• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Протокол N 3 до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо допомоги з правоохоронних питань від 9 грудня 2002 року

Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України  | Протокол, Міжнародний документ від 06.04.2007 № 3
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Протокол, Міжнародний документ
  • Дата: 06.04.2007
  • Номер: 3
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Протокол, Міжнародний документ
  • Дата: 06.04.2007
  • Номер: 3
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Протокол N 3
до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо допомоги з правоохоронних питань від 9 грудня 2002 року
Дата підписання: 06.04.2007
Дата набрання чинності: 06.04.2007
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Уряд України та Уряд Сполучених Штатів Америки дійшли спільної згоди про внесення таких змін та доповнень до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки, підписаного 9 грудня 2002 року:
Уряд США надасть Урядові України додаткову технічну допомогу в розмірі 1722965 доларів США на безповоротній основі, в тому числі для проведення курсів підвищення кваліфікації через урядові відомства США та для передачі обладнання, придбаного Державним департаментом США. Фінансування цих проектів здійснюватиметься за умови схвалення Конгресом США, виділення коштів та затвердження Помічником Держсекретаря США з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань.
Додаткове фінансування забезпечується для таких проектів:
1. Реформа системи внутрішньої безпеки і антикорупційна ініціатива в Міністерстві внутрішніх справ (Етап 2).
2. Створення програмно-технічної інфраструктури для забезпечення оперативно-розшукової діяльності підрозділів Міністерства внутрішніх справ (Етап 2).
3. Зміцнення потенціалу МВС у сфері проведення експертиз цифрових доказів у кримінальних справах.
4. Зміцнення потенціалу МВС у сфері проведення аналізу ДНК у кримінальних справах.
Повний опис проектів та їх цілей наведено далі в Розділі II. Усі інші зобов'язання та умови, передбачені Меморандумом про взаєморозуміння від 9 грудня 2002 року, залишаються в силі.
II. ОПИС ПРОЕКТІВ, ЇХНІ ЦІЛІ ТА ПЕРЕВІРКА РЕЗУЛЬТАТІВ
1. Реформа системи внутрішньої безпеки і антикорупційна ініціатива в Міністерстві внутрішніх справ (Етап 2)
Реципієнт: Міністерство внутрішніх справ України (МВС)
Мета: Надати допомогу МВС у розробці і запровадженні внутрішньої стратегії антикорупційної діяльності.
Опис проекту: Міністерству внутрішніх справ буде надана подальша допомога у визначенні методів і шляхів запобігання внутрішній корупції та боротьби з нею, запровадженні дієвих антикорупційних заходів, а також у формуванні стратегії відносин з громадськістю з метою інформування суспільства про антикорупційну діяльність у системі МВС. Посадові особи МВС, які відповідатимуть за реалізацію цього аспекту реформ, отримають можливість ознайомитися з практичним запровадженням подібних реформ у США до того, як почнуть застосовувати їх в умовах України.
Заходи з боку Уряду США/Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1) Здійснить адаптацію принципів, процедур, норм та правил у сфері кадрової політики з метою сприяння створенню прозорого функціонального середовища.
2) Визначить позитивні стимули для підвищення культури та моральності співробітників МВС; покращення рівня навчання; регулярних перевірок доброчесності; контролю з боку громадськості; забезпечення доступу ЗМІ до системи МВС.
3) Проведе статистичний аналіз випадків корупції та стандартів оцінки суспільної думки про МВС.
4) Проведе освітні семінари з питань лідерства.
5) Проведе навчальну програму з питань роботи зі ЗМІ.
6) Організує відрядження до США для групи посадовців середньої ланки, які будуть відповідати за реалізацію антикорупційної програми.
Заходи з боку Реципієнта:
1) Подальше визначення та виділення належно уповноважених співробітників, які співпрацюватимуть з Виконавцем з метою завершення проекту у погоджені строки.
2) Подальше забезпечення доступу до установ системи МВС у відповідності з потребами проекту.
3) Запровадження стратегії відносин з громадськістю та плану налагодження контактів з громадськістю з метою просвіти та інформування суспільства про антикорупційні заходи у системі МВС.
Запланований строк реалізації Етапу 2 проекту: шість місяців
Критерії результативності:
1) Ухвалення норм, правил, положень та процедур стосовно антикорупційних заходів у системі МВС.
2) Наявність навчальних курсів з питань етики та професійної відповідальності у програмах навчальних закладів системи МВС.
3) Використання визнаної міжнародної методології для визначення ознак корупції в органах внутрішніх справ.
4) Наявність програми зв'язків з громадськістю, яка має інформувати суспільство про здійснення заходів з метою подолання корупції у системі МВС.
