КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 грудня 2017 р. № 1029 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 305 від 15.03.2024 )( Дію Постанови зупинено на період реалізації експериментального проекту згідно з Постановою КМ № 726 від 24.06.2022 )
Деякі питання удосконалення системи моніторингу та оцінки результативності реалізації державної регіональної політики
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 768 від 19.09.2018 № 916 від 06.11.2019 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити такі, що додаються:
Порядок проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів;
Методику проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів;
Порядок проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку;
Методику проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку.
Прем'єр-міністр України | В.ГРОЙСМАН |
Інд. 71 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2017 р. № 1029
ПОРЯДОК
проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів.
2. Конкурентоспроможність регіону визначається як здатність регіону створювати привабливе та стійке середовище для діяльності підприємств і сприятливі та комфортні умови для життя його мешканців.
3. Розрахунок індексу конкурентоспроможності регіонів проводиться щороку починаючи з 2019 року Мінрегіоном на підставі наявних даних офіційної статистики, інформації, поданої міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Національним банком (за згодою), Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями за переліком показників, визначених у додатку 1, відповідно до Методики проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 768 від 19.09.2018 )
Дані офіційної статистики за переліком показників, визначених у додатку 1, подаються Держстатом відповідно до затвердженої в установленому порядку статистичної методології та звітно-статистичної документації статистичних спостережень.
4. Під час розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів використовуються показники, отримані за результатами проведення інтерактивного та/або анкетного опитувань за напрямами досліджень, визначеними у додатку 1.
Проведення інтерактивного та анкетного опитувань за напрямами досліджень індексу конкурентоспроможності регіонів здійснюється щороку за період січень - грудень року, що передує року розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів, за методичними рекомендаціями, визначеними Мінрегіоном.
( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 768 від 19.09.2018 )
5. Для проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Національний банк (за згодою) подають щороку до 15 липня Мінрегіону інформацію відповідно до додатка 1 за формою згідно з додатком2.
6. Мінрегіон узагальнює подану інформацію та надсилає її щороку до 1 серпня Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міськім держадміністраціям.
7. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації на підставі отриманої інформації подають щороку до 25 серпня Мінрегіону аналітичну записку про основні тенденції зміни значень показників за формою згідно з додатком3.
8. Мінрегіон:
забезпечує проведення інтерактивного та/або анкетного опитувань за напрямами досліджень, визначеними у додатку 1;
узагальнює отриману інформацію і проводить розрахунок індексу конкурентоспроможності регіонів;
подає щороку до 15 вересня Кабінетові Міністрів України результати розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів та оприлюднює їх разом з аналітичними записками Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій про основні тенденції зміни значень показників на своєму офіційному веб-сайті.
Додаток 1
до Порядку проведення розрахунку індексу
конкурентоспроможності регіонів
ПОКАЗНИКИ ТА НАПРЯМИ ДОСЛІДЖЕНЬ,
що застосовуються для розрахунку індексів конкурентоспроможності регіонів
__________
* Показники за напрямами досліджень отримуються за результатами проведення інтерактивного та/або анкетного опитувань.
** Показник розраховується один раз на два роки.
( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 916 від 06.11.2019 )
Додаток 2
до Порядку проведення розрахунку індексу
конкурентоспроможності регіонів
ІНФОРМАЦІЯ
для проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів
( Див. текст )
Додаток 3
до Порядку проведення розрахунку індексу
конкурентоспроможності регіонів
АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА
про основні тенденції зміни значень показників, що застосовуються для розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2017 р. № 1029
МЕТОДИКА
проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів
1. Ця Методика застосовується для розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів.
2. Розрахунок індексу конкурентоспроможності регіонів проводиться Мінрегіоном за переліком показників, визначених у додатку 1 до Порядку проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів, відповідно до характеристик стадій розвитку регіону (базові вимоги, підсилювачі ефективності, інноваційний потенціал) та групами показників, сформованих в межах зазначених характеристик.
3. Розрахунок індексу конкурентоспроможності регіону проводиться у чотири етапи:
перший - визначення рівня розвитку регіону;
другий - стандартизація значень показників конкурентоспроможності;
третій - розрахунок субіндексів конкурентоспроможності регіону за групами показників з урахуванням вагових коефіцієнтів відповідно до рівня розвитку регіону;
четвертий - розрахунок індексу конкурентоспроможності регіону та формування загального рейтингу конкурентоспроможності регіонів.
4. Рівень розвитку регіону визначається на основі розрахунку відношення середньоарифметичного значення показника валового регіонального продукту на одну особу за останні три роки відповідного регіону до середньоарифметичного значення показника валового регіонального продукту на одну особу за останні три роки в цілому у країні (V, відсотків) за такою формулою:
де див. зображення - значення показника валового регіонального продукту на одну особу відповідного регіону за r-й рік;
див. зображення - значення показника валового регіонального продукту на одну особу у країні за r-й рік;
r - рік, r = 1..3 (використовуються наявні дані за останні три роки, що передують звітному).
