ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ П-130/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді | Головчук С.В. (суддя-доповідач), |
суддів | Рецебуринського Ю.Й., |
Розваляєвої Т.С., |
Ханової Р.Ф., |
Черпака Ю.К., |
секретар судового засідання Шевченко Ю.В.,
за участю представника позивача Крайняка Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засідання справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "ТелеРадіоСвіт"до Президента України, третя особа –Хорошковський Валерій Іванович, про визнання незаконним Указу Президента України від 31 травня 2010 року № 644/2010 "Про призначення члена Вищої ради юстиції",
в с т а н о в и в :
29 червня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "ТелеРадіоСвіт"(далі –ТОВ "Телерадіокомпанія "ТелеРадіоСвіт") звернулося у Вищий адміністративний суд України з позовом до Президента України про визнання незаконним Указу Президента України від 31 травня 2010 року № 644/2010 "Про призначення члена Вищої ради юстиції". Позивач зазначав, що відповідно до статті 6 Закону України "Про Вищу раду юстиції"однією із умов призначення громадянина України на посаду члена Вищої ради юстиції є стаж роботи в галузі права не менше десяти років. Посилаючись на те, що Голова Служби безпеки України Хорошковський В.І., що призначений на посаду члена Вищої ради юстиції цим Указом, не має такого стажу, позивач вважав, що підстав видавати Указ та призначати на дану посаду Хорошковського В.І. не було. Вважаючи, що цим Указом Президента України порушуються права та інтереси позивача, просив суд визнати його незаконним.
Від представника Президента України –Лукаш О.Л. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
У судовому засіданні представник позивача Крайняк Ю.О. підтримав позов.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав
Згідно зі статтею 131 Конституції України в Україні діє Вища рада юстиції, яка складається з двадцяти членів. Верховна Рада України, Президент України, з’їзд суддів України, з'їзд адвокатів України, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначають до Вищої ради юстиції по три члени, а всеукраїнська конференція працівників прокуратури –двох членів.
До суб’єктів, які формують склад цього органу, належить, зокрема, Президент України, який наділений таким правом у частині визначених Законом квот.
З матеріалів справи видно, що Указом Президента України від 31 травня 2010 року № 644/2010 "Про призначення члена Вищої ради юстиції" Хорошковського В.І. - Голову Служби безпеки України призначено членом Вищої ради юстиції. Цей Указ прийнятий Президентом України в межах своєї компетенції.
Предметом оскарження в даній справі є Указ Президента України з кадрового питання, тобто акт індивідуальної дії, чинність якого поширюється лише на осіб, яких він стосується.
За змістом статей 2, 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду з відповідним позовом може звернутися особа, права якої безпосередньо порушені органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, іншими суб'єктами при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегією суддів встановлено, що зазначений правовий акт Президента України має конституційно-правову природу, прийнятий у межах повноважень Глави держави та не належить до актів, які встановлюють, змінюють або припиняють правовідносини для позивача.
Цей правовий акт стосується лише Хорошковського В.І. і ніякою мірою безпосередньо не зачіпає права, свободи та інтереси позивача.
Не належить позивач і до суб’єктів, які формують Вищу раду юстиції шляхом призначення її членів за квотами, встановленими статтею 131 Конституції України.
Згідно зі статтею 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб’єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно –правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Звернення до суду з позовом особи, якій не належить право вимоги (неналежний позивач), є підставою для відмови у задоволенні такого позову оскільки права, свободи чи інтереси цієї особи у сфері публічно-правових відносин не порушено.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163, 167, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "ТелеРадіоСвіт"до Президента України про визнання незаконним Указу Президента України від 31 травня 2010 року № 644/2010 "Про призначення члена Вищої ради юстиції".
постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.В. ГоловчукСудді Ю.Й. Рецебуринський Т.С. Розваляєва Р.Ф. Ханова Ю.К. Черпак