• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги субєктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Критерії від 20.01.2023 № 52
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Критерії
  • Дата: 20.01.2023
  • Номер: 52
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Критерії
  • Дата: 20.01.2023
  • Номер: 52
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 січня 2023 р. № 52
Київ
Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1225 від 21.11.2023 )
Відповідно до пункту 3 "d" статті 262, пункту 1 статті 267 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, пункту 4 частини першої та частини другої статті 6 Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини, що додаються.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 січня 2023 р. № 52
КРИТЕРІЇ
оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини
1. Ці критерії застосовуються для проведення оцінки допустимості державної допомоги, що надається суб’єктам господарювання з метою підтримки культури та збереження культурної спадщини.
2. До цих критеріїв належать:
1) недопущення суттєвої нерівності умов діяльності суб’єктів господарювання, що конкурують між собою;
2) забезпечення розвитку культури в усій її різноманітності, сприяння збереженню культурної спадщини.
3. У цих критеріях терміни вживаються в такому значенні:
допустимі витрати - перелік витрат, що можуть бути відшкодовані отримувачам державної допомоги;
інфраструктура, пов’язана з діяльністю у сфері культури та збереження культурної спадщини (далі - інфраструктура), - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів, історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, закладів освіти сфери культури (мистецьких шкіл, мистецьких ліцеїв, фахових мистецьких коледжів, закладів вищої мистецької освіти), інших закладів вищої освіти та наукових установ, що провадять освітню діяльність у сфері культури, інших закладів культури; будівлі, споруди, що використовуються для діяльності у сфері культури, охорони культурної спадщини, їх комплекси та частини; щойно виявлені об’єкти культурної спадщини; пам’ятки культурної спадщини та їх території; зони охорони пам’яток культурної спадщини, буферні зони об’єктів всесвітньої спадщини, історичні ареали населених місць;
операційний прибуток - різниця між доходами та операційними витратами, приведеними у відповідність з їх розміром на момент надання державної допомоги (протягом строку дії інвестиційної програми), якщо ця різниця є позитивною. Операційні витрати включають витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату, матеріали, обладнання та інвентар, оренду, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, оплату послуг (крім комунальних), адміністративні витрати без урахування амортизаційних витрат та витрат, які було покрито інвестиційною допомогою, інші поточні витрати, безпосередньо пов’язані з наданням послуг;
обґрунтований прибуток - середній розмір прибутку для відповідної сфери діяльності, що визначається з урахуванням результатів аналізу діяльності суб’єктів господарювання у відповідній сфері.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, до якої Україна приєдналася згідно із Законом України від 6 березня 2008 р. № 132-VI, Законах України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання", "Про захист економічної конкуренції", "Про культуру", "Про охорону культурної спадщини", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей", постанові Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 36 "Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги на відновлення платоспроможності та реструктуризацію суб’єктів господарювання" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 14, ст. 473).
4. До категорій отримувачів державної допомоги за цими критеріями належать суб’єкти господарювання, які одночасно відповідають таким ознакам:
1) провадять діяльність з метою підтримки культури та збереження культурної спадщини, зокрема ті, що належать до креативних індустрій у зазначеній сфері (крім діяльності з виробництва та розповсюдження аудіовізуальних творів), дохід від якої (без урахування підтримки за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів) покриває більше 50 відсотків витрат для провадження такої діяльності;
2) є суб’єктами господарювання, які не перебувають у скрутному становищі.
Підтримка суб’єктів господарювання, доходи яких від провадження діяльності у сфері культури та охорони культурної спадщини покривають до 50 відсотків витрат для провадження такої діяльності, є такою, що спрямована на виконання соціально-культурної мети та на провадження неекономічної діяльності.
5. Державна допомога для підтримки культури та збереження культурної спадщини надається в будь-якій формі, визначеній Законом України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання".
6. Максимальний розмір державної допомоги, що може бути наданий отримувачу державної допомоги, визначається з урахуванням сукупного розміру державної допомоги.
7. Сукупний розмір державної допомоги, включно з незначною державною допомогою, яка надається отримувачеві державної допомоги на відшкодування допустимих витрат, розраховується як сума державної допомоги за всіма програмами державної допомоги та/або індивідуальної державної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини.
