• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Програми модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Заходи, Програма від 17.10.2013 № 948
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заходи, Програма
  • Дата: 17.10.2013
  • Номер: 948
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заходи, Програма
  • Дата: 17.10.2013
  • Номер: 948
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 17 жовтня 2013 р. № 948
Київ
Про затвердження Програми модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Програму модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки (далі - Програма), що додається.
2. Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерству фінансів для виконання завдань і заходів Програми:
передбачати під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік обсяги бюджетних призначень виходячи з можливостей державного бюджету та інші джерела фінансування;
забезпечити підготовку та затвердження необхідних нормативно-правових актів.
3. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
враховувати положення Програми під час розроблення регіональних програм модернізації систем теплопостачання;
передбачати у місцевих бюджетах видатки, необхідні для виконання завдань і заходів Програми.
Прем'єр-міністр УкраїниМ.АЗАРОВ
Інд. 70
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 жовтня 2013 р. № 948
ПРОГРАМА
модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки
Загальна частина
На даний час в Україні питання теплозабезпечення населених пунктів вирішується таким чином:
у великих і малих містах найбільш поширені системи централізованого теплопостачання об’єктів житлового і громадського призначення, які переважно створювалися у період масового житлового будівництва (60-ті - початок 80-х років минулого століття) і з того часу практично не оновлювались;
у невеликих містах і окремих районах великих міст, у яких відсутні централізовані системи теплопостачання, а також у газифікованих селищах теплозабезпечення житлових і громадських об’єктів здійснюється автономними котельнями (побудинковими для багатоквартирних будинків, адміністративних будівель і об’єктів соціального призначення) або індивідуальними (поквартирними) котлами;
у негазифікованих районах міст і в селах опалювання індивідуальних садибних будинків здійснюється печами, що працюють на твердому паливі або дровах.
Отже, теплопостачання близько 55 відсотків населення країни здійснюється з використанням систем централізованого теплопостачання, майже 25 відсотків - з використанням автономних та індивідуальних котлів, 20 відсотків - із застосуванням пічного опалення.
Допустимі строки експлуатації основного та допоміжного обладнання значної кількості котелень вичерпані. У таких котельнях експлуатуються малоефективні, морально та фізично зношені котли з низьким коефіцієнтом корисної дії (70-80 відсотків), застарілою автоматикою і пальниковими пристроями, що зумовлює значні витрати палива, неприпустимо високий рівень забруднення довкілля і призводить до зниження якості теплопостачання.
Проблемою галузі також є незадовільний стан теплових мереж, зокрема неякісна теплоізоляція, що зумовлює значні втрати тепла (в окремих випадках до 25 відсотків), призводить до істотних економічних збитків внаслідок частих аварій та ремонтних робіт.
Протягом останніх 20 років підприємства житлово-комунального господарства, в першу чергу теплопостачальні, виконують функцію "соціального буфера".
Обсяг капіталовкладень у модернізацію наявних систем теплопостачання недостатній для проведення енергоефективної модернізації і підтримки систем у технічно справному стані.
Чинником, який істотно впливає на ситуацію у сфері теплопостачання, є значні коливання світових і внутрішніх цін на первинні енергоресурси, що спостерігаються протягом останніх років і визначають необхідність докорінних змін у структурі споживання енергоресурсів, переорієнтації на максимальне використання власних енергоресурсів і альтернативних джерел енергії.
Мета Програми і шляхи розв’язання проблеми
Метою Програми є підвищення економічної та енергетичної ефективності і надійності функціонування системи теплопостачання, мінімізація витрат паливно-енергетичних ресурсів, зокрема зменшення на 49,6 відсотка базового обсягу споживання природного газу шляхом його економії (25,4 відсотка) та заміщення альтернативними видами палива (24,2 відсотка).
За базовий приймається середній річний обсяг природного газу, що використовується для опалення та здійснення гарячого водопостачання котельнями і дорівнює 8500 млн. куб. метрів на рік.
Програму передбачається виконати протягом 2014-2015 років шляхом:
забезпечення розвитку державно-приватного партнерства;
надання державної підтримки для реалізації інвестиційних проектів щодо будівництва заводів з виробництва твердопаливних котлів та альтернативних видів палива;
реалізації інвестиційних та інноваційних проектів, спрямованих на модернізацію технологічного обладнання та здійснення заходів із заміщення природного газу альтернативними видами палива;
зниження енергоємності виробництва теплової енергії, зменшення обсягу втрат енергоресурсів під час її транспортування та постачання за рахунок заміни і модернізації котлів, установлення блочно-модульних котелень, утилізаторів тепла вихідних газів, індивідуальних теплових пунктів, заміни аварійних і ветхих теплових мереж;
оптимізації використання підприємствами теплоенергетики паливно-енергетичних ресурсів, зокрема збільшення частки нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії за рахунок установлення теплових насосних установок, використання біопалива для вироблення теплової, електричної та сонячної енергії для потреб теплопостачання, переоснащення котелень з метою переведення на тверде паливо.
