• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з проведення шляхових робіт та розроблення річного плану шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах

Міністерство розвитку громад та територій | Наказ, Акт, Форма типового документа, План, Інструкція від 14.06.2023 № 495
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку громад та територій
  • Тип: Наказ, Акт, Форма типового документа, План, Інструкція
  • Дата: 14.06.2023
  • Номер: 495
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку громад та територій
  • Тип: Наказ, Акт, Форма типового документа, План, Інструкція
  • Дата: 14.06.2023
  • Номер: 495
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД, ТЕРИТОРІЙ ТА ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.06.2023 № 495
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 серпня 2023 р.
за № 1338/40394
Про затвердження Інструкції з проведення шляхових робіт та розроблення річного плану шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах
Відповідно до частини третьої статті 5 та статті 15Закону України "Про внутрішній водний транспорт", пункту 8 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 460 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2022 року № 1400), з метою забезпечення організації проведення шляхових робіт, здійснення контролю і підтримання габаритів суднового ходу, судноплавних каналів внутрішніх водних шляхів, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з проведення шляхових робіт та розроблення річного плану шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах, що додається.
2. Управлінню морського та річкового транспорту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Сектору зовнішніх комунікацій забезпечити розміщення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Ю. Васькова.

Виконувач
обов’язків Міністра


Ю. Васьков

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби морського
і внутрішнього водного транспорту
та судноплавства України

