• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Порядок від 08.02.2022 № 130
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 08.02.2022
  • Номер: 130
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 08.02.2022
  • Номер: 130
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.02.2022 № 130
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 березня 2022 р.
за № 328/37664
Про затвердження Порядку визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 1136 від 19.12.2022 )
Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону України "Про освіту", підпункту 5 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти, що додається.
2. Директорату фахової передвищої, вищої освіти (Шаров О.) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Вітренка А.
4. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування.

Міністр

С. Шкарлет

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної регуляторної служби України

Голова Національного агентства кваліфікацій



О. Кучер

Ю. Баланюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
08 лютого 2022 року № 130
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 березня 2022 р.
за № 328/37664
ПОРЯДОК
визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає загальні вимоги до процедур визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти (далі - результати неформального та/або інформального навчання) в межах автономії закладів вищої та фахової передвищої освіти, визначеної спеціальними законами.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в значеннях, наведених в законах України "Про освіту", "Про вищу освіту" та "Про фахову передвищу освіту".
3. Цей Порядок стосується закладів фахової передвищої та вищої освіти, наукових установ, а також структурних підрозділів закладів вищої освіти, інших юридичних осіб, якщо їх право на провадження освітньої діяльності у сфері вищої та/ або фахової передвищої освіти зазначено в ліцензії відповідної юридичної особи та якщо основним видом діяльності такого структурного підрозділу є освітня діяльність у сфері вищої та/ або фахової передвищої освіти (далі - заклади освіти (наукові установи)).
Заклади освіти (наукові установи) можуть визнавати результати неформального та/або інформального навчання осіб, які:
здобувають фахову передвищу або вищу освіту у цьому закладі освіти (науковій установі) за певною освітньою програмою;
переводяться з іншого до цього закладу освіти (наукової установи), з однієї освітньої програми на іншу в межах цього закладу освіти (наукової установи);
поновлюються до складу здобувачів освіти до цього закладу освіти (наукової установи).
4. Визнання закладом освіти (науковою установою) результатів неформального та/або інформального навчання особи - це комплекс процедур, що встановлюють їх відповідність результатам навчання, передбаченим відповідною освітньою програмою (результатам навчання певних освітніх компонентів або програмним результатам навчання), або певному рівню освіти, за підсумками чого приймається рішення про можливість зарахування особі певних освітніх компонентів (складових освітніх компонентів) відповідної освітньої програми (у тому числі, в рамках її вибіркової складової).
Визнання результатів неформального та/або інформального навчання особи закладом освіти (науковою установою) передбачає такі процедури:
подання особою заяви щодо визнання;
ідентифікацію задекларованих у письмовій формі особою результатів неформального та/або інформального навчання, які підлягають оцінюванню закладом освіти (науковою установою);
оцінювання задекларованих результатів навчання особи;
прийняття рішення про визнання та зарахування особі відповідних освітніх компонентів (складових освітніх компонентів) освітньої програми або відмову у визнанні.
5. Для забезпечення проведення процедур визнання результатів неформального та/або інформального навчання заклад освіти (наукова установа) розробляє власний порядок визнання, самостійно визначає організаційні аспекти процедур визнання, уповноважує на виконання процедур визнання відповідні структурні підрозділи, призначає уповноважених осіб та визначає методи оцінювання.
Порядок визнання результатів неформального та/або інформального навчання закладу освіти (наукової установи) повинен:
визначати вимоги до заяв і документів, що подаються;
містити опис процедур визнання, прав та обов’язків учасників процесу визнання, терміни розгляду заяв щодо визнання, порядок оскарження рішень щодо визнання;
містити перелік (опис) обмежень, встановлених закладом освіти (науковою установою) щодо визнання результатів неформального та/або інформального навчання;
забезпечувати надійність та якість процедур визнання;
передбачати створення необхідних умов для визнання результатів навчання осіб з особливими потребами;
визначати вимоги щодо забезпечення конфіденційності та дотримання етичних норм поведінки.
Порядок визнання результатів неформального та/або інформального навчання в закладі освіти (науковій установі) затверджується колегіальним органом управління закладу освіти (наукової установи) та оприлюднюється на офіційному вебсайті закладу освіти (наукової установи).
Заклади освіти (наукові установи) забезпечують інформування здобувачів освіти та інших зацікавлених сторін, зокрема, через свої офіційні вебсайти, щодо організації процедур визнання результатів неформального та/або інформального навчання, у тому числі фінансових умов.
6. У процесі визнання закладом освіти (науковою установою) результатів неформального та/або інформального навчання не підлягають розгляду документи, що підтверджують неформальне навчання та/або професійну, громадську чи іншу діяльність, видані на тимчасово окупованій території України або території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом.
