МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.03.2018 № 227/153 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 квітня 2018 р.
за № 466/31918
Про затвердження Інструкції з організації взаємодії між Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 17 Кодексу цивільного захисту України , пункту 49 Положення про єдину державну систему цивільного захисту , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2014 року № 11, з метою вдосконалення організації взаємодії між Державною службою України з питань надзвичайних ситуацій і Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Інструкцію з організації взаємодії між Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державного комітету ветеринарної медицини України від 27 жовтня 2008 року № 763/234 "Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Державного комітету ветеринарної медицини України щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, які пов’язані з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21 листопада 2008 року за № 1122/15813.
3. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС (Боднар В.Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної служби України з надзвичайних ситуацій Чечоткіна М.О. і Голову Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Лапу В.І.
Міністр внутрішніх справ України | А. Аваков |
Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України | М. Мартинюк |
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій | Володимир Лапа М. Чечоткін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України,
Міністерства аграрної політики
та продовольства України
23.03.2018 № 227/153
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 квітня 2018 р.
за № 466/31918
ІНСТРУКЦІЯ
з організації взаємодії між Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає порядок взаємодії між Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів під час виконання спільних завдань при їх функціонуванні в режимі повсякденної діяльності, підвищеної готовності та діяльності в надзвичайних ситуаціях (далі - НС) з питань ліквідації наслідків НС, при виникненні НС техногенного та природного характеру на об’єктах агропромислового комплексу та у приватному секторі.
2. Метою взаємодії ДСНС і Держпродспоживслужби при організації та виконанні заходів із запобігання або ліквідації наслідків НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин, є запобігання зараженню населення збудниками інфекційних хвороб, спільних для тварин і людини, збереження поголів’я сільськогосподарських тварин та мінімізація економічних наслідків НС.
3. Взаємодія ДСНС і Держпродспоживслужби здійснюється:
на рівні центральних органів виконавчої влади - між ДСНС і Держпродспоживслужбою;
на регіональному рівні - між територіальними органами ДСНС та головними управліннями Держпродспоживслужби в областях, місті Києві;
на місцевому рівні - між підрозділами територіальних органів ДСНС і управліннями Держпродспоживслужби в районах (містах).
4. Взаємодія сторін здійснюється на основі таких принципів:
єдиний підхід до реалізації державної політики у сфері запобігання і ліквідації НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин;
пріоритет захисту життя і здоров’я населення від інфекційних хвороб, спільних для тварин і людини, збереження поголів’я сільськогосподарських тварин та мінімізація економічних наслідків надзвичайних ситуацій;
єдині підхід та критерії аналізу причин та умов виникнення і поширення інфекційних хвороб тварин, участі в ліквідації осередків інфекційних хвороб, спільних для тварин і людей, профілактики та боротьби з такими хворобами.
5. Залучення сил і засобів ДСНС і Держпродспоживслужби для запобігання та ліквідації наслідків НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями тварин, здійснюється відповідно до чинного законодавства.
6. Обмін інформацією між ДСНС і Держпродспоживслужбою щодо запобігання виникненню та реагування на НС (далі - обмін інформацією) організовується в межах єдиної державної системи цивільного захисту:
на державному рівні - між оперативно-черговою службою державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС і управлінням здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби;
на регіональному рівні - між оперативно-черговими службами центрів управління в надзвичайних ситуаціях (оперативно-координаційними центрами) територіальних органів ДСНС та головними управліннями Держпродспоживслужби в областях, місті Києві;
на місцевому рівні - між підрозділами територіальних органів ДСНС, розташованими за місцем дислокації, і управліннями Держпродспоживслужби в районах (містах).
ІІ. Оперативне інформування
1. Уповноважені посадові особи управління здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби в разі отримання інформації про загрозу виникнення або виникнення НС у сфері відповідальності Держпродспоживслужби протягом доби надсилають до оперативно-чергової служби державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС повідомлення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації за формою згідно з додатком до цієї Інструкції.
2. У разі отримання оперативно-черговою службою державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС первинної інформації про загрозу виникнення або виникнення НС у сфері відповідальності Держпродспоживслужби начальник чергової зміни оперативно-чергової служби державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС інформує телефоном керівника (іншу посадову особу у разі відсутності керівника) управління здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби.
3. У разі необхідності за запитом управління здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби інформація про оперативну обстановку в районі виникнення НС або загрози виникнення НС надається факсом оперативно-черговою службою державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС.