За результатами розрахунку визначаються п’ять рівнів розвитку регіону:
рівень 1: V менше або дорівнює 50 відсотків;
рівень 2: 50 відсотків < V менше або дорівнює 75 відсотків;
рівень 3: 75 відсотків < V менше або дорівнює 90 відсотків;
рівень 4: 90 відсотків < V менше або дорівнює 110 відсотків;
рівень 5: 110 відсотків < V.
5. Cтандартизація значень показників конкурентоспроможності проводиться з метою приведення абсолютних та відносних показників у відповідність з єдиною системою вимірювання. Розрахунок проводиться за такими формулами:
де IАбс, IВідн - стандартизовані значення, розраховані на основі використання абсолютних та відносних показників, частка одиниці;
Ар, Ак - значення абсолютного показника для регіону та країни в цілому відповідно;
Вр, Вк - значення відносного показника для регіону та країни в цілому відповідно;
Нр, Нк - середня чисельність постійного населення регіону та країни за відповідний рік в цілому відповідно, тис. осіб.
У разі коли збільшення значення показника призводить до зниження конкурентоспроможності регіонів, стандартизовані значення таких показників (дестимуляторів) визначають з використанням обернених співвідношень за такими формулами:
де IАбс(д), IВідн(д) - стандартизовані значення, розраховані на основі використання абсолютних та відносних показників для показників, збільшення значень яких знижує конкурентоспроможність регіонів (дестимуляторів), частка одиниці.
6. Розрахунок субіндексів конкурентоспроможності регіону за групами показників з урахуванням вагових коефіцієнтів відповідно до рівня розвитку регіону здійснюється за такою формулою:
де ІКР kli - субіндекс конкурентоспроможності регіону, що перебуває на k -й стадії та l -му рівні розвитку, за i -ю групою показників, частка одиниці; i = 1..m;
n - кількість показників у і -й групі;
I ij - j -й показник i -ї групи, частка одиниці; j=1..n; i=1..m;
омега kl - ваговий коефіцієнт, що застосовується до показника, який відноситься до k -ї характеристики стадії розвитку регіону та l -го рівня розвитку регіону, k=1..3; l=1..5.
7. Для розрахунку інтегрального індексу конкурентоспроможності регіону та формування загального рейтингу конкурентоспроможності регіонів використовується метод RADAR, що передбачає порівняння площі багатокутника, який побудований за значеннями субіндексів конкурентоспроможності регіону за групами показників конкурентоспроможності з урахуванням вагових коефіцієнтів, з площею багатокутника, побудованого за максимальними значеннями субіндексів конкурентоспроможності регіонів за групами показників конкурентоспроможності з урахуванням вагових коефіцієнтів.
Осі, на яких відкладаються вершини багатокутників, мають стійку послідовність, яка не змінюється та відповідає послідовності груп показників, визначеній у додатку 1 до Порядку проведення розрахунку індексу конкурентоспроможності регіонів.
Площі багатокутників визначаються як суми площ трикутників, що їх утворюють, за такою формулою:
де IКРkl1, IКРkl2 … IКРklm - значення субіндексів конкурентоспроможності регіону за i -ми групами показників конкурентоспроможності з урахуванням вагових коефіцієнтів, частка одиниці;
m - кількість груп показників конкурентоспроможності та (або) вісей радара, одиниць.
Індекс конкурентоспроможності регіону визначається шляхом ділення площі його багатокутника на площу багатокутника уявного регіону з максимальними значеннями субіндексів конкурентоспроможності за групами за такою формулою:
де ІКРr - індекс конкурентоспроможності регіону;
див. зображення - максимальне значення субіндексу конкурентоспроможності регіону за i -ю групою показників конкурентоспроможності з урахуванням вагових коефіцієнтів, частка одиниці; i = 1..m;
S Р - площа радара регіону;
S max - площа радара уявного регіону з максимальними значеннями субіндексів за групами показників конкурентоспроможності з урахуванням вагових коефіцієнтів.
Найкращий індекс конкурентоспроможності має той регіон, який має найбільш близьку до максимальної площу багатокутника.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2017 р. № 1029
ПОРЯДОК
проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку.
2. Індекс регіонального людського розвитку є розрахунковим статистичним показником оцінки якості життя, який розраховується за напрямами та показниками, визначеними у додатку 1.
3. Розрахунок індексу регіонального людського розвитку проводиться щороку Мінрегіоном на підставі наявних даних офіційної статистики, інформації центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у такій послідовності:
Мінфін, Мінсоцполітики та Держстат проводять збирання та розрахунок даних за показниками, зазначеними у додатку 1, та подають їх щороку до 15 липня Мінрегіону для проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку за формою згідно з додатком 2;
Мінрегіон узагальнює подану інформацію та надсилає її щороку до 1 серпня Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям;
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації на підставі отриманої інформації подають щороку до 25 серпня Мінрегіону аналітичну записку про основні тенденції зміни значень показників, зазначених у додатку 1, за формою згідно з додатком 3.