8. Державна допомога з визначеними допустимими витратами може поєднуватися з:
1) будь-якою іншою державною допомогою, якщо така допомога стосується різних визначених допустимих витрат;
2) будь-якою іншою державною допомогою, включно з незначною державною допомогою, щодо тих самих допустимих витрат, які частково або повністю поєднуються, якщо таке поєднання не призводить до перевищення максимального розміру державної допомоги, що може надаватися.
9. Визначення максимального розміру державної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини здійснюється з урахуванням податків і зборів (обов’язкових платежів), крім податку на додану вартість, відшкодування якого здійснюється відповідно до закону.
( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1225 від 21.11.2023 )
Допустимі витрати підтверджує надавач державної допомоги.
10. Державна допомога, що буде виплачена в майбутньому, у тому числі та, що виплачується кількома частинами, приводиться надавачем державної допомоги у відповідність з її розміром на момент надання.
Допустимі витрати приводяться надавачем державної допомоги у відповідність з їх розміром на момент надання державної допомоги.
11. Після прийняття рішення про надання державної допомоги надавач державної допомоги на власному офіційному веб-сайті оприлюднює таку інформацію: підстави для надання державної допомоги, дата початку надання державної допомоги, найменування отримувача державної допомоги, найменування та зміст діяльності чи проекту, передбачених пунктом 12 цих критеріїв, на які надається відповідна державна допомога, загальний обсяг державної допомоги та її частка в загальному бюджеті діяльності чи проекту, на який надається державна допомога. Наведена інформація повинна бути доступною для громадськості без обмежень та зберігатися в надавача державної допомоги протягом 10 років.
12. Державна допомога для підтримки культури та збереження культурної спадщини є допустимою, якщо надається на:
1) забезпечення діяльності:
бібліотек, музеїв, архівів, галерей, цирків, театрів, кінотеатрів, філармоній, концертних організацій, мистецьких колективів, культурно-інформаційних та культурно-просвітницьких центрів, художніх галерей, виставок, кіновідеопрокатних підприємств, об’єднань, парків культури та відпочинку, установ із збереження кінематографічної спадщини, закладів освіти сфери культури (мистецьких шкіл, мистецьких ліцеїв, фахових мистецьких коледжів, закладів вищої мистецької освіти), інших закладів вищої освіти та наукових установ, що провадять освітню діяльність у сфері культури, інших закладів культури, суб’єктів діяльності у сфері культури;
друкованих засобів масової інформації та електронних інформаційних ресурсів (інтернет-видань, інтернет-газет), діяльність яких провадиться у сфері культури;
радіомовлення, яке чітко пов’язане з культурними цілями;
із створення, виготовлення, розповсюдження, відтворення, виконання, переробки, перекладу, оцифрування та опублікування літературних та/або музичних творів;
2) щойно виявлені об’єкти культурної спадщини, пам’ятки культурної спадщини та культурні цінності; природну спадщину, яка пов’язана з культурною спадщиною або якщо таку спадщину офіційно визнано культурною чи природною спадщиною, території та об’єкти природно-заповідного фонду;
3) елементи нематеріальної культурної спадщини, у тому числі народної культури (фольклор, традиції, звичаї та обряди, діалекти і говірки, народні художні промисли та ремесла, історична топоніміка тощо);
4) культурно-мистецькі заходи, творчі програми та проекти у сфері культури;
5) діяльність у сфері культури та спеціалізованої мистецької освіти, а також сприяння розумінню значення захисту та розвитку різноманітних форм культурного самовираження, у тому числі через освітні програми та програми підвищення обізнаності громадськості, зокрема з використанням новітніх технологій;
6) зони охорони пам’яток культурної спадщини, буферні зони об’єктів всесвітньої спадщини, історичні ареали населених місць.
13. Державна допомога для підтримки культури та збереження культурної спадщини надається як інвестиційна та/або операційна допомога.