7. Особливості визнання результатів неформального та/або інформального навчання вищими військовими навчальними закладами, військовими коледжами сержантського складу, військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти, закладами вищої та фахової передвищої освіти з специфічними умовами навчання визначаються державними органами, до сфери управління яких вони належать.
8. У рамках процедур визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів неформального та/або інформального навчання не підлягають визнанню результати навчання, визначені у професійних стандартах та/або стандартах, встановлених міжнародними конвенціями або договорами, стороною яких є Україна, для професій, для яких запроваджено додаткове регулювання (для освітніх програм, за якими здійснюється підготовка фахівців відповідних професій), крім випадків передбачених відповідними конвенціями або договорами.
9. Заклади освіти (наукові установи) впроваджують процедури забезпечення якості визнання результатів неформального та інформального навчання як складові системи внутрішнього забезпечення якості освіти.
II. Подання заяв та ідентифікація результатів неформального та/або інформального навчання
1. Особа, яка звертається до закладу освіти (наукової установи) щодо визнання результатів неформального та/або інформального навчання (заявник), подає відповідну заяву, декларацію про попереднє навчання та додаткові документи, які підтверджують наведену у декларації про попереднє навчання інформацію (за наявності).
Інформація про уповноважені підрозділи та уповноважених осіб, які здійснюють прийом заяв, форми заяви і декларації про попереднє навчання та вимоги до додаткових документів повинна міститись на вебсайті закладу освіти (наукової установи).
2. Декларація про попереднє навчання повинна містити:
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
опис результатів неформального та/або інформального навчання, щодо визнання яких подається заява;
інформацію про суб’єкта, який здійснював неформальне навчання або з яким пов’язана професійна, громадська або інша діяльність (за наявності), під час якої здобувались відповідні результати навчання;
інформацію про попереднє навчання та досвід діяльності заявника, під час яких здобувались результати неформального та/або інформального навчання, зокрема, періоди неформального та/або інформального навчання та/або відповідної діяльності (за наявності);
перелік додаткових документів, що надаються заявником для підтвердження інформації про неформальне та/або інформальне навчання (за наявності).
3. Заклади освіти (наукові установи) надають консультативну допомогу заявникам щодо заповнення декларацій про попереднє навчання, зокрема, щодо опису результатів неформального та/або інформального навчання для їх подальшого співставлення з результатами навчання, передбаченими відповідною освітньою програмою, або певним рівнем освіти.
4. Заклади освіти (наукові установи) здійснюють аналіз достатності інформації щодо здобутого заявником попереднього досвіду та результатів неформального та/або інформального навчання заявника та перевірку наданої заявником інформації.
Для підтвердження або уточнення необхідної інформації заклади освіти (наукові установи) направляють запити до зазначених у декларації про попереднє навчання суб’єктів, які здійснювали неформальне навчання або де здійснювалася професійна, громадська або інша діяльність, під час якої заявником здобувались результати неформального та/або інформального навчання.
Відповіді зазначених суб’єктів приймаються до розгляду як додаткові документи (матеріали), які засвідчують наведену заявником інформацію.
У випадку направлення запиту до суб’єкта, який здійснював неформальне навчання або де здійснювалася професійна, громадська або інша діяльність, під час якої здобувались відповідні результати навчання, термін розгляду заяви про визнання може бути продовжений, про що заклад освіти (наукова установа) інформує заявника.
За результатами аналізу, перевірки отриманої інформації заклад освіти (наукова установа) приймає рішення про можливість проводити подальші процедури визнання.
5. Строк розгляду заяви та прийняття рішення про можливість/неможливість проводити подальші процедури визнання на основі наданої заявником інформації становить не більше десяти робочих днів. У разі направлення запитів про підтвердження або уточнення необхідної інформації до зазначених у декларації про попереднє навчання суб’єктів, які здійснювали неформальне навчання або де здійснювалася професійна, громадська або інша діяльність, під час якої заявником здобувались результати неформального та/або інформального навчання, строк розгляду заяви продовжується до отримання зазначеної інформації та її опрацювання закладом освіти (науковою установою).
6. Якщо інформація, наведена у декларації про попереднє навчання, та додаткові документи, надані заявником та/або суб’єктом (суб’єктами) неформального та/або інформального навчання, не дозволяють ідентифікувати результати неформального та/або інформального навчання заявника для їх подальшого співставлення з результатами навчання, передбаченими відповідною освітньою програмою, або наведена у декларації про попереднє навчання інформація щодо неформального навчання або досвіду діяльності заявника не підтверджується, заклад освіти (наукова установа) повертає документи заявнику без подальшого розгляду із зазначенням підстав прийняття такого рішення.
Оскарження такого рішення здійснюється відповідно до Порядку визнання результатів неформального та/або інформального навчання, затвердженого закладом освіти (науковою установою).
7. Заявник має право повторно подати на розгляд закладу освіти (наукової установи) заяву про визнання результатів неформального та/або інформального навчання та декларацію, що містить уточнену інформацію, та додаткові документи, що її підтверджують і дозволяють ідентифікувати результати неформального та/або інформального навчання заявника.