Мінрегіон:
на підставі отриманої інформації проводить розрахунок індексу регіонального людського розвитку відповідно до Методики проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку та подає його щороку до 15 вересня Кабінетові Міністрів України;
оприлюднює результати розрахунку індексу регіонального людського розвитку разом з аналітичними записками Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій про основні тенденції зміни значень показників на своєму офіційному веб-сайті.
Додаток 1
до Порядку проведення розрахунку індексу
регіонального людського розвитку
ПОКАЗНИКИ,
що застосовуються для розрахунку індексу регіонального людського розвитку
Додаток 2
до Порядку проведення розрахунку індексу
регіонального людського розвитку
ІНФОРМАЦІЯ
для проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку
( Див. текст )
Додаток 3
до Порядку проведення розрахунку індексу
регіонального людського розвитку
АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА
про основні тенденції зміни значень показників, що застосовуються для розрахунку індексу регіонального людського розвитку
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2017 р. № 1029
МЕТОДИКА
проведення розрахунку індексу регіонального людського розвитку
1. Ця Методика застосовується для розрахунку індексу регіонального людського розвитку.
2. Розрахунок індексу регіонального людського розвитку проводиться щороку Мінрегіоном на підставі наявних даних офіційної статистики, інформації, поданої міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади за показниками, визначеними у додатку 1 до Порядку розрахунку індексу регіонального людського розвитку.
3. Приведення показників у відповідність з єдиною шкалою вимірювання проводиться шляхом стандартизації їх значень залежно від характеру впливу показника на людський розвиток.
Стандартизація значень здійснюється за кожним з показників, визначених у додатку 1 до Порядку розрахунку індексу регіонального людського розвитку, за окремими формулами для показників-стимуляторів та показників-дестимуляторів.
Для показників-стимуляторів використовується така формула:
де див. зображення- стандартизоване значення i-го показника n-го регіону у t-му році;
див. зображення - фактичне значення i-го показника n-го регіону у t-му році;
див. зображення - максимальне значення i-го показника за п’ятирічний період.
Стандартизоване значення показника-стимулятора є відношенням фактичного значення показника конкретного регіону за конкретний рік до максимально досягнутого значення цього показника у досліджуваному періоді і приймає значення в інтервалі від 0 до 1, де 0 - це найгірше значення, 1 - найкраще значення.
Показниками-стимуляторами є:
середня очікувана тривалість життя при народженні, років;
загальний коефіцієнт приросту (скорочення) чисельності населення, на 1000 осіб наявного населення, проміле;
обсяг видатків місцевих бюджетів (з урахуванням міжбюджетних трансфертів) на одну особу, гривень;
відношення середньої заробітної плати до мінімальної, разів;
рівень працевлаштування зареєстрованих безробітних, відсотків до кількості громадян, які мали статус безробітного протягом року;
чистий показник охоплення дошкільними навчальними закладами дітей віком три - п’ять років, відсотків загальної кількості дітей такого віку;
кількість осіб із здобутою вищою освітою, відсотків до загальної кількості населення у віці 25-70 років.
Для показників-дестимуляторів використовується такою формула:
де див. зображення - стандартизоване значення i-го показника n-го регіону у t-му році;
див. зображення - фактичне значення i-го показника n-го регіону у t-му році;
див. зображення - мінімальне значення i-го показника за п’ятирічний період.
Стандартизоване значення показника-дестимулятора є відношенням мінімального досягнутого значення показника у звітному періоді до фактичного значення показника конкретного регіону за конкретний рік, і приймає значення від 0 до 1, де 0 - це найгірше значення, 1 - найкраще значення.
Показником-дестимулятором є:
коефіцієнт смертності від навмисного самоушкодження, на 100 тис. осіб наявного населення, просантиміле.
4. Після стандартизації показників проводиться розрахунок індексу регіонального людського розвитку для кожного регіону за такою формулою:
де І(n,t) - регіональний індекс людського розвитку для n-го регіону у році t;
див. зображення - стандартизовані показники людського розвитку для n-го регіону у році t;
див. зображення - коефіцієнти рівняння, "ваги" показників. Ці показники визначаються за даними п’яти попередніх років;
див. зображення - поправочні коефіцієнти, що визначаються за даними попереднього року та враховують відхилення (похибку) величини див. зображенняза попередній рік від індексу за попередній рік, розрахованого відповідно до Методики вимірювання регіонального людського розвитку, затвердженої рішенням президії Національної академії наук та колегії Держстату від 13 червня 2012 р. № 123-м.