14. Для інвестиційної допомоги з метою підтримки культури та збереження культурної спадщини допустимими витратами є витрати на інвестиції в матеріальні та нематеріальні активи, зокрема на:
1) нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів інфраструктури (у тому числі на розроблення проектної документації), придбання об’єктів інфраструктури в установленому законодавством порядку, якщо щонайменше 80 відсотків часу використання або площі цієї інфраструктури на рік використовується для культурних цілей. Дія цього підпункту не поширюється на пам’ятки культурної спадщини та їх території, об’єкти всесвітньої спадщини, зони охорони пам’яток, буферні зони об’єктів всесвітньої спадщини, історичні ареали населених місць;
2) придбання, оренду, передання у володіння, користування або управління пам’яток культурної спадщини;
3) виявлення, наукове вивчення, класифікацію, державну реєстрацію, консервацію, реставрацію, ремонт, реабілітацію, пристосування та музеєфікацію об’єктів культурної спадщини;
4) консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування пам’яток культурної спадщини (у тому числі на розроблення науково-проектної документації), дослідження пам’яток культурної спадщини;
5) переміщення (перенесення) на інше місце пам’яток культурної спадщини;
6) збереження, консервацію, реставрацію, повернення культурних цінностей;
7) охорону елементів нематеріальної культурної спадщини, включно з додатковими витратами на зберігання у відповідних умовах, спеціальні засоби, матеріали та витрати на документацію, дослідження, оцифровування, публікацію, збереження, захист, популяризацію, посилення ролі нематеріальної культурної спадщини, її передачі, зокрема шляхом формальної та неформальної освіти, а також відродження різних аспектів такої спадщини;
8) створення та/або покращення доступності закладів культури, закладів освіти сфери культури, інших закладів вищої освіти та наукових установ, що провадять освітню діяльність у сфері культури, щойно виявлених об’єктів культурної спадщини і пам’яток культурної спадщини, елементів нематеріальної культурної спадщини та/або забезпечення розумного пристосування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, включно з вартістю оцифровування, інших нових технологій та способів і форм забезпечення доступності інформації (зокрема, на облаштування засобів безперешкодного доступу (у тому числі на засоби безпеки, орієнтування, отримання інформації під час користування середовищем), тактильні копії експонатів, адаптацію веб-ресурсів, теле- та відеопродукції, культурно-мистецьких заходів, творчих програм та проектів аудіоскрипцією, субтитрами та/або перекладом на українську жестову мову для сприйняття особами з порушенням зору, слуху, мовлення тощо) та на сприяння культурному різноманіттю (зокрема, презентації, програми та інші заходи для відвідувачів);
9) культурні проекти та заходи, програми співпраці та обміну, гранти, зокрема витрати на процедури відбору, просування та витрати в результаті реалізації проекту;
10) заходи щодо забезпечення (підвищення рівня) енергоефективності будівель, якщо щонайменше 80 відсотків часу користування або площі будівлі на рік використовуються для культурних цілей. На пам’ятках культурної спадщини такі заходи вживаються з урахуванням вимог, визначених Законом України "Про охорону культурної спадщини".
15. Максимальний розмір інвестиційної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини не повинен перевищувати різниці між допустимими витратами та операційним прибутком від інвестицій. Такий розмір визначається шляхом:
1) встановлення розміру інвестиційної допомоги заздалегідь, за вирахуванням операційного прибутку від суми допустимих витрат, визначених попередньо на основі обґрунтованих прогнозів; або
2) повернення суми державної допомоги, що перевищує різницю між допустимими витратами та операційним прибутком від інвестицій.
Суб’єкту господарювання, що експлуатує інфраструктуру, дозволено зберігати обґрунтований прибуток протягом відповідного періоду.
У разі надання інвестиційної допомоги на забезпечення (підвищення рівня) енергоефективності будівель та альтернативні джерела енергії для таких будівель під час обчислення недофінансування операційний прибуток повинен включати всі операційні витрати з урахуванням зменшених витрат на енергію від виробництва електричної енергії, а також усі доходи, у тому числі від можливого продажу електричної енергії на ринку.