Оцінка та перевірка: Посольство США контролюватиме результативність проекту шляхом проведення регулярних зустрічей з представниками МВС, громадськості та інших відповідних державних установ для обговорення антикорупційних заходів, тенденцій та проблемних питань. Виконавець отримає оцінку заходів від МВС, а також здійснюватиме моніторинг загальної громадської думки щодо корупції в органах внутрішніх справ.
2. Створення програмно-технічної інфраструктури для забезпечення оперативно-розшукової діяльності підрозділів Міністерства внутрішніх справ України (Етап 2)
Реципієнт: Міністерство внутрішніх справ (МВС) України
Мета: Надання допомоги для МВС у формі обладнання, спеціальної технічної підготовки та технічних консультацій з метою вдосконалення відомчої системи зв'язку та обміну інформацією.
Опис проекту: Департаменту інформаційних технологій МВС (ДІТ) буде надане серверне, комп'ютерне, телекомунікаційне обладнання та оргтехніка, проведена спеціальна підготовка та надані технічні консультації, що створять умови для ДІТ здійснювати розробку відомчої системи обміну і управління інформацією та забезпечувати її повсякденну роботу. Фахівці МВС отримають відкрите програмне забезпечення (тобто таке, що не вимагає ліцензійних виплат) та спеціальні технічні навики, що забезпечить зменшення фінансових витрат на інформаційну систему МВС. Програма підготовки мережевих адміністраторів буде підготовлена українською мовою, що дозволить МВС підвищувати кваліфікацію відповідних фахівців і після завершення проекту.
Планується реалізувати два пілотні проекти. Пілотні проекти забезпечать необхідні комунікаційні рішення в короткостроковій перспективі і, зокрема, нададуть досвід у сфері розробки і розбудови загальнонаціональної системи управління інформацією для органів та підрозділів внутрішніх справ України, загальна кількість співробітників яких складає близько 320 тис. чоловік. Додаткова підготовка допоможе співробітникам Департаменту інформаційних технологій МВС розробити стратегію розвитку мережі і створити робочу модель в двох областях. Першочергова мета полягає у визначені технічних рішень для майбутнього розширення Єдиної цифрової відомчої телекомунікаційної мережі МВС. Буде надана допомога у створенні в МВС Центру сертифікації цифрових підписів та організації обміну інформацією із їх використанням.
Перший пілотний проект буде спрямований на швидке забезпечення захищеного та надійного зв'язку між двома обласними управліннями і центральним підрозділом Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми МВС за допомогою технології VoIP. Співробітники цього Департаменту пройдуть спеціальну підготовку з питань користування цими системами. У рамках другого пілотного проекту. Виконавець проекту та група спеціалістів Департаменту інформаційних технологій МВС працюватимуть з Департаментом внутрішньої безпеки МВС над використанням мережевих технологій у заходах, які вживаються МВС з метою моніторингу та запобіганню випадків зловживання корпоративною інформаційною мережею органів внутрішніх справ.
Заходи з боку Уряду США/Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1) Передасть групі спеціалістів Департаменту інформаційних технологій МВС знання та вміння, необхідні для розробки і забезпечення роботи захищеної та надійної відомчої інформаційної мережі МВС.
2) Надасть відповідне серверне обладнання, програмне забезпечення та мережеве обладнання, необхідне Департаменту інформаційних технологій МВС для управління створеною мережею.
3) Надасть допомогу у створенні в МВС Центру сертифікації цифрових підписів та реалізації 1-ої черги системи електронного документообігу в МВС України.
4) Забезпечить відповідну підготовку з питань інформаційних технологій для співробітників підрозділів боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, підрозділів внутрішньої безпеки та спеціалістів з інформаційних технологій.
5) Надасть допомогу в розробці локальних інформаційних мереж для Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, та Департаменту внутрішньої безпеки у центральному апараті МВС та у визначених обласних підрозділах. Спільно з Департаментом інформаційних технологій МВС підключить ці локальні мережі до єдиної цифрової відомчої телекомунікаційної мережі МВС.
6) Надасть стаціонарні персональні комп'ютери для співробітників підрозділів Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, Департаменту внутрішньої безпеки та Департаменту інформаційних технологій, а також інші засоби, необхідні для забезпечення телефонного зв'язку, в тому числі цифрові телефони для під'єднання до стаціонарних комп'ютерів чи телефонні гарнітури з навушниками для тих співробітників, яким необхідно буде використовувати переносні комп'ютери.
7) Надасть допомогу визначеним обласним підрозділам Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, у запровадженні систем, які використовують протокол передачі голосової інформації через мережу Інтернет (VoIP) і під'єднані до центрального апарату МВС.
