• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Угода про принципи співробітництва між Україною та Республікою Польща по забезпеченню прав національних меншин

Польща, Україна | Угода, Міжнародний документ від 01.02.1994
Реквізити
  • Видавник: Польща, Україна
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 01.02.1994
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Польща, Україна
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 01.02.1994
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Угода
про принципи співробітництва між Україною та Республікою Польща по забезпеченню прав національних меншин
Україна та Республіка Польща, надалі іменовані "Сторони",
- підтверджуючи свої зобов'язання по виконанню положень Статуту ООН, а також прихильність додержанню міжнародних стандартів в галузі прав людини, закріплених у Загальній декларації прав людини, міжнародних пактах про права людини та інших основних документах ООН,
- враховуючи свої зобов'язання в галузі людського виміру НБСЄ,
- прагнучи забезпечити необхідні умови для зближення їх народів, розширення контактів між своїми громадянами як на індивідуальній основі, так по лінії державних, громадських та інших організацій,
- виходячи з того, що на їх територіях мешкають національні меншини, які роблять значний внесок у підвищення добробуту, культурний та гуманітарний розвиток Сторін,
- визнаючи, що взаємна повага та сприяння забезпеченню прав національних меншин як невід'ємної частини загальновизнаних прав людини є істотним фактором розвитку дружніх відносин та співробітництва між Сторонами,
погодились про таке:
Для досягнення цілей цієї Угоди під національними меншинами (надалі "меншини") маються на увазі відповідно:
- групи громадян України, які є поляками за національністю, та які виявляють почуття національної самосвідомості, єдності зі своїм етносом,
- групи громадян Республіки Польща, які є українцями за національністю та які виявляють почуття національної самосвідомості, єдності зі своїм етносом.
Кожна із Сторін гарантує особам, як належать до меншин, як вони визначені у статті 1, громадянські, політичні, соціальні, економічні та культурні права та свободи у відповідності з загальновизнаними міжнародними стандартами в галузі прав людини та її законодавством.
Кожна із Сторін враховує у своїй політиці законні інтереси меншин, вживає законодавчі, адміністративні та інші необхідні заходи для зберігання, розвитку їх етнічної, мовної, культурної та релігійної самобутності, недопущення на своїй території будь-якої дискримінації осіб за ознакою їх приналежності до меншини, а також будь-яких спроб асиміляції меншин проти їх волі.
Кожна із Сторін визнає за особами, як належать до меншин, право створювати культурні центри, громадські організації (асоціації, земляцтва тощо) освітницького, культурного та релігійного характеру в цілях збереження та розвитку їх самобутності.
Кожна із Сторін визнає за особами, які належать до меншин, їх громадськими організаціями право у встановленому в країні знаходження порядку підтримувати зв'язки з особами своєї національності та їх громадськими організаціями за межами Сторін, отримувати від них допомогу для задоволення мовних, культурних, духовних потреб, приймати участь у діяльності міжнародних неурядових організацій.
Сторони зобов'язуються сприяти створенню національних культурно-просвітницьких центрів України в Республіці Польща та Республіки Польща в Україні.
Сторони сприяють співробітництву між відповідними державними органами в цілях задоволення потреб меншин в галузі освіти, культури, підготовки кадрів, обміну спеціалістами і т.п.
Особам, які належать до меншин, взаємно надається можливість навчання у навчальних закладах Сторін, для цього в таких закладах виділяється цільовим призначенням певна кількість місць з врахуванням рекомендацій національно-культурних товариств.
Сторонами будуть вжиті необхідні законодавчі, адміністративні заходи для того, щоб особи, які належать до меншини, могли реалізувати своє право вільно користуватись рідною мовою в особистому та громадському житті. Це право не протирічить законодавству щодо використання в кожній з Сторін державноі мови.
Сторони визнають за особами, які належать до меншин, право мати доступ до інформації рідною мовою, розповсюджувати таку інформацію та обмінюватись нею, включаючи право видавати літературу рідною мовою.
Сторони сприяють організації радіомовних програм для українців в Республіці Польща та поляків в Україні по державним радіоканалам.
Сторони мають намір обмінюватись виданнями українською та польською мовами згідно з спеціальними угодами між відповідними організаціями.
Сторони створюють сприятливі умови для здійснення програм співробітництва національно-культурних товариств українців в Республіці Польща та поляків в Україні зі своєю етнічною батьківщиною, що включають обмін професіональними та самодіяльними художніми колективами, організацію виставок, фестивалей, конкурсів, інших заходів.
В цілях забезпечення зобов'язань по цій Угоді Сторони створюють Змішану комісію з представників державних установ та організацій національних меншин.
Повноваження та склад Змішаної комісії визначаються відповідним Протоколом.
Сторони висловлюють намір узгоджувати свої дії з зусиллями, здійснюваними в рамках ООН та Європейських структур в цілях захисту законних прав та інтересів національних меншин.
Ця Угода набирає чинності з моменту її підписання. Дія цієї Угоди припиняється після 6 місяців з моменту отримання однією з Сторін письмового повідомлення іншої Сторони про її намір припинити дію цієї Угоди.
Здійснено в м.Варшаві 1 лютого 1994 року в двох примірниках, кожний українською та польською мовами.
Обидва примірники мають однакову силу.
За Україну За Республіку Польща