Завдання і заходи Програми
Завданнями Програми є модернізація та переорієнтація систем теплопостачання, спрямовані на економію природного газу, а саме:
встановлення 4000 утилізаторів тепла вихідних газів;
заміна 4400 котлів НИИСТУ-5 на сучасні;
переоснащення 1500 котелень з метою переведення на тверде паливо;
модернізація 6200 котлів типу ТВГ-8, КВГ-7,5, КВГ-6,5, ПТВМ-30;
встановлення 756 модульних котелень, у тому числі 146 - потужністю 1 Гкал/год., 110 - потужністю 3,8 Гкал/год., 500 модульних твердопаливних котелень потужністю 0,25 Гкал/год.;
встановлення 3000 теплових насосів та 900 котлів, що працюють на біопаливі;
заміна 7870 кілометрів теплових мереж з використанням труб з пінополіуретановою ізоляцією;
встановлення 11000 індивідуальних теплових пунктів;
переоснащення 9360 котлів з метою використання електричної енергії для вироблення теплової енергії;
встановлення 5000 установок для використання сонячної енергії.
Отже, завдання щодо модернізації та переорієнтації систем теплопостачання з метою скорочення споживання природного газу спрямовані на підвищення національної, в першу чергу енергетичної безпеки держави.
Заходи з виконання Програми наведено у додатку 1.
Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми забезпечить:
зміну структури споживання первинних енергетичних ресурсів за рахунок використання місцевих і вторинних енергетичних ресурсів, відновлювальних і нетрадиційних видів енергії та альтернативних видів палива, систем електротеплопостачання;
впровадження енергоефективних та енергозберігаючих технологій;
економію первинних енергетичних ресурсів в обсязі 49,6 відсотка за рахунок здійснення структурних і технологічних енергозберігаючих заходів;
зменшення екологічного навантаження на довкілля;
надійне теплопостачання населених пунктів;
використання капітальних вкладень переважно для придбання високотехнологічного та енергоощадного обладнання і устатковання, необхідного для модернізації та технічного переоснащення об’єктів теплопостачання;
підвищення технологічного рівня виробництва теплової енергії;
залучення недержавних інвестицій для реалізації проектів з модернізації систем теплопостачання.
Очікувані результати виконання Програми у розрізі регіонів наведено у додатку 2.
Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел згідно з додатком 3.
Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить 27845 млн. гривень, у тому числі за рахунок державного бюджету - 1516 млн., місцевих бюджетів - 4330 млн., інших джерел - 21999 млн. гривень.
Обсяг коштів, необхідний для виконання першого етапу Програми (2014 рік), становить 8865 млн. гривень, у тому числі з місцевих бюджетів - 1299 млн., інших джерел - 7566 млн. гривень.
Обсяг коштів, необхідний для виконання другого етапу Програми (2015 рік), становить 18980 млн. гривень, у тому числі з державного бюджету - 1516 млн., місцевих бюджетів - 3031 млн., інших джерел - 14433 млн. гривень.
Обсяг видатків з державного та місцевих бюджетів уточнюється щороку під час складання проекту державного бюджету.
