КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 липня 2022 р. № 800
Київ
Про затвердження Порядку відшкодування вартості підняття небезпечного затонулого майна та інших заподіяних у зв’язку з цим збитків і витрат
Відповідно до частини першої статті 73 Закону України "Про внутрішній водний транспорт" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок відшкодування вартості підняття небезпечного затонулого майна та інших заподіяних у зв’язку з цим збитків і витрат, що додається.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 21 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 липня 2022 р. № 800
ПОРЯДОК
відшкодування вартості підняття небезпечного затонулого майна та інших заподіяних у зв’язку з цим збитків і витрат
1. Цей Порядок визначає механізм відшкодування власником майна, що затонуло на внутрішніх водних шляхах та створює перешкоду для судноплавства, шляхових або інших робіт, становить загрозу безпеці судноплавства, життю або здоров’ю людей чи загрозу забруднення навколишнього природного середовища та перейшло у власність держави (далі - затонуле майно), витрат, понесених у зв’язку з підняттям такого майна, його знищенням або видаленням в інший спосіб, шляхових робіт та інших заподіяних у зв’язку з цим збитків і витрат, а також витрат на зберігання та реалізацію піднятого затонулого майна (далі - витрати).
2. Відшкодування власником затонулого майна витрат здійснюється на підставі документів (їх копій, засвідчених у встановленому законодавством порядку), що підтверджують витрати (далі - документи, що підтверджують витрати), та підтвердження Адміністрації судноплавства про завершення робіт з підняття затонулого майна.
Документами, що підтверджують витрати, є документи, які мають усі обов’язкові реквізити первинних документів, передбачені частиною другою статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
3. Суб’єкти господарювання, які були залучені Адміністрацією судноплавства до підняття затонулого майна, протягом десяти банківських днів з дня фактичного підняття затонулого майна подають Адміністрації судноплавства повідомлення про завершення робіт з підняття затонулого майна (далі - повідомлення), в якому зазначається:
інформація про суб’єкт господарювання, що був залучений до підняття затонулого майна, - повне найменування юридичної особи, її місцезнаходження або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця, її місцезнаходження згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та контактні дані (номер телефону абонента, адреса електронної пошти);
місце проведення робіт з підняття затонулого майна - назва та кілометр внутрішнього водного шляху, на якому виконувалися роботи з підняття затонулого майна;
дата початку та дата завершення робіт з підняття затонулого майна;
спосіб підняття затонулого майна та засоби, за допомогою яких виконувалися роботи з підняття затонулого майна;
інформація про субпідрядників, залучених до виконання робіт з підняття затонулого майна, - повне найменування юридичної особи, її місцезнаходження або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця, її місцезнаходження згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та контактні дані (номер телефону абонента, адреса електронної пошти) (за наявності);
місце розташування піднятого затонулого майна після його підняття;
інша інформація, яку суб’єкт господарювання, що був залучений до підняття затонулого майна, вважає за необхідне зазначити.
Повідомлення подаються суб’єктами господарювання, які були залучені до підняття затонулого майна, у паперовій або електронній формі.
Повідомлення в паперовій формі подається шляхом надсилання зареєстрованого поштового відправлення з рекомендованим повідомленням про його вручення на поштову адресу Адміністрації судноплавства.
Повідомлення в електронній формі надсилається на адресу електронної пошти Адміністрації судноплавства у формі скан-копій або з використанням електронних підписів відповідно до вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та інших актів, які регулюють обіг електронних документів.
4. Адміністрація судноплавства протягом десяти банківських днів з дня отримання повідомлення про завершення робіт з підняття затонулого майна надсилає або подає суб’єктам господарювання, які були залучені до підняття затонулого майна, підтвердження про завершення робіт з підняття затонулого майна на підставі повідомлення, поданого суб’єктом господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна, без здійснення заходів контролю.
Підтвердження надсилається Адміністрацією судноплавства в паперовій формі реєстрованим поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням про його вручення на поштову адресу суб’єкта господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна, або подається суб’єкту господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна (його уповноваженій особі), особисто. Підтвердження може бути надіслано в електронній формі (за наявності технічної можливості) на електронну адресу суб’єкта господарювання, який був задіяний до підняття затонулого майна, у формі скан-копій або з використанням електронних підписів відповідно до вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та інших актів, які регулюють обіг електронних документів.
У разі неподання Адміністрацією судноплавства підтвердження про завершення робіт з підняття затонулого майна або вмотивованої відмови у поданні зазначеного підтвердження у строк, передбачений абзацом першим цього пункту, завершення робіт з підняття затонулого майна вважається підтвердженим.
5. Відшкодування витрат здійснюється власником такого майна на підставі отриманих від суб’єкта господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна, документів, що підтверджують витрати, його банківських реквізитів для перерахування коштів для відшкодування витрат та підтвердження Адміністрації судноплавства про завершення робіт з підняття затонулого майна. Зазначені документи та підтвердження протягом десяти робочих днів з дня отримання підтвердження Адміністрації судноплавства про завершення робіт з підняття затонулого майна подаються суб’єктом господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна, власнику затонулого майна в паперовій формі шляхом надсилання реєстрованого поштового відправлення з рекомендованим повідомленням про його вручення на поштову адресу власника затонулого майна або власнику затонулого майна (його уповноваженій особі) особисто. Зазначені документи можуть бути надіслані в електронній формі (за наявності технічної можливості) на електронну адресу власника затонулого майна у формі скан-копій або з використанням електронних підписів відповідно до вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та інших актів, які регулюють обіг електронних документів.
Власник затонулого майна протягом 30 банківських днів з дня отримання від суб’єкта господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна, документів, що підтверджують витрати, та підтвердження Адміністрації судноплавства про завершення робіт з підняття затонулого майна зобов’язаний відшкодувати витрати у розмірі, зазначеному в таких документах, шляхом перерахування коштів на розрахункові рахунки відповідного суб’єкта господарювання.
6. Протягом одного робочого дня, що настає за днем перерахування власником затонулого майна коштів суб’єкту господарювання, який був залучений до підняття затонулого майна, відповідно до пункту 5 цього Порядку власник затонулого майна письмово повідомляє про здійснене відшкодування витрат Адміністрацію судноплавства.
У разі неподання письмового повідомлення власником затонулого майна Адміністрації судноплавства у строк, передбачений абзацом першим цього пункту, Адміністрація судноплавства має право надіслати запит власнику затонулого майна щодо надання такого повідомлення.
7. Розмір витрат, що підлягають відшкодуванню власником такого майна, не може перевищувати розміру витрат, фактично понесених суб’єктами господарювання, які були залучені до підняття затонулого майна.
У разі наявності у власника затонулого майна обґрунтованих сумнівів щодо розміру витрат, фактично понесених суб’єктами господарювання, які були залучені до підняття затонулого майна, власник може оскаржити розмір витрат у судовому порядку.
8. У разі відмови власника затонулого майна від відшкодування витрат або нездійснення ним відшкодування витрат у строк, установлений пунктом 5 цього Порядку, витрати стягуються з власника затонулого майна у судовому порядку.
9. У разі коли власник затонулого майна невідомий (власника не встановлено), ліквідований або визнаний померлим, а державою, під прапором якої плавало затонуле судно, не вжито заходів щодо підняття затонулого майна, витрати погашаються за рахунок коштів, отриманих від реалізації піднятого затонулого майна.