітньому поштовому союзі після набрання чинності цим Законом.
Митні органи мають право вилучати у встановленому законодавством порядку предмети, заборонені законом до пересилання у міжнародних поштових відправленнях або які відправлені з порушенням митного законодавства.
Призначений оператор поштового зв’язку та оператори поштового зв’язку, зазначені у частині першій цієї статті, не несуть відповідальності за ненадання чи неналежне надання послуг поштового зв’язку внаслідок прийнятих митними органами рішень щодо міжнародних поштових відправлень під час здійснення митного контролю.
Стаття 30. Припинення діяльності оператора поштового зв’язку у сфері надання послуг поштового зв’язку
Підставами для внесення до єдиного державного реєстру операторів поштового зв’язку інформації про припинення здійснення господарської діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку оператором поштового зв’язку є:
повідомлення оператора поштового зв’язку про припинення діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку, подане до національного регулятора;
неподання оператором поштового зв’язку протягом строку, визначеного частиною шостою статті 14 цього Закону, повідомлення про підтвердження відомостей про нього, внесених до єдиного державного реєстру операторів поштового зв’язку;
відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, якщо інше не встановлено законом, або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відомості про припинення діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку підлягають внесенню до єдиного державного реєстру операторів поштового зв’язку уповноваженими національним регулятором посадовими особами у такі строки:
з підстави, зазначеної в абзаці другомучастини першої цієї статті, - протягом 10 робочих днів з дня надходження до національного регулятора відповідного повідомлення;
з підстави, зазначеної в абзаці третьому частини першої цієї статті, - протягом трьох робочих днів з дня набрання законної сили рішенням суду;
з підстави, зазначеної в абзаці четвертому частини першої цієї статті, - протягом трьох робочих днів з дня виявлення національним регулятором відповідних відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Інформація про припинення діяльності оператора поштового зв’язку у день внесення до єдиного державного реєстру операторів поштового зв’язку розміщується на офіційному веб-сайті національного регулятора.
Стаття 31. Міжнародне співробітництво
Міжнародне співробітництво у сфері надання послуг поштового зв’язку здійснюється відповідно до законодавства та відповідних міжнародних договорів України.
Правові, організаційні та фінансові відносини з міжнародними організаціями поштового зв’язку, а також представництво України у міжнародних організаціях поштового зв’язку, міжнародний правовий захист інтересів України у питаннях поштового зв’язку в межах своїх повноважень здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку.
Призначений оператор поштового зв’язку у порядку, визначеному законодавством, забезпечує виконання рішень, визначених актами Всесвітнього поштового союзу. Призначений оператор поштового зв’язку та оператори поштового зв’язку, які мають код оператора у Всесвітньому поштовому союзі, яким підтверджено відповідну організаційну структуру та матеріально-технічну базу щодо обміну міжнародною поштою, здійснюють співробітництво у сфері надання послуг поштового зв’язку з операторами поштового зв’язку та суб’єктами господарювання іноземних держав, що надають послуги поштового зв’язку, у тому числі на умовах, передбачених відповідними договорами.
Розділ III. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ НАДАННЯ ПОСЛУГ ПОШТОВОГО ЗВ’ЯЗКУ
Стаття 32. Відповідальність операторів поштового зв’язку перед користувачами
За невиконання чи неналежне виконання послуг з пересилання внутрішніх поштових відправлень, доручень користувачів щодо поштових переказів оператори поштового зв’язку несуть перед користувачами таку відповідальність:
за повну втрату реєстрованих поштових відправлень без оголошеної цінності - відшкодування вартості послуги поштового зв’язку та штраф у розмірі 100 відсотків вартості такої послуги;
за часткову втрату (пошкодження) реєстрованого поштового відправлення без оголошеної цінності - відшкодування вартості послуги поштового зв’язку пропорційно до маси втраченої або пошкодженої частини вкладення шляхом ділення розміру ціни (тарифу) за пересилання на чисту масу вкладення та штраф у розмірі 100 відсотків вартості послуги поштового зв’язку;
за повну втрату реєстрованого поштового відправлення з оголошеною цінністю - відшкодування збитків у розмірі суми оголошеної цінності поштового відправлення, вартості послуги поштового зв’язку та штраф у розмірі 50 відсотків вартості такої послуги;
за часткову втрату (пошкодження) реєстрованого поштового відправлення з оголошеною цінністю - повернення (відшкодування) вартості вкладення або його пошкодженої частини згідно з описом, вартості послуги поштового зв’язку та штраф у розмірі 50 відсотків вартості такої послуги. У разі відсутності опису застосовується норма абзацу третього цієї частини;
за невиплату грошей за поштовим переказом, порушення строків пересилання поштового переказу - відповідно до закону;
за несвоєчасну доставку реєстрованих поштових відправлень усіх видів - штраф у розмірі 25 відсотків вартості послуги поштового зв’язку;
у разі порушення встановлених строків пересилання поштових відправлень повітряним транспортом - відшкодування у розмірі різниці плати за пересилання повітряним транспортом та плати за пересилання наземним транспортом та штраф у розмірі 25 відсотків вартості послуги поштового зв’язку.
