• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про функціонування в Міністерстві економіки України механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції"

Міністерство економіки України | Наказ, Положення від 02.06.2023 № 4675
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 02.06.2023
  • Номер: 4675
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 02.06.2023
  • Номер: 4675
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.06.2023 № 4675
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 липня 2023 р.
за № 1289/40345
Про затвердження Положення про функціонування в Міністерстві економіки України механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції"
Відповідно до частини четвертої статті 53-1 Закону України "Про запобігання корупції", Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про функціонування в Міністерстві економіки України механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", що додається.
2. Сектору запобігання корупційній діяльності в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Міністерства економіки України Петрука В.В.

Перший
віце-прем’єр-міністр України -
Міністр



Ю. Свириденко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінекономіки
02 червня 2023 року № 4675
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 липня 2023 р.
за № 1289/40345
ПОЛОЖЕННЯ
про функціонування в Міністерстві економіки України механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції"
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок реалізації Міністерством економіки України механізмів заохочення викривачів, інструментів захисту їх прав та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон).
2. Це Положення поширюється на всіх працівників Міністерства економіки України.
3. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються у таких значеннях:
механізми заохочення та формування культури повідомлення - це сукупність закріплених у локальному акті засобів, за допомогою яких в Міністерстві економіки України формується уявлення про належне повідомлення, повага до викривача, а працівники заохочуються до здійснення повідомлень;
захист прав викривача - забезпечення посадовими особами Міністерства економіки України вимог законодавства щодо дотримання прав та гарантій захисту викривача, передбачених Законом;
повідомлення - повідомлення особи, що містить фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення працівником (працівниками) Міністерства економіки України, корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, іншого порушення Закону.
Інші терміни у цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про запобігання корупції", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про захист персональних даних".
4. Міністерство економіки України заохочує в межах повноважень викривачів та сприяє їм у здійсненні ними повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, в порядку, визначеному законодавством.
II. Форми заохочення та формування культури повідомлення
1. Формами реалізації механізмів заохочення повідомлення є консультування, надання методичної допомоги щодо здійснення повідомлення;
2. Форми реалізації механізмів формування культури повідомлення:
1) створення методичних матеріалів з питань формування культури повідомлення;
2) надання методичної допомоги, консультацій, проведення внутрішніх навчань серед працівників Міністерства економіки України або осіб, які проходять у Міністерстві економіки України навчання чи виконують певну роботу, щодо здійснення повідомлень та захисту викривачів;
3) взаємодія з викривачем та інформування його про стан та результати розгляду повідомлення;
4) якісного та своєчасного розгляду повідомлень, отриманих через внутрішні канали, в частині порушень корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону працівниками Міністерства економіки України.
III. Організаційні засади функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення
1. Керівництво Міністерства економіки України організовує та контролює роботу щодо формування культури повідомлення про корупцію та забезпечення функціонування механізму заохочення викривачів.
2. Організаційне забезпечення функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення здійснює уповноважений підрозділ.
3. Сектор запобігання корупційній діяльності вживає заходи, спрямовані на забезпечення дотримання прав та гарантій захисту, передбачених законом, щодо працівників Міністерства економіки України, які є викривачами.
4. Заходи заохочення та формування культури повідомлення організовуються за такими напрямками:
1) послідовної та систематичної роботи щодо запобігання корупції в Міністерстві економіки України;
2) неприпустимості всіх видів корупційних практик в Міністерстві економіки України;
3) об’єктивного та неупередженого реагування на кожне обґрунтоване повідомлення про корупцію;
4) невідворотності відповідальності у випадку виявлення порушень;
5) забезпечення конфіденційності при взаємодії з викривачами;
6) прийняття найбільш сприятливого для викривача рішення у повсякденній діяльності Міністерства економіки України в межах дискреційних повноважень;
7) негайного реагування на всі негативні заходи впливу або загрозу їх застосування щодо викривачів.
5. Моральне стимулювання може здійснюватися шляхом застосування заходів заохочення, передбачених відповідними нормами законодавства, без розкриття у внутрішньому документі (наказі) про застосування заходу заохочення дійсних підстав заохочення, за винятком випадків, коли викривач надав письмову згоду на розкриття інформації про його особу.
Моральне заохочення ґрунтується на особистій заінтересованості викривача у визнанні його ролі у викритті корупції, високої оцінки його вчинку та заслуг у колективі.
6. Види морального стимулювання, які можуть застосовуватися:
1) представлення до нагородження урядовими відзнаками та відзначення урядовою нагородою (почесна грамота Кабінету Міністрів України);
2) представлення до відзначення нагородами Верховної Ради України;
3) представлення до відзначення заохочувальними відзнаками Прем’єр-міністра України;
4) представлення до відзначення державними нагородами.
Термін "добровільно" означає те, що особа прийняла рішення без впливу зовнішніх факторів, таких як: проведення стосовно заявника службової перевірки, службового розслідування, дисциплінарного стягнення чи іншого негативного заходу.
IV. Права та гарантії захисту працівників Міністерства економіки України як викривачів
1. Права викривача виникають з моменту здійснення повідомлення.
2. Викривач має право звернутися за роз’ясненням своїх прав до уповноваженого підрозділу.
3. Працівник Міністерства економіки України, який є викривачем, згідно із Законом, має такі загальні права та гарантії захисту:
1) бути повідомленим про свої права та обов’язки, передбачені Законом;
2) подавати докази на підтвердження свого повідомлення;
3) отримувати від уповноваженого підрозділу, до якого він подав повідомлення, підтвердження його прийняття і реєстрації;
4) давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати;
5) на конфіденційність;
6) повідомляти про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону без зазначення відомостей про себе (анонімно);
7) на винагороду у визначених законом випадках;
8) на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законом випадках;
9) отримувати інформацію про стан та результати розгляду, перевірки та/або розслідування за фактом повідомлення ним інформації;
10) на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача;
11) у разі загрози життю і здоров’ю на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб, майна та житла або на відмову від таких заходів;
12) на відшкодування витрат у зв’язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката у зв’язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір;
13) на отримання психологічної допомоги.
4. Права та гарантії захисту викривача поширюються на його близьких осіб.
5. Викривач має право на захист його трудових прав.
6. Крім передбачених Законом гарантій захисту викривача, у зв’язку із здійсненим повідомленням, з метою захисту викривача, Міністерство економіки України вживає заходів для попередження дискримінації викривача, порівняно з іншими працівниками, недопущення зміни посадових обов’язків, залякування чи будь - яких інших форм психологічного впливу.
7. Посадовим особам Міністерства економіки України заборонено розкривати інформацію про особу викривача, його близьких осіб або інші дані, які можуть ідентифікувати особу викривача, його близьких осіб, третім особам, які не залучаються до розгляду, перевірки та/або розслідування повідомлених ним фактів, а також особам, дій або бездіяльності яких стосуються повідомлені ним факти, крім випадків, установлених законодавством.
8. Будь-яке повідомлення є конфіденційним, навіть якщо особа не є викривачем в розумінні норм Закону.
9. Розкриття (розголошення) інформації про викривача заборонено, крім випадків, встановлених Законом.
10. Інформування, про стан та результати розгляду, перевірки та/або розслідування у зв’язку із здійсненням ним повідомленням, надається викривачу за його заявою службовою особою Міністерства економіки України, відповідальною за розгляд, проведення перевірки та/або розслідування у зв’язку із здійсненням викривачем повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, не пізніше п’яти днів після отримання заяви, а також за кінцевими результатами розгляду, перевірки та/або розслідування.

Завідувач сектору
запобігання корупційній
діяльності



Д. Головін