Голова Державної регуляторної
служби України





Є. Ігнатенко


О. Кучер
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку
громад, територій
та інфраструктури України
14 червня 2023 року № 495
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 серпня 2023 р.
за № 1338/40394
ІНСТРУКЦІЯ
з проведення шляхових робіт та розроблення річного плану шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена з метою організації проведення шляхових робіт щодо забезпечення габаритів суднового ходу (обслуговування суднового ходу) відповідно до річного плану шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах (далі - річний план шляхових робіт), які здійснюються державним підприємством водних шляхів "Укрводшлях" (далі - ДП "Укрводшлях"), що належить до сфери управління Мінінфраструктури, до основних завдань якого належить обслуговування внутрішніх водних шляхів (далі - ВВШ), під час проведення (забезпечення проведення) шляхових робіт на ВВШ, самостійно або шляхом укладання договорів на закупівлю робіт і послуг з іншими суб’єктами господарювання відповідно до законодавства, а також розроблення річного плану шляхових робіт.
2. Терміни у цій Інструкції вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про внутрішній водний транспорт" (далі - Закон), Положенні про навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, затвердженому наказом Міністерства інфраструктури України від 24 червня 2022 року № 447, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2022 року за № 896/38232 (далі - Положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства на ВВШ), Порядку відшкодування вартості підняття небезпечного затонулого майна та інших заподіяних у зв’язку з цим збитків і витрат, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2022 року № 800 (далі - Порядок відшкодування вартості підняття небезпечного затонулого майна), Положенні про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за промірними роботами на акваторіях, підхідних каналах та судноплавних шляхах воднотранспортного комплексу України, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 12 травня 2006 року № 463, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29 травня 2006 року за № 619/12493.
3. Підтримання габаритів підхідних каналів до причальних споруд здійснюється експлуатуючими організаціями цих причальних споруд відповідно до вимог статті 20 Закону.
4. Проведення шляхових робіт в акваторіях затонів, причалів, пристаней та підходів до них, на об’єктах будівництва та реконструкції гідротехнічних споруд, під час побудови котлованів, траншей під дюкерні переходи, намивів території тощо незалежно від їх приналежності здійснюється за заявками їх власників або експлуатуючих організацій на договірних умовах ДП "Укрводшлях" або іншими суб’єктами господарювання відповідно до законодавства.
II. Розроблення та затвердження річного плану шляхових робіт та контроль за його виконанням
1. ДП "Укрводшлях" та експлуатуючі організації підхідних каналів до причальних споруд до 01 грудня року, що передує плановому, надають до Адміністрації судноплавства пропозиції до річного плану шляхових робіт на наступний рік, зокрема перелік ділянок ВВШ для здійснення шляхових робіт, орієнтовні строки здійснення закупівель робіт і послуг щодо забезпечення габаритів суднового ходу (обслуговування суднового ходу), плановий обсяг ґрунтів, що підлягає вилученню, перелік ділянок і значення гарантованих габаритів суднового ходу на ВВШ.
2. Адміністрація судноплавства розробляє та затверджує річний план шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах, форма якого наведена у додатку 1 до цієї Інструкції, на підставі пропозицій, зазначених у пункті 1 цього розділу.
3. Під час розроблення річного плану шляхових робіт враховуються:
наявність та виробнича продуктивність плавзасобів, що плануються для проведення шляхових робіт протягом року;
результати промірів глибин на певних ділянках;
результати проведення тральних робіт;
інформація від органів державного нагляду (контролю), суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на ВВШ, судновласників, суден та інших юридичних та фізичних осіб щодо невідповідності наявних габаритів суднового ходу на певній ділянці ВВШ гарантованим габаритам суднового ходу (за наявності);
завдання державних стратегічних документів;
міжнародні договори України в сфері внутрішнього водного транспорту.
4. До річного плану шляхових робіт також додаються:
загальний опис запланованих на рік шляхових робіт за видами та ділянками;
перелік навігаційних карт та систем координат, що використовуються, із зазначенням відлікових рівнів глибин;
посилання на міжнародні договори України в сфері внутрішнього водного транспорту, державні програми, рішення керівних органів, укладені договори на виконання робіт із забезпечення габаритів суднового ходу (обслуговування суднового ходу);
перелік та загальна інформація щодо суден технічного флоту, що заплановані для участі у шляхових роботах;
річний план-графік тралення та дноочищення на судноплавних внутрішніх водних шляхах, форма якого наведена у додатку 2до цієї Інструкції, який є складовою частиною річного плану шляхових робіт.
5. Річний план шляхових робіт затверджується Адміністрацією судноплавства та надсилається для його виконання до ДП "Укрводшлях" до 01 лютого поточного року.