16. Для операційної допомоги з метою підтримки культури та збереження культурної спадщини допустимими витратами є витрати на:
1) фінансування діяльності закладів культури та закладів освіти сфери культури, інших закладів вищої освіти та наукових установ, що провадять освітню діяльність у сфері культури (витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату, матеріали, обладнання та інвентар, оплату послуг, оренду, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, адміністративні витрати без урахування амортизаційних витрат та витрат, які було покрито інвестиційною допомогою, інші поточні витрати, безпосередньо пов’язані з наданням послуг);
2) діяльність у сфері культури та спеціалізованої мистецької освіти, сприяння розумінню значення охорони та підтримки розмаїття форм культурного самовираження через освітні програми та програми підвищення інформованості громадськості, зокрема з використанням нових технологій;
3) експлуатаційні витрати, безпосередньо пов’язані із створенням та/або покращенням доступності закладів культури, закладів освіти сфери культури, інших закладів вищої освіти та наукових установ, що провадять освітню діяльність у сфері культури, щойно виявлених об’єктів культурної спадщини і пам’яток культурної спадщини, елементів нематеріальної культурної спадщини, веб-ресурсів чи забезпеченням розумного пристосування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, включно з вартістю оцифровування, інших нових технологій та способів і форм забезпечення доступності інформації, якщо вони не покриваються інвестиційною допомогою;
4) експлуатаційні витрати, безпосередньо пов’язані з організацією та проведенням культурно-мистецьких заходів (проектів), зокрема на оплату проїзду та проживання учасників заходів, оренду приміщення (місця) для їх проведення, технічне обладнання та транспортні засоби, витрати на постановочні, інформаційно-рекламні послуги, сценічно-постановочні засоби (декорації, меблі та реквізит, бутафорію, театральні та національні костюми, головні убори, перуки, сценічний одяг та взуття), на амортизацію, програмне забезпечення, забезпечення доступу до об’єктів права інтелектуальної власності, інших нематеріальних активів та їх охорону, придбання матеріалів, обладнання та інвентарю, інші витрати, безпосередньо пов’язані з проведенням заходів; амортизаційні витрати та видатки на фінансування є допустимими, якщо вони не покриваються інвестиційною допомогою;
5) консультаційні або допоміжні послуги, які надають зовнішні консультанти та постачальники послуг безпосередньо на реалізацію культурно-мистецького проекту.
17. Максимальний розмір операційної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини не повинен перевищувати суми, необхідної для покриття операційних збитків та отримання обґрунтованого прибутку за відповідний період. Такий розмір визначається шляхом:
1) визначення розміру операційної допомоги заздалегідь на основі обґрунтованих прогнозів; або
2) повернення суми державної допомоги, що перевищує суму операційних збитків та обґрунтованого прибутку.
18. Для надання державної допомоги з метою підтримки культури та збереження культурної спадщини, обсяг якої не перевищує 2,2 млн. євро за офіційним валютним курсом Національного банку, встановленим на дату надання державної допомоги, надавач державної допомоги може встановити максимальний розмір державної допомоги на рівні 80 відсотків допустимих витрат як альтернативу застосуванню зазначених у пунктах 15 та 17 цих критеріїв способів розрахунку.
( Пункт 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1225 від 21.11.2023 )
19. Для таких видів діяльності, як створення, виготовлення, розповсюдження, відтворення, виконання, переробка, переклад, оцифровування та опублікування літературних та/або музичних творів, максимальний розмір державної допомоги не повинен перевищувати суми, обчисленої як різниця між допустимими витратами та доходами, узгодженими з їх розміром на момент надання такої допомоги, або в розмірі 70 відсотків допустимих витрат. Такі доходи повинні вираховуватися від допустимих витрат заздалегідь або шляхом повернення надавачеві державної допомоги суми державної допомоги, що перевищує різницю між допустимими витратами та отриманими доходами. Допустимими витратами є витрати на створення, виготовлення, розповсюдження, відтворення, виконання, переробку, переклад, оцифровування, опублікування, використання літературних та/або музичних творів, у тому числі виплату авторської винагороди (роялті), винагороди перекладачів, редакторів, інші видавницькі витрати (на перевірку, коригування, перегляд), витрати на створення макета та підготовку до друку, а також витрати на друк або електронну публікацію.