Заходи з боку Реципієнта:
1) Подальше кадрове забезпечення та підтримка діяльності групи спеціалістів Департаменту інформаційних технологій МВС, яка займається виробленням стратегії, розробкою та реалізацією проекту в погоджені строки.
2) МВС забезпечить відповідне приміщення в одній із своїх будівель для проведення спеціалізованої підготовки співробітників на постійній основі під час та після реалізації проекту.
3) Забезпечить умови для реалізації проекту та контролю за його результатами.
Запланований строк реалізації проекту: один рік
Критерії результативності:
1) Технічні фахівці МВС отримають здатність забезпечувати експлуатацію та подальший розвиток та захист відомчої інформаційної мережі МВС.
2) Підрозділи Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, Департаменту внутрішньої безпеки та Департаменту інформаційних технологій, охоплені цим проектом, будуть оснащені стаціонарними персональними комп'ютерами, серверами та допоміжним обладнанням, необхідним для швидкого доступу до баз даних МВС та обміну інформацією у режимі реального часу.
3) Підрозділи Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, Департаменту внутрішньої безпеки та Департаменту інформаційних технологій підвищать свій потенціал боротьби зі злочинністю і внутрішньою корупцією завдяки сучасним інформаційним технологіям та засобам телекомунікацій.
Оцінка та перевірка: Хід виконання проекту контролюватиметься представниками обох урядів. Успішність реалізації окремих стадій проекту на регулярній основі оцінюватиметься обома сторонами, що беруть участь у проекті, та відповідним персоналом Посольства США. МВС отримає кінцевий звіт щодо реалізації проекту, до якого будуть включені рекомендації щодо забезпечення сталого використання результатів проекту.
3. Зміцнення потенціалу МВС у сфері проведення експертиз цифрових доказів у кримінальних справах
Реципієнт: Міністерство внутрішніх справ (МВС) України
Мета: Надання допомоги Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС (ДНДЕКЦ) у розробці і реалізації стратегічного плану, який дозволить оптимізувати експертний аналіз цифрових доказів для отримання надійних і точних результатів. Така допомога може, зокрема, охоплювати розробку стандартизованих правил та процедур, програм контролю якості, програм підготовки, а також переліку необхідного обладнання та програмного забезпечення.
Опис проекту: Для того, щоб досягти визнаних у Європі міжнародних стандартів у цій сфері, слід здійснити ряд заходів за двома напрямами. По-перше, необхідно привести технічну базу у відповідність до міжнародних стандартів. По-друге, разом з модернізацією технічної бази слід розробити правила та процедури забезпечення якості експертизи. У свою чергу, це вимагає запровадження стандартних процедур проведення експертизи разом з правилами забезпечення безпеки доказів, перевірки результатів експертиз, вирішення адміністративних питань.
На початку ДНДЕКЦ МВС буде надана допомога щодо питань роботи з цифровими доказами та проведення їх оцінки. З українською стороною працюватиме Старший радник з питань судових експертиз, який має визнаний досвід та знання у сфері експертизи цифрових доказів. Радник надасть українським спеціалістам допомогу у розробці стандартних процедур проведення експертизи цифрових доказів. При цьому, особливо на перших етапах, наголос робитиметься на питаннях експертизи цифрових доказів на платформах Windows, Macintosh та Linux. Стандартні процедури експертизи є наріжним каменем будь-якої програми контролю та забезпечення якості. Ці заходи будуть потрібні для можливості проведення акредитації лабораторій. Проект забезпечить ДНДЕКЦ МВС допомогою і інформацією, необхідною для сприяння акредитації за стандартом ISO 17025. Програма контролю якості є основою для отримання надійних та повторюваних результатів, що, у свою чергу, є свідченням високоякісної експертної лабораторії.
Для унаочнення необхідності та значення програми забезпечення якості, старший радник проекту може організувати спільну поїздку для визначених представників української сторони на міжнародний симпозіум з питань експертизи цифрових доказів, де розглядатимуться питання забезпечення якості експертизи. Після ретельного аналізу обладнання та кадрового потенціалу кожної з лабораторій. Радник також розробить план дій щодо короткострокових та довгострокових потреб ДНДЕКЦ МВС і його визначених обласних підрозділів у обладнанні та навчанні. В рамках першочергових заходів допомоги у цій сфері буде надане базове обладнання та ліцензоване програмне забезпечення, а також сертифікована підготовка для того, щоб усі експерти мали однакову базову підготовку та обладнання. Це послужить основою для подальшої спеціалізованої підготовки визначених експертів з кожної лабораторії. У ході подальшої допомоги технічна база може бути розширена на інші види цифрових доказів, такі як мобільні телефони та персональні цифрові записники (PDA). Проект буде побудований таким чином, щоб створити самодостатні організаційні умови проведення відповідних експертиз - за умови відповідної волі з боку керівництва та належного фінансового забезпечення.