6. ДП "Укрводшлях" надає звіт про виконання річного плану шляхових робіт до Адміністрації судноплавства до 15 січня року, наступного за звітним роком, та інформує Мінінфраструктури про виконання річного плану шляхових робіт.
7. Якщо шляхові роботи, визначені у річному плані шляхових робіт не виконані до кінця поточного року, вони враховуються у річному плані шляхових робіт на наступний рік.
III. Шляхові роботи на внутрішніх водних шляхах
1. До основних видів шляхових робіт на ВВШ відносяться:
промірні роботи;
днопоглиблювальні роботи;
експлуатаційне днопоглиблення (ремонтне черпання) - виправні роботи, тралення, роботи з розчищення дна;
роботи з піднімання затонулого майна;
вишукувальні роботи;
роботи із встановлення, обслуговування і зняття засобів навігаційного обладнання на внутрішніх водних шляхах, які виконуються відповідно до Положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства на ВВШ.
2. Тралення на ВВШ виконуються для перевірки чистоти і габаритів суднових ходів, виявлення підводних, напівзатоплених та плаваючих перешкод в районі суднового ходу, небезпечних для судноплавства, які необхідно огородити або видалити.
3. За способом проведення тралення поділяється на тралення з використанням жорсткого тралу, м’якого тралу або ехолоту.
4. Проведення тралення ВВШ охоплює:
суцільне тралення, яке проводиться по всій довжині транзитного суднового ходу жорстким тралом, за винятком плесових ділянок із глибинами, більшими за гарантовані у півтора рази. На таких ділянках суцільне тралення проводиться ехолотом, водночас здійснюється епізодичний контроль за переформуванням русла і чистотою суднового ходу шляхом руслових зйомок. Суцільне тралення здійснюється також і на всіх додаткових суднових ходах, зокрема на підходах до затонів, пристаней, причалів, відстійних пунктів. Тралення м’яким тралом здійснюється на судноплавних водних шляхах з малими глибинами чи з обмеженими габаритами;
місцеве тралення, яке проводиться жорстким тралом у проміжках між суцільними траленнями на усіх перекатах, прогонах мостів, підходах до пристаней і на ділянках, де активно розмиваються береги, а також на ділянках, де можливе засмічення суднового ходу у результаті гідрологічних та гідрометеорологічних факторів, виносів дерев, корчів, тощо;
аварійне тралення будь-якої ділянки суднового ходу, яке проводиться у тих випадках, коли на цій ділянці утоплений якір, частина конструкції судна, вантаж або інший предмет, небезпечний для суден, а також у випадку аварії із судном. Аварійне тралення у випадку транспортної події із судном здійснюють на оголошену глибину у місці, де вірогідно сталося зіткнення судна із перешкодою. Це місце визначають по схематичному кресленню, складеному капітаном (судноводієм).
Відшкодування власником майна, що затонуло на внутрішніх водних шляхах, витрат, понесених у зв’язку з підняттям такого майна, його знищенням або видаленням в інший спосіб, шляхових робіт та інших заподіяних у зв’язку з цим збитків і витрат, а також витрат на зберігання та реалізацію піднятого затонулого майна, здійснюється відповідно до Порядку відшкодування вартості підняття небезпечного затонулого майна.
5. Суцільне тралення проводиться двічі на рік, відповідно до річного плану-графіка тралення та дноочищення на судноплавних ВВШ.
6. На кам’янистих ділянках русла і в місцях, де зустрічаються валуни, тралення здійснюється за допомогою жорсткого тралу. На ділянках із кам’янистим руслом частота тралення жорстким тралом визначається ДП "Укрводшлях", зважаючи на місцеві умови та стан кам’янистого річища ділянки.
7. Тралення проводиться на всю ширину суднового ходу в річковій частині, яка відповідає ширині огородженого плавучими знаками суднового ходу, із запасом 10 м в обидві сторони, а на водосховищах - із запасом 50 м в обидві сторони.
На ділянках, де відсутні плавучі знаки і судновий хід позначений тільки береговими знаками, тралення на водних шляхах проводиться у межах подвійної гарантованої ширини суднового ходу.
8. Роботи з розчищення дна на ВВШ включають:
обстеження водного шляху і виявлення підводних та напівзатоплених перешкод у районі суднового ходу (на судновому ходу або прилягаючих до нього смугах русла);
визначення підводних, напівзатоплених та плаваючих перешкод, що знаходяться в районі суднового ходу та створюють небезпеку для судноплавства;
вилучення підводних, напівзатоплених та плаваючих перешкод у районі суднового ходу з води, а також перешкод на береговій смузі у районі суднового ходу, та віддалення їх в місця, звідки вони не можуть бути змиті водою або винесені льодоходом чи паводковими водами знову на судновий хід (незатоплюваний берег, староріччя тощо).
9. Виявлена в процесі тралення підводна перешкода повинна бути вилучена якнайшвидше (якщо це може бути виконано силами робітників та плавзасобів, що виробляють тралення) або після закінчення тралення. Якщо перешкоду планується витягувати після закінчення тралення, виявлена перешкода має бути огороджена плавучою віхою, бакеном або буєм.
Інформація про об’єкти, що є перешкодою для судноплавства та залишилися в межах суднового ходу після проведення тральних робіт, розміщується ДП "Укрводшлях" через Річкову інформаційну службу (далі - РІС) з метою інформування капітанів (судноводіїв).
