• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу восьмого частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України

Конституційний Суд України  | Ухвала від 05.03.1998 № 15-у/1998
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 05.03.1998
  • Номер: 15-у/1998
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 05.03.1998
  • Номер: 15-у/1998
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу восьмого частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України
м. Київ
5 березня 1998 року
N 15-у/1998
Справа N 03/4072

Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Тимченка Івана Артемовича - головуючий,
Вознюка Володимира Денисовича,
Козюбри Миколи Івановича,
Корнієнка Миколи Івановича,
Костицького Михайла Васильовича,
Малинникової Людмили Федорівни,
Мартиненка Петра Федоровича,
Мироненка Олександра Миколайовича,
Німченка Василя Івановича,
Розенка Віталія Івановича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Селівона Миколи Федосовича,
Скоморохи Віктора Єгоровича,
Тихого Володимира Павловича,
Чубар Людмили Пантеліївни,
Яценка Станіслава Сергійовича
розглянув питання щодо відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням 48 народних депутатів України про визнання неконституційним абзацу восьмого частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України.
Заслухавши суддю-доповідача Скомороху Віктора Єгоровича та вивчивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Народні депутати України звернулись до Конституційного Суду України з проханням розглянути питання про визнання неконституційними положень абзацу восьмого частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України, що стосуються встановлення 7 і 8 листопада - річниці Великої Жовтневої соціалістичної революції - святковими днями.
2. Як стверджується у конституційному поданні, невідповідність Конституції України положень абзацу восьмого частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України полягає в їх суперечності абзацу п'ятому преамбули та частинам першій і другій статті 15 Конституції України, пункту 1 розділу XV "Перехідних положень" Конституції України, які містять норми про те, що Верховна Рада України прийняла Конституцію - Основний Закон України, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України. Крім того, події 7 і 8 листопада 1917 року мали місце в іншій державі, мають вузько компартійний характер і не можуть бути всенародним святом у країні, суспільне життя якої грунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності.
Оскільки абзац восьмий частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України щодо визнання 7 і 8 листопада - річниці Великої Жовтневої соціалістичної революції - святковими і неробочими днями було прийнято до набуття чинності Конституцією України 1996 року і він суперечить наведеним її положенням, тому, на думку суб'єктів конституційного подання, він є нечинним.
3. Питання встановлення конкретних святкових і неробочих (вихідних) днів у Конституції України не дістало вирішення. Закріплюючи за кожним, хто працює, право на відпочинок, Конституція України разом з тим встановлює, що максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом (частини перша і третя статті 45 Конституції України) . Відповідно до пункту 7 частини другої статті 92 Конституції Українивиключно законами України встановлюються і державні свята.
Встановлюючи державні свята, законодавець керується, насамперед, політичними міркуваннями, зокрема тими, які наведено у конституційному поданні народних депутатів України: необхідністю зміцнення громадянської злагоди на землі України, забезпечення політичної та ідеологічної багатоманітності тощо. Оцінка відповідності цих міркувань сучасному реальному стану суспільного життя в Україні - це питання політичне, а не юридичне. Вирішення ж політичних питань суперечить призначенню Конституційного Суду України як єдиного органу конституційної юрисдикції (частина перша статті 147 Конституції України) , оскільки будь-яка політична діяльність є несумісною з діяльністю як суддів судів загальної юрисдикції, так і суддів Конституційного Суду України (частина друга статті 127, стаття 149 Конституції України) .
Отже, зважаючи на викладене, питання, порушене у конституційному поданні народних депутатів України, має вирішуватись Верховною Радою України відповідно до встановленої законодавчої процедури.
Враховуючи наведене та керуючись статтею 150 Конституції України, статтями 40, 45, 50 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу восьмого частини першої статті 73 Кодексу законів про працю України на підставі пункту 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскаржена.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ
( Текст взято з сайту Конституційного Суду України )