• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку визначення органом із сертифікації обсягів проб сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління, призначеного для проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Порядок від 09.09.2022 № 664
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 09.09.2022
  • Номер: 664
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 09.09.2022
  • Номер: 664
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.09.2022 № 664
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 вересня 2022 р.
за № 1126/38462
Про затвердження Порядку визначення органом із сертифікації обсягів проб сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління, призначеного для проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
Відповідно до пункту 20 Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 97, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 124, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок визначення органом із сертифікації обсягів проб сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління, призначеного для проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю, що додається.
2. Департаменту аграрного розвитку забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов'язків.

Міністр

М. Сольський

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної регуляторної служби України

Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України



О. Кучер


О. Вискуб
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
09 вересня 2022 року № 664
( Гриф затвердження в редакції Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 вересня 2022 р.
за № 1126/38462
ПОРЯДОК
визначення органом із сертифікації обсягів проб сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління, призначеного для проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю
1. Цей Порядок встановлює механізм визначення, уповноваженим Мінагрополітики, державним підприємством "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції" (далі - орган із сертифікації) обсягів проб насіння сортів рослин категорії сертифіковане насіння та гібридів першого покоління, для проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю залежно від видів сільськогосподарських рослин та типу їх створення, унесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
( Пункт 2 виключено на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
2. Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів насінництва та розсадництва або фізичних осіб - підприємців та/або юридичних осіб, які здійснюють формування партій насіння (далі - суб'єкт).
Ділянковому (ґрунтовому) сортовому контролю та лабораторному сортовому контролю підлягають партії насіння, які сформовані з насіння, на яке видані сертифікати, що засвідчують сортові якості насіння.
3. Проба для проведення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю (контрольна проба насіння) відбирається з сформованої партії аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) або за його участю.
Суб'єкт зберігає зазначену вище пробу насіння до дати її затребування в порядку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
4. Для сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль та лабораторний сортовий контроль здійснюється в обсязі від 5 до 10 відсотків партій насіння певного сорту або гібриду і залежить від видів сільськогосподарських рослин та типу їх створення.
5. Обсяг відбору проб, призначених для ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління видів чи сортів, які запилюються перехресно становить 10 відсотків від загальної кількості сформованих партій у перший рік такого контролю, для самозапилюваних видів - 5 відсотків.
6. Визначення переліку партій здійснюється органом із сертифікації щорічно за даними обліку номерів етикеток (далі - дані обліку), який веде орган сертифікації для маркування насіння для кожної сформованої партії.
На підставі даних обліку, орган із сертифікації визначає кожну десяту партію певного сорту або гібриду для перехреснозапильних видів та кожну двадцяту партію певного сорту або гібриду для самозапилюваних видів для здійснення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю.
Водночас сумарна кількість визначених партій не може перевищувати 5 відсотків для самозапилюваних видів та 10 відсотків для перехреснозапильних видів по даним обліку.
В разі, якщо в певному обліковому періоді кількість партій певного сорту або гібриду становить менше десяти або двадцяти відповідно, орган із сертифікації визначає одну партію насіння для здійснення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю.
Обліковим періодом для ярих культур є календарний проміжок з 01 квітня попереднього року до 31 березня поточного року, для озимих культур - з 01 січня до 10 серпня поточного року.
( Абзац п'ятий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
Встановити, що у 2023 році для ярих культур, обліковим періодом є календарний проміжок з 01 січня 2022 до 31 березня 2023 року.
( Абзац шостий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
Обліковий період може бути змінений органом сертифікації відповідно до фактичних природно-кліматичних та виробничих умов відповідного року, про що він інформує суб'єкта та уповноважене Мінагрополітики підприємство, установу, організацію для здійснення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю (далі - установа).
7. Орган сертифікації не пізніше 20 квітня для ярих культур та 01 вересня для озимих культур надсилає в електронній або паперовій формі суб'єкту повідомлення про визначені партії насіння певного сорту або гібриду для здійснення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю.
( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
Суб'єкт, який отримав таке повідомлення, передає контрольні проби визначених партій з примірниками актів відбору проб установі для здійснення ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю.
Установа забезпечує приймання проб з супровідними актами прийому-передачі та не пізніше 01 червня для ярих культур та 20 жовтня для озимих культур інформує орган сертифікації про отримані проби.
( Абзац третій пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 753 від 30.09.2022 )
8. У випадку встановлення сортової чистоти (типовості) на рівні нижчому, ніж встановлений мінімальний відсоток сортової чистоти (типовості) за даними ділянкового (ґрунтового) сортового контролю для конкретних видів сільськогосподарських рослин, або встановлення невідповідності сорту або гібриду опису сорту, орган із сертифікації приймає рішення про збільшення обсягу відбору проб, призначених для ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління відповідно до наявних зауважень у звіті про результати ділянкового (ґрунтового) та лабораторного сортового контролю попереднього року, про що інформує суб'єкта.
Для зниження ризику класифікації контрольної ділянки як такої, що не відповідає стандартам сортової чистоти, допускається врахування більшої кількості нетипових рослин, ніж встановлено стандартами. Однак збільшення дозволеної кількості нетипових рослин також збільшить ризик класифікації ділянки пост-контролю як такої, що відповідає стандартам сортової чистоти.
9. Орган із сертифікації збільшує обсяг ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю для сертифікованого насіння вище за 10 відсотків для кожного окремого випадку, який може призвести до ризику невідповідності сортовим якостям або до невідповідності сорту або гібриду опису сорту (відсутності сортової ідентичності), про що інформує суб'єкта, а саме:
у разі, якщо невідповідність результатів контролю попереднього року показникам сортових якостей, що визначаються за даними ділянкового (ґрунтового) контролю становить менше 0,5 відсотка - обсяг ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю становить 5 відсотків;
у разі, якщо невідповідність результатів контролю попереднього року показникам сортових якостей, що визначаються за даними ділянкового (ґрунтового) контролю становить в межах 0,5-3 відсотки - обсяг ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю становить 10 відсотків;
у разі, якщо невідповідність результатів контролю попереднього року показникам сортових якостей, що визначаються за даними ділянкового (ґрунтового) контролю становить понад 3 відсотки - обсяг ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю становить 25 відсотків.
10. У разі використання сертифікованого насіння для наступного розмноження і вирощування генерації наступного покоління, обсяг ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю для такого сертифікованого насіння становить 100 відсотків.

Директор Департаменту
аграрного розвитку


І. Віштак