Додаток 1
до Програми
ЗАХОДИ
з виконання Програми модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки
Найменування заходуЗначення показникаОбсяг заощадження газу, тис. тонн умовного палива на рікЕкономія загального річного споживання природного газу, відсотківСтрок окупності, роківОбсяг капіталовкладень, млн. гривень
Економія природного газу за рахунок модернізації технологічного обладнання
1.Встановлення утилізаторів тепла вихідних газів, одиниць400067071,5700
2.Заміна котлів НИИСТУ-5 на сучасні, одиниць440010634,52144
3.Модернізація котлів, одиниць62002061,22,2700
4.Встановлення модульних котелень, одиниць756342,42,52000
5.Заміна теплових мереж з використанням труб з пінополіуретановою ізоляцією, кілометрів787011599810530
6.Встановлення індивідуальних теплових пунктів, одиниць110002752,83,62711
Усього 245125,45,918785
Заміщення природного газу альтернативними видами палива
7.Переоснащення котелень з метою переведення на тверде паливо, одиниць15001801,90,7700
8.Встановлення теплових насосів, одиниць300010701152700
9.Встановлення котлів, що працюють на біопаливі, одиниць9008448,731352
10.Переоснащення котлів з метою використання електричної енергії для вироблення теплової енергії, одиниць93602242,352808
11.Встановлення установок для використання сонячної енергії, одиниць5000270,381500
Усього 234524,249060
Додаток 2
до Програми
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
виконання Програми модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки
Найменування регіону, містаЗменшення обсягу споживання газу, млн. куб. метрів на рік (відсотків)Обсяг капіталовкладень, млн. гривень
1.Автономна Республіка Крим307,9 (7,3)2030,6
2.Вінницька область90 (2,1)644,9
3.Волинська область97 (2,3)574
4.Дніпропетровська область485,5 (11,5)3800,4
5.Донецька область359,6 (8,5)2656,2
6.Житомирська область93,6 (2,2)526,7
7.Закарпатська область106,6 (2,5)446,8
8.Запорізька область154,7 (3,6)943
9.Івано-Франківська область119,3 (2,8)695,9
10.Київська область253,8 (6)1511,3
11.Кіровоградська область62,7 (1,5)415,5
12.Луганська область121,3 (2,8)948,5
13.Львівська область204,3 (4,8)1076,6
14.Миколаївська область133,7 (3,2)676,9
15.Одеська область265,2 (7)1261,9
16.Полтавська область79 (1,9)597,1
17.Рівненська область85 (2)679,7
18.Сумська область94,4 (2,2)613,8
19.Тернопільська область60,4 (1,4)501,2
20.Харківська область170,4 (4)1367,7
21.Херсонська область194,9 (4,6)1206,6
22.Хмельницька область182,2 (4,3)1228,7
23.Черкаська область82,7 (1,9)675,6
24.Чернівецька область72,9 (1,7)445,3
25.Чернігівська область66,6 (1,5)574,2
26.м. Київ207,9 (4,9)1369,7
27.м. Севастополь64,4 (1,5)376,2
Усього 421627845
Додаток 3
до Програми
ОБСЯГИ ТА ДЖЕРЕЛА
фінансування Програми модернізації систем теплопостачання на 2014-2015 роки
Найменування заходуДжерела фінансуванняОрієнтовний обсяг фінансування, млн. гривень
усьогоу тому числі за роками
20142015
1. Встановлення утилізаторів тепла вихідних газівдержавний бюджет39,1 39,1
місцеві бюджети104,833,970,9
інші джерела556,1188,3367,8
2. Заміна котлів НИИСТУ-5 на сучаснідержавний бюджет112,5 112,5
місцеві бюджети332104228
інші джерела1699,5578,51121
3. Переоснащення котелень з метою переведення на тверде паливодержавний бюджет37,7 37,7
місцеві бюджети81,82457,8
інші джерела580,5198,9381,6
4. Модернізація котлівдержавний бюджет37,7 37,7
місцеві бюджети111,733,977,8
інші джерела550,6189361,6
5. Встановлення модульних котеленьдержавний бюджет108,4 108,4
місцеві бюджети309,397212,3
інші джерела1582,3540,41041,9
6. Встановлення теплових насосівдержавний бюджет146,3 146,3
місцеві бюджети430,8130,8300
інші джерела2122,9729,51393,4
7. Встановлення котлів, що працюють на біопаливідержавний бюджет77,2 77,2
місцеві бюджети215,865,4150,4
інші джерела1059361,6697,4
8. Заміна теплових мереж з використанням труб з пінополіуретановою ізоляцієюдержавний бюджет574,1 574,1
місцеві бюджети1663,75011162,7
інші джерела8292,22854,15438,1
9. Встановлення індивідуальних теплових пунктівдержавний бюджет148,3 148,3
місцеві бюджети424,7131,3293,4
інші джерела2138731,51406,5
10. Переоснащення котлів з метою використання електричної енергії для вироблення теплової енергіїдержавний бюджет152,5 152,5
місцеві бюджети416105311
інші джерела2239,5789,31450,2
11. Встановлення установок для використання сонячної енергіїдержавний бюджет82,2 82,2
місцеві бюджети239,472,7166,7
інші джерела1178,4404,9773,5
Усього 27845886518980
у тому числі:державний бюджет1516 1516
місцеві бюджети433012993031
інші джерела21999756614433