10. Виявлені в процесі роботи перешкоди, які неможливо видалити з русла за допомогою наявних технічних засобів, можуть бути заглиблені в руслі на глибину не менше 1,5 гарантованої глибини.
11. Результати тралення та робіт з розчищення дна оформлюються актом про виконання тралення та робіт з розчищення дна, форма якого наведена у додатку 3 до цієї Інструкції.
12. Промірні роботи виконуються для: отримання відомостей про характер і рельєф дна, стан гарантованих габаритів суднового шляху; вивчення руслового режиму; підготовки технічної документації та планових матеріалів для проведення днопоглиблювальних робіт, робіт з експлуатаційного днопоглиблення (ремонтного черпання), та інших шляхових робіт; перевірки та визначення стану судноплавних шляхів і їх навігаційного обладнання; створення картографічного зображення річкових акваторій, складання та коректури карт ВВШ.
13. Промірні роботи, при здійсненні експлуатаційного днопоглиблення, виконуються відповідно до вимог Інструкції про порядок і процедуру виконання промірних робіт при визначенні глибин на морських і річкових акваторіях для будівельно-експлуатаційних цілей, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 10 травня 2005 року № 186.
14. Інформація щодо виявлених під час промірних робіт місць (ділянок), глибина чи ширина суднового ходу на яких менша за гарантовані для певної ділянки водних шляхів з урахуванням рівня води, негайно передається ДП "Укрводшлях" через РІС з метою інформування капітанів (судноводіїв).
У цьому випадку ДП "Укрводшлях" невідкладно вживає необхідних заходів для відновлення гарантованих габаритів суднового ходу.
15. Результати промірних робіт оформлюються актом про виконання промірних робіт, форма якого наведена у додатку 4 до цієї Інструкції.
16. Днопоглиблювальні роботи на ВВШ виконуються для систематичного покращення судноплавних умов (поглиблення, розширення і розробки нових суднових ходів, зведення виправних споруд з ґрунту), збільшення гарантованих габаритів шляху, усунення небезпечних для судноводіння звальних течій і створення більш стійкої суднохідної траси, підвищення і обвалування берегових територій, створення котлованів гідротехнічних споруд тощо.
17. Експлуатаційне днопоглиблення (ремонтне черпання) здійснюється з метою ліквідації наслідків заносимості, вилучення наносів з ґрунту, що розташовані над заданим рівнем проектного дна на суднових ходах судноплавних водних шляхів, операційних акваторій причальних споруд, судноплавних каналів з метою забезпечення гарантованих, навігаційних, паспортних габаритів суднового ходу, операційних акваторій причальних споруд, судноплавного каналу.
18. Експлуатаційне днопоглиблення (ремонтне черпання), яке є частиною шляхових робіт на ВВШ, не належить до спеціального водокористування і не потребує одержання спеціального дозволу на користування надрами (крім випадків реалізації ґрунту (мінеральної сировини)), дозволу на спеціальне водокористування, дозволу на проведення робіт на землях водного фонду.
19. До виправних робіт належать роботи зі зведення виправних споруд.
20. Виправні споруди в залежності від призначення повинні забезпечувати:
переміщення транзитних наносів, що надходять на виправну ділянку, в межах суднового ходу;
поглиблення дна русла у межах суднового ходу за рахунок збільшення швидкості та зміни напряму течії;
запобігання русловим переформуванням, що несприятливо впливають на стан суднового ходу;
укріплення бровок судноплавного каналу чи суднового ходу для запобігання вимивання чи просідання бровок;
укріплення берегів та бровок судноплавного каналу, що розмиваються під впливом течії;
коригування суднового ходу з метою повернення потоку води в русло.
21. Вибір ділянок, що підлягають виправленню, визначається шляхом аналізу стану суднових ходів, багаторічних несприятливих умов судноплавства на цій ділянці внутрішніх водних шляхів та обсягу щорічного експлуатаційного днопоглиблення (ремонтного черпання).
22. Розробка документації та зведення виправних споруд на ВВШ у рамках проведення шляхових робіт здійснюється відповідно до законодавства.
23. ДП "Укрводшлях" не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів інформує Адміністрацію судноплавства про дату початку шляхових робіт, що потребують тимчасового припинення або обмеження судноплавства, а також завершення цих робіт.

Начальник Управління
морського та річкового
транспорту



Я. Ілясевич
Додаток 1
до Інструкції з проведення шляхових
робіт та розроблення річного плану
шляхових робіт на внутрішніх
водних шляхах
(пункт 2 розділу II)
ПЛАН
шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах
Додаток 2
до Інструкції з проведення шляхових
робіт та розроблення річного плану
шляхових робіт на внутрішніх
водних шляхах
(абзац шостий пункту 4 розділу II)
ПЛАН-ГРАФІК
тралення та дноочищення на судноплавних внутрішніх водних шляхах на рік
№ з/п Назва ділянки, на якій заплановано тралення та дноочищення, межі ділянки (верхня-нижня) Запланована дата початку робіт Запланована дата завершення робіт
Додаток 3
до Інструкції з проведення шляхових
робіт та розроблення річного плану
шляхових робіт на внутрішніх
водних шляхах
(пункт 11 розділу III)
АКТ
про виконання тралення та робіт з розчищення дна
Додаток 4
до Інструкції з проведення шляхових
робіт та розроблення річного плану
шляхових робіт на внутрішніх
водних шляхах
(пункт 15 розділу III)
АКТ
про виконання промірних робіт