Заходи з боку Уряду США/Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1) Надасть допомогу ДНДЕКЦ МВС в розробці процедур забезпечення якості, підготовці планів навчальної підготовки та визначенні потреб у обладнанні.
2) Надасть допомогу в придбанні необхідного обладнання та програмного забезпечення для проведення експертиз різних видів цифрових доказів.
Заходи з боку Реципієнта:
Визначити та забезпечити участь у проекті відповідних співробітників, які мають пройти навчальну підготовку та прийняти відповідну технічну допомогу; а також надати приміщення для проведення навчання та технічної допомоги.
Запланований строк реалізації проекту: два роки.
Критерії результативності:
1) Розробка та запровадження комплексу стандартних процедур проведення експертизи цифрових доказів на платформах Windows, Macintosh та Linux.
2) Забезпечення базової навчальної підготовки і надання необхідного обладнання та ліцензованого програмного забезпечення.
3) Визначення потреб у додатковому спеціалізованому навчанні та відповідному обладнанні, підготовка плану реалізації відповідних заходів.
Оцінка та перевірка: Успішність окремих етапів проекту буде оцінюватись на регулярній основі сторонами - учасниками проекту і відповідними співробітниками Посольства США.
4. Зміцнення потенціалу МВС у сфері проведення аналізу ДНК у кримінальних справах
Реципієнт: Міністерство внутрішніх справ (МВС) України
Мета: Надання допомоги Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС (ДНДЕКЦ) з метою підготовки основи для створення в Україні загальнонаціональної бази даних ДНК.
Опис проекту: Для того, щоб досягти визнаних у Європі міжнародних стандартів у цій сфері, слід здійснити ряд заходів за двома напрямами. По-перше, необхідно привести технічну базу у відповідність до міжнародних стандартів. По-друге, разом з модернізацією технічної бази слід розробити правила та процедури забезпечення якості ДНК-аналізу. У свою чергу, це вимагає запровадження стандартних процедур проведення експертизи разом з правилами забезпечення безпеки доказів, перевірки результатів експертиз, вирішення адміністративних питань. Проект забезпечить ДНДЕКЦ МВС допомогою і інформацією, необхідною для сприяння акредитації за стандартом ISO 17025.
Допомога надаватиметься підрозділу Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС (ДНДЕКЦ), який займається аналізом ДНК. Основним завданням такої допомоги буде закласти підвалини для створення загальнонаціональної бази даних ДНК. Одній з обласних лабораторій буде надано додатковий генетичний аналізатор. Разом з встановленням обладнання буде проведена відповідна навчальна підготовка. Це дасть змогу полегшити навантаження на лабораторію у Києві, яка на сьогодні є єдиною лабораторією МВС із сучасними генетичними аналізаторами. Нове обладнання передбачатиме можливість розширення його використання, що в майбутньому дозволить проводити більшу кількість аналізів. Проект буде побудований таким чином, щоб створити самодостатні організаційні умови проведення відповідних експертиз і закласти основи для розвитку об'єднаної в мережу бази даних ДНК - за умови відповідної волі з боку керівництва та належного фінансового забезпечення.
Заходи з боку Уряду США/Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
Надасть генетичний аналізатор та проведе навчання фахівців у визначеній обласній лабораторії ДНК. За своїми технологічними характеристиками обладнання буде схожим на те, яке нині використовується у лабораторії ДНК аналізу в Києві.
Заходи з боку Реципієнта:
Визначити та забезпечити участь у проекті відповідних співробітників, які мають пройти навчальну підготовку та прийняти відповідну технічну допомогу; а також надати приміщення для проведення навчання та технічної допомоги.
Запланований строк реалізації проекту: два роки
Критерії результативності:
1) Встановлення обладнання в обласній лабораторії.
2) Проведення відповідного навчання фахівців лабораторії паралельно з встановленням обладнання.
3) Проведення експлуатаційної перевірки обладнання та його використання фахівцями обласної лабораторії, які пройшли підготовку.
4) Активне використання обладнання для проведення експертиз у кримінальних справах.
Оцінка та перевірка: Успішність окремих етапів проекту буде оцінюватись на регулярній основі сторонами - учасниками проекту і відповідними співробітниками Посольства США.
Цей Протокол набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками обох урядів.
Вчинено у місті Києві 6 квітня 2007 року у двох примірниках, кожний українською та англійською мовами, при цьому обидва тексти є автентичними.
ЗА УРЯД УКРАЇНИ ЗА УРЯД СПОЛУЧЕНИХ
ШТАТІВ АМЕРИКИ
(підпис) (підпис)