III. Інші заходи з інформаційної взаємодії
1. У разі утворення штабу з ліквідації наслідків НС (далі - Штаб) залежно від його рівня періодичність та форми оперативного інформування про ліквідацію наслідків НС можуть змінюватися відповідно до рішення керівника Штабу.
2. ДСНС здійснює оповіщення та інформування центральних і місцевих органів виконавчої влади про загрозу виникнення та виникнення НС.
ІV. Обмін оперативною інформацією
1. Передача оперативної інформації між оперативно-черговою службою державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС й управлінням здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби здійснюється за такими номерами телефонів та адресами електронної пошти:
1) оперативно-чергова служба державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС:
телефони: (044) 247-30-50, 59-01 (АТС-10);
факс: (044) 247-32-11;
електронна пошта: oper@mns.gov.ua;
2) управління здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби:
телефон/факс: (044) 279-48-15 (у робочі дні з 09:00 до 18:00);
електронна пошта: klimenok@vet.gov.ua, matvienko@vet.gov.ua;
телефон: (044) 279-12-70 (у вихідні та святкові дні).
2. Про зміну контактних номерів телефонів та адреси електронної пошти оперативно-чергова служба державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС й управління здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби негайно інформують один одного.
3. Порядок обміну інформацією між оперативно-координаційними центрами територіальних органів ДСНС та головними управліннями Держпродспоживслужби в областях, місті Києві на регіональному і місцевому рівнях визначається на підставі спільних організаційно-розпорядчих актів цих органів.
V. Заходи взаємодії в режимах діяльності ДСНС і Держпродспоживслужби
1. У режимі повсякденної діяльності:
розроблення спільних планів взаємодії щодо запобігання та реагування на НС, пов’язані з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин;
участь представників ДСНС і Держпродспоживслужби в роботі державних надзвичайних протиепізоотичних комісій, комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та НС усіх рівнів;
здійснення взаємного обміну інформацією про епізоотичну ситуацію щодо особливо небезпечних хвороб тварин, включених до списку Міжнародного епізоотичного бюро, та інших інфекційних хвороб тварин на території України та в державах, що межують з Україною, щодо загрози виникнення НС, пов’язаних із цими інфекційними хворобами;
визначення та погодження завдань, порядку спільних дій, застосування сил і засобів, необхідних для попередження та ліквідації НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями й отруєннями сільськогосподарських тварин;
проведення спільних командно-штабних і тренувальних навчань органів та підрозділів служби цивільного захисту ДСНС та Держпродспоживслужби з питань реагування на НС, пов’язані з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин;
розроблення та реалізація науково-технічних програм у сфері запобігання НС, пов’язаним з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин.
ДСНС відповідно до покладених на неї завдань сприяє підготовці спеціалістів, призначених для ліквідації НС, пов’язаних з виникненням особливо небезпечних хвороб та отруєнь тварин.
Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань:
створює резерви біологічних, лікувальних і дезінфекційних препаратів та засобів, необхідних для профілактики й ліквідації НС та їх наслідків, пов’язаних з виникненням заразних хвороб тварин і птиці;
здійснює ветеринарно-санітарний контроль і нагляд за об’єктами державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, інформує ДСНС про можливі загрози виникнення НС на цих об’єктах і характер уражаючих факторів;
веде статистичну звітність щодо захворюваності тварин.
2. У режимі підвищеної готовності ДСНС і Держпродспоживслужба:
1) здійснюють аналіз ситуації, що склалася, прогнозують шляхи можливого розвитку НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями тварин;
2) розробляють та затверджують плани оперативних заходів із запобігання та ліквідації НС, у яких визначають:
склад сил і засобів ДСНС та Держпродспоживслужби, які слід перевести в режим підвищеної готовності та в разі потреби залучати до ліквідації наслідків НС;
територіальні органи та державні установи ветеринарної медицини, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби, та територіальні органи й підрозділи ДСНС, що взаємодіють під час НС;
алгоритм спільних дій відповідних служб із зазначенням основних завдань, місця і часу організації та проведення ветеринарно-санітарних і протиепізоотичних заходів під час НС;
канали зв’язку і схему обміну інформацією;
порядок проведення ветеринарно-санітарного контролю та протиепізоотичних заходів в осередку НС;
3) перевіряють та за потреби поповнюють матеріальні резерви для ліквідації НС;
4) уживають оперативних заходів щодо попередження виникнення НС, зменшення розмірів збитків і матеріальних втрат у разі виникнення та розвитку НС, а також підвищення безпеки функціонування органів управління та підрозділів ДСНС і Держпродспоживслужби під час НС.
Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань:
інформує оперативно-чергову службу ДСНС про загрозу виникнення або виникнення НС;
оперативно визначає і приводить у режим підвищеної готовності підрозділи ветеринарної медицини, які можуть бути залучені до ліквідації наслідків НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин;
посилює заходи щодо моніторингу епізоотичної ситуації з особливо небезпечних хвороб тварин, ветеринарно-санітарного контролю за здоров’ям тварин, безпечністю та якістю продуктів тваринного походження, а також об’єктами ветеринарно-санітарного контролю та нагляду з метою недопущення виникнення НС.
ДСНС відповідно до покладених завдань:
аналізує інформацію про виникнення або загрозу виникнення НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин, отриману від територіальних органів ДСНС, та організовує готовність органів управління і підрозділів служби цивільного захисту щодо реагування та ліквідації наслідків НС;
через оперативну службу інформує Держпродспоживслужбу або головні управління Держпродспоживслужби в областях, місті Києві про прийняті рішення з підготовки до реагування і ліквідації НС.
3. У режимі надзвичайної ситуації ДСНС і Держпродспоживслужба:
1) здійснюють аналіз ситуації, що склалася, визначають зону розповсюдження інфекційних хвороб тварин та обсяг робіт з ліквідації НС та її наслідків;
2) складають прогноз розвитку НС та її наслідків;
3) оцінюють стан і можливість наявних сил і засобів;
4) визначають спільні заходи, спрямовані на ліквідацію наслідків НС;
5) узгоджують питання щодо додаткового матеріально-технічного забезпечення;
6) визначають місця розташування, зустрічі особового складу ДСНС та представників Держпродспоживслужби;
7) визначають ветеринарно-санітарні заходи та організовують їх проведення;
8) узгоджують обсяг і характер інформації, яка надається населенню, про ступінь ризику наслідків НС та порядок її надання;
9) продовжують взаємний обмін інформацією про перебіг ліквідації наслідків НС, яка належить до компетенції ДСНС і Держпродспоживслужби;
10) узгоджують рішення про виділення додаткових сил і засобів для ліквідації наслідків НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями тварин;
11) визначають наявність, механізм використання й поповнення запасів медикаментів, обладнання і ветеринарного майна, необхідного для ліквідації ветеринарно-санітарних наслідків НС.
ДСНС відповідно до покладених на неї завдань:
аналізує інформацію, отриману від головних управлінь Держпродспоживслужби в областях, м. Києві, та на підставі Класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 11 жовтня 2010 року № 457, і Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, затверджених наказом МНС України від 12 грудня 2012 року № 1400, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 січня 2013 року за № 40/22572, відносить події, які пов’язані з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин, до НС, надає експертний висновок про рівень НС;
разом з Держпродспоживслужбою приймає узгоджені рішення з локалізації або ліквідації наслідків НС на об’єктах суб’єктів господарювання різних форм власності чи в адміністративному районі;
забезпечує в разі потреби виїзд оперативної групи ДСНС, яка спільно з оперативною групою Держпродспоживслужби здійснює координацію в ліквідації наслідків НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями тварин.
Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань:
надає ДСНС інформацію щодо кількості голів захворілих та загиблих під час НС сільськогосподарських тварин;
бере участь у роботі Штабу;
здійснює протиепізоотичні і ветеринарно-санітарні заходи з локалізації або ліквідації НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями сільськогосподарських тварин;
оперативно визначає сили та засоби ветеринарної медицини, які можуть бути залучені з інших регіонів або територіальних органів Держпродспоживслужби для ліквідації наслідків НС, пов’язаних з інфекційними захворюваннями та отруєннями тварин;
забезпечує територіальні органи та державні установи ветеринарної медицини, які беруть участь у ліквідації НС та їх наслідків, необхідною кількістю ветеринарних препаратів.
Директор Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС | В.Є. Боднар |
Директор Департаменту аграрної політики та сільського господарства Мінагрополітики | В.М. Топчій |
Додаток
до Інструкції з організації взаємодії
між Державною службою України
з надзвичайних ситуацій
і Державною службою України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів
при виникненні надзвичайних ситуацій
техногенного та природного характеру
(пункт 1 розділу II)
ПОВІДОМЛЕННЯ
про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації
( Див. текст )