Заяви та претензії щодо випадків, передбачених частиною першою цієї статті, подаються оператору поштового зв’язку протягом шести місяців з дня подання поштового відправлення або поштового переказу для пересилання.
За втрату (пошкодження) міжнародних поштових відправлень і посилок оператори поштового зв’язку несуть відповідальність відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу та закону, за невиплату міжнародних поштових переказів - відповідно до міжнародних договорів України, які набрали чинності у встановленому порядку.
( Частина третя статті 32 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3699-IX від 09.05.2024 )
Вартість попередньо оплачених користувачем послуг, що фактично не були йому надані, відшкодовується користувачеві у повному обсязі на підставі квитанції чи іншого документа про оплату цих послуг.
Спори щодо відшкодування завданих користувачеві фактичних збитків, моральної шкоди, втраченої вигоди через неналежне виконання оператором поштового зв’язку своїх зобов’язань, а також інші спори між користувачем та оператором поштового зв’язку вирішуються у судовому порядку.
Оператор поштового зв’язку не несе відповідальності за поштові відправлення, якщо:
поштове відправлення підлягає вилученню, конфіскації або знищенню відповідно до закону;
втрата або пошкодження вкладення поштового відправлення сталися внаслідок дії обставин непереборної сили (землетрус, ураган, повінь тощо);
нестача або пошкодження вкладення поштового відправлення сталися внаслідок порушення відправником встановлених законодавством обмежень щодо пересилання предметів та речей;
поштове відправлення (поштовий переказ) видано (виплачено) адресату під розписку про одержання;
заяву про розшук поштового відправлення (поштового переказу) подано до об’єкта поштового зв’язку після спливу шести місяців з дня приймання такого поштового відправлення;
поштове відправлення з оголошеною цінністю прийнято від відправника закритим, оболонка поштового відправлення, печатка чи пломба відправника не пошкоджені, а маса поштового відправлення відповідає масі, визначеній під час його приймання до пересилання.
У разі неможливості вручення адресатам поштові відправлення (поштові перекази) повертаються відправникам, крім випадків, якщо відправник під час оформлення поштового відправлення (поштового переказу) визначив інший порядок розпорядження поштовим відправленням (поштовим переказом).
Порядок розкриття та знищення невручених поштових відправлень визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку. Порядок розпорядження грошовими коштами за невиплаченими поштовими переказами, вкладеннями з невручених поштових відправлень затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 33. Відповідальність за порушення законодавства у сфері надання послуг поштового зв’язку
Особи, винні у порушенні законодавства у сфері надання послуг поштового зв’язку, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Розділ IV. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.
2. Визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про поштовий зв’язок" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 6, ст. 39 із наступними змінами) через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом.
3. Суб’єкти господарювання, які провадять діяльність з надання послуг поштового зв’язку, у разі невідповідності або відсутності відомостей про їх діяльність у єдиному державному реєстрі операторів поштового зв’язку протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані подати до національного регулятора повідомлення у порядку, передбаченому статтею 14 цього Закону.
4. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня опублікування цього Закону:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити прийняття та приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
5. Кабінету Міністрів України у 2023 році поінформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
3 листопада 2022 року
№ 2722-IX