8. На підставі інформації, що міститься у декларації про попереднє навчання та наданих документах, заклад освіти (наукова установа) здійснює співставлення результатів неформального та/або інформального навчання заявника з результатами навчання, передбаченими відповідною освітньою програмою.
Співставлення задекларованих заявником результатів неформального та/або інформального навчання з результатами навчання, передбаченими відповідною освітньою програмою, передбачає їх аналіз і порівняння за змістом та рівнем складності.
За результатами співставлення заклад освіти (наукова установа) приймає рішення щодо відповідності/невідповідності задекларованих результатів неформального та/або інформального навчання заявника певним результатам навчання, передбаченим обов’язковою складовою освітньої програми, та ідентифікує результати навчання, які підлягають оцінюванню.
У випадку невідповідності задекларованих результатів неформального та/або інформального навчання заявника результатам навчання, передбаченим обов’язковою складовою освітньої програми закладу освіти (наукової установи), заклад освіти (наукова установа) розглядає можливість визнання таких результатів навчання в рамках вибіркової складової освітньої програми, за якою навчається заявник.
Обов’язковою умовою визнання результатів неформального та/або інформального навчання заявника в рамках вибіркової складової освітньої програми є відповідність цих результатів навчання рівню освіти, на якому реалізується освітня програма.
III. Оцінювання та визнання результатів неформального та/або інформального навчання
1. Прийняття рішення про визнання результатів неформального та/або інформального навчання заявника закладом освіти (науковою установою) здійснюється за підсумками їх оцінювання.
Методи, зміст та обсяг оцінювання результатів навчання заявника повинні забезпечувати оцінювання усіх змістових складових відповідного (відповідних) результату (результатів) навчання (змістову валідність).
Особи, які здійснюють оцінювання, повинні бути обізнаними у предметі оцінювання, компетентними у питаннях оцінювання та визнання, неупередженими, здатними створювати належну психологічну обстановку для заявника та не мати конфлікту інтересів.
2. Для оцінювання результатів неформального та/або інформального навчання заявника заклад освіти (наукова установа) визначає обсяг і методи демонстрації та вимірювання цих результатів навчання з урахуванням їх змісту та можливої специфіки. Методи демонстрації та вимірювання результатів неформального та/або інформального навчання заявника можуть відрізнятись від методів, які застосовуються для здобувачів освіти в рамках відповідної освітньої програми, водночас вони повинні забезпечувати змістову валідність оцінювання.
3. Заклад освіти (наукова установа) приймає рішення про визнання результатів неформального та/або інформального навчання заявника, якщо за підсумками оцінювання підтверджено відповідність цих результатів результатам навчання, передбаченим відповідною освітньою програмою.
4. Визнані закладом освіти (науковою установою) результати неформального та/або інформального навчання використовуються для реалізації академічних прав заявника (зарахування заявнику певних освітніх компонентів освітньої програми, окремих видів навчальної роботи в межах певних освітніх компонентів освітньої програми, формування індивідуальної освітньої траєкторії).
5. Заклад освіти (наукова установа) приймає рішення про зарахування заявнику певного освітнього компонента освітньої програми, якщо за підсумками визнання результатів неформального та/або інформального навчання визнаються усі результати навчання, передбачені цим освітнім компонентом. У такому випадку заявнику зараховується відповідна освітньому компоненту кількість кредитів ЄКТС. Оцінка за таким освітнім компонентом визначається за підсумками вимірювання визнаних результатів навчання.
6. У випадку, якщо за підсумками визнання результатів неформального та/або інформального навчання визнається тільки частина результатів навчання, передбачених певним освітнім компонентом, заявнику зараховуються окремі види навчальної роботи за таким освітнім компонентом.
7. У випадку прийняття закладом освіти (науковою установою) рішення про можливість визнання результатів неформального та/або інформального навчання заявника в рамках вибіркової складової освітньої програми відповідно до пункту 8 розділу II цього Порядку, за підсумками визнання таких результатів навчання заклад освіти (наукова установа) зараховує заявнику певну кількість кредитів вибіркової складової освітньої програми. У такому випадку визнані результати навчання мають бути відображеними в індивідуальному навчальному плані як один чи декілька вибіркових освітніх компонентів. Обсяги таких освітніх компонентів у кредитах ЄКТС визначаються закладом освіти (науковою установою) на основі інституційної практики призначення кредитів ЄКТС освітнім компонентам.
8. Загальний обсяг освітніх компонентів освітньої програми, що зараховуються здобувачу освіти за підсумками визнання результатів неформального та/або інформального навчання, не може перевищувати 25 відсотків відповідної освітньої програми (для спеціальностей галузей знань: 12 "Інформаційні технології" не може перевищувати 35 відсотків; 25 "Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону" - 50 відсотків відповідної освітньої програми).
( Пункт 8 розділу III в редакції Наказу Міністерства освіти і науки № 1136 від 19.12.2022 )
9. Здобувач вищої або фахової передвищої освіти не може бути звільненим від атестації за підсумками визнання результатів неформального та/або інформального навчання.

Генеральний директор
директорату фахової
передвищої, вищої освіти



О. Шаров