• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Типового положення про збори суддів

Рада суддів України | Рішення від 05.06.2020 № 33
Реквізити
  • Видавник: Рада суддів України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 05.06.2020
  • Номер: 33
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Рада суддів України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 05.06.2020
  • Номер: 33
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.06.2020 № 33
Рішенням Ради суддів України від 31 січня 2020 року № 4 внесено зміни до Типового положення про збори суддів судів загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04 червня 2015 року № 45 (далі - Положення), та викладено його у новій редакції.
Водночас, практика проведення зборів суддів в деяких судах свідчить, що певні норми Положення потребують вдосконалення.
З цього приводу Рада суддів України вважає за необхідне нагадати, що відповідно до статті 1 Кодексу суддівської етики , затвердженого рішенням V з'їзду суддів України 24 жовтня 2002 року (у редакції, затвердженій XI черговим з'їздом суддів України 22 лютого 2013 року), суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду.
Відтак, поведінка судді на зборах суддів має відповідати високому статусу його посади.
Участь у суддівському самоврядуванні є почесним обов'язком кожного судді і ухилення від цього обов'язку є недопустимим. Це означає, що неучасть у зборах суддів може бути викликана лише об'єктивними та непереборними обставинами.
Так само і перебування судді на лікарняному у зв'язку з вагітністю та пологами чи у відпустці не перешкоджає його участі у суддівському самоврядуванні, особисто чи у режимі відеоконференції або з використанням технічних засобів, що забезпечують можливість виступу судді з питань порядку денного та його волевиявлення (пункт 10 Положення ).
Відповідно до пункту 4.23 Положення рішення зборів приймають більшістю голосів суддів, присутніх на зборах, якщо інше не передбачено законодавством.
Це означає, що, як правило, всі питання порядку денного вирішуються шляхом голосування і рішення вважається прийнятим у випадку, якщо за нього проголосувало більшість від числа суддів, присутніх на зборах.
Лише для вирішення окремих питань встановлені спеціальні правила при ухваленні рішень. Так, обрання суддів на адміністративні посади здійснюється шляхом таємного голосування більшістю від кількості суддів відповідного суду.
Загальні принципи суддівського самоврядування означають, що усі рішення зборами суддів приймаються колегіально та на демократичних засадах. Це означає, що ухвалені більшістю рішення мають поважатися тими суддями, які залишилися у меншості. При цьому суддям, які при вирішенні того чи іншого питання залишилися у меншості, має бути забезпечено право висловлення своєї думки та волевиявлення, за умови, що такі цим правом користуються.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" збори суддів є повноважними, якщо в цих зборах беруть участь не менше двох третин кількості суддів відповідного суду.
Вказаною нормою Закону встановлюється найменша можлива кількість учасників зборів суддів, яка необхідна для визнання даних зборів повноважними ухвалювати рішення з питань порядку денного.
Позиція Ради суддів України з питання визначення кворуму під час проведення зборів суддів висловлена в рішенні Ради від 07 лютого 2018 року № 10, в якому зазначено, що: "повноважність зборів суддів має місце лише у тому разі, якщо на цих зборах присутня кількість суддів, що перевищує дві третини фактично працюючих суддів, з максимальною кількістю присутніх, що дорівнює чисельності фактично працюючих суддів. Округлення числа, яке утворюється при підрахунку двох третин кількості суддів відповідного суду, можливе в цій ситуації лише у бік збільшення, оскільки у протилежному випадку (округлення в бік зменшення до найближчого натурального числа) призведе до порушення вимог частини четвертої статті 128 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" , яка вимагає присутності на зборах суддів не менше двох третин суддів відповідного суду."
При цьому за загальним правилом кворум будь-якого колегіального органу визначається лише один раз - на початку відповідного засідання.
Подальше залишення зборів суддів частиною суддів не впливає на правомочність зборів суддів ухвалювати рішення до моменту, поки на зборах суддів присутня така кількість суддів, яка дає можливість ухвалювати рішення з питань порядку денного.
Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо внесення змін до Типового положення про збори суддів, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04 червня 2015 року № 45 (у редакції рішення Ради суддів України від 31 січня 2020 року № 4), відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів" , Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до пункту 4.25 Типового положення про збори суддів, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04 червня 2015 року № 45 (у редакції рішення Ради суддів України від 31 січня 2020 року № 4), виклавши його в наступній редакції:
"4.25. Кворум для проведення зборів суддів визначається один раз на початку зборів. Після цього збори вважаються повноважними, допоки на зборах присутня така кількість суддів відповідного суду, що дає можливість ухвалити рішення."
2. Рекомендувати судам України привести свої Положення про збори суддів у відповідність до цих змін.
Голова Ради суддів УкраїниБ.С. Моніч
( Текст взято з сайту Ради суддів України http://rsu.gov.ua/ )