• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про скасування Указу Президента України в частині призначення особи на посаду судді окружного адміністративного суду

Вищий адміністративний суд України  | Постанова від 30.09.2010
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 30.09.2010
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 30.09.2010
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2010 року м. Київ П-145/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді
Головчук С.В.
(суддя-доповідач),
суддів
Рецебуринського Ю.Й.,
Розваляєвої Т.С.,
Ханової Р.Ф.,
Черпака Ю.К.,
секретар судового засідання Шевченко Ю.В.,
за участю позивача та представника відповідача Міщенко Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засідання справу за позовом ОСОБА_7 до Президента України, Вищої ради юстиції про скасування Указу Президента України від 18 червня 2010 року № 713/2010 в частині призначення ОСОБА_8 на посаду судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду,
в с т а н о в и в :
14 липня 2010 року ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом про скасування Указу Президента України від 18 червня 2010 року № 713/2010 в частині призначення ОСОБА_8 на посаду судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Позивач зазначав, що відповідно до частини четвертої статті 59 Закону України "Про судоустрій України"не можуть бути рекомендовані на посаду професійного судді громадяни щодо яких провадиться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримінальної справи або які мають не зняту чи не погашену судимість. Посилаючись на те, що відносно ОСОБА_8 порушена кримінальна справа, позивач вважав Указ Президента України про призначення на посаду судді ОСОБА_8 незаконним, оскільки як Президент України, так і Вища рада юстиції не перевірили зазначених обставин. Такими діями відповідачів, на думку позивача, порушується його конституційне право на розгляд справ неупередженим судом в особі судді ОСОБА_8
У запереченнях на позов Адміністрація Президента України просить відмовити у його задоволенні. Вважає, що позовні вимоги безпідставні та необґрунтовані. Зазначає, що згідно з інформацією Міністерства внутрішніх справ України від 20 травня 2010 року ОСОБА_8 до кримінальної відповідальності не притягався. Відповідність кандидатів у судді вимогам, встановленим законом, перевіряє кваліфікаційна комісія. Указ Президента України №713 видано за наявності відповідних правових підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Крім того, фактів порушення законних прав та інтересів позивача Главою держави не наведено.
Вища рада юстиції у запереченнях проти позову посилається на відсутність предмету спору, оскільки між Вищою радою юстиції та ОСОБА_7 не існує публічно-правових відносин, в результаті яких порушуються права, свободи чи інтереси цієї особи.
У судовому засіданні позивач та представник Вищої ради юстиції підтримали свої доводи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника Вищої ради юстиції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав
Відповідно до статті 128 Конституції України та статті 61 Закону України "Про судоустрій України"перше призначення на посаду професійного судді строком на п'ять років здійснюється Президентом України на підставі рекомендації відповідної кваліфікаційної комісії суддів за поданням Вищої ради юстиції.
З матеріалів справи видно, що Указом Президента України від 18 червня 2010 року № 713/2010 "Про призначення суддів"ОСОБА_8 призначено суддею Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Цей Указ прийнятий Президентом України згідно з пунктом 31 статті 106 та статтею 128 Конституції України в межах своєї компетенції.
Предметом оскарження в даній справі є Указ Президента України з кадрового питання, тобто акт індивідуальної дії, чинність якого поширюється лише на осіб, яких він стосується.
За змістом статей 2, 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду з відповідним позовом може звернутися особа, права якої безпосередньо порушені органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, іншими суб'єктами при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегією суддів встановлено, що зазначений правовий акт Президента України має конституційно-правову природу, прийнятий у межах повноважень Глави держави та не належить до актів, які встановлюють, змінюють або припиняють правовідносини для позивача.
Цей правовий акт, в частині, яку оскаржує позивач, стосується лише ОСОБА_8 і ніякою мірою безпосередньо не зачіпає права, свободи та інтереси позивача.
Згідно зі статтею 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб’єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно –правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Звернення до суду з позовом особи, якій не належить право вимоги (неналежний позивач), є підставою для відмови у задоволенні такого позову оскільки права, свободи чи інтереси цієї особи у сфері публічно-правових відносин не порушено.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163, 167, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_7 до Президента України, Вищої ради юстиції про скасування Указу Президента України від 18 червня 2010 року № 713/2010 в частині призначення ОСОБА_8 на посаду судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
постанова є остаточною та не підлягає перегляду в апеляційному і касаційному порядку.
Головуючий суддяС.В. Головчук
СуддіЮ.Й. Рецебуринський
Т.С. Розваляєва
Р.Ф. Ханова
Ю.К. Черпак