• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про підсумки роботи господарських судів України в 2005 році та завдання з підвищення ефективності господарського судочинства

Вищий господарський суд України  | Постанова від 23.02.2006
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.02.2006
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.02.2006
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПЛЕНУМ ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ
РАДА СУДДІВ ГОСПОДАРСЬКИХ СУДІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
23.02.2006
Про підсумки роботи господарських судів України в 2005 році та завдання з підвищення ефективності господарського судочинства
Заслухавши та обговоривши стан здійснення судочинства у 2005 році, Пленум Вищого господарського суду України та Рада суддів господарських судів України відзначають, що господарські суди України в основному забезпечують гарантований Конституцією і законами України захист прав та інтересів суб'єктів господарювання, суспільства і держави, утверджуючи правовий порядок в економічних відносинах і набуваючи все більшого авторитету в суспільстві.
У звітному періоді збереглася тенденція до збільшення кількості звернень суб'єктів господарювання за захистом своїх прав та законних інтересів: минулого року місцевими господарськими судами розглянуто 297,3 тис. заяв, що на 18 тис. (тобто на 7 відсотків) більше порівняно з 2004 роком. Найвищі темпи зростання кількості розглянутих справ протягом звітного року спостерігалися в господарських судах Житомирської, Київської, Тернопільської, Хмельницької та Черкаської областей (на 30 відсотків у кожній).
У зв'язку із збільшенням кількісних показників господарського судочинства зросло і навантаження на суддів: у місцевих судах відповідний середній показник складав 47 справ на одного суддю, а в окремих судах - понад 70 справ; в апеляційних - 15 справ, а у Вищому господарському суді України - 36 справ.
За рішеннями господарських судів на користь суб'єктів господарювання стягнуто 15 млрд. грн. За розгляд справ і перегляд судових рішень у апеляційному та касаційному порядку заявниками сплачено, а судами стягнуто в доход Державного бюджету України державне мито в сумі 97,2 млн. грн., що вдвічі більше, ніж у 2004 році; 122,1 тис. доларів США, тобто втричі більше, ніж у 2004 році.
У звітному періоді господарськими судами проводилася робота, спрямована на попередження правопорушень у сфері економічних правовідносин. На адресу підприємств, установ і організацій надіслано 1760 окремих ухвал. Приводом для їх винесення стали численні недоліки в роботі, факти грубих порушень чинного законодавства. До прокуратури та органів внутрішніх справ надіслано 723 повідомлення про виявлені порушення, що містять ознаки дій, переслідуваних у кримінальному порядку.
Абсолютну більшість спорів господарськими судами вирішено з дотриманням вимог чинного законодавства: 85 відсотків рішень судів першої інстанції не оскаржувалися. В апеляційному порядку розглянуто 35,3 тис. скарг (подань), що на 11 відсотків більше, ніж у минулому році. Найбільша кількість скарг (подань) надійшла до Київського та Львівського апеляційних господарських судів (відповідно 7,9 тис. і 6,2 тис.), з яких розглянуто по 6 тис. справ. За результатами апеляційного провадження змінено та скасовано 11,4 тис. рішень (ухвал) судів першої інстанції.
Спостерігалася тенденція до зменшення кількості повернутих скарг та подань (5,1 тис. у 2005 році проти 5,7 тис. у 2004 році) та відмови у їх прийнятті (1,1 тис. у 2005 році проти 1,2 тис. у 2004 році).
Кількість розглянутих у касаційному порядку скарг (подань) становила 16,1 тис. у 2005 році, проти 15,1 тис. у 2004 році. За результатами касаційного провадження число змінених та скасованих судових актів становило у 2005 році 6,9 тис. проти 6,5 тис. у 2004 році. Найвищий показник якості зберігається з минулих років у Житомирському апеляційному господарському суді - 9,6 відсотка.
Верховним Судом України у порядку повторної касації переглянуто 542 справи проти 536 у 2004 році. За результатами їх перегляду змінено та скасовано 253 постанови, що становить 1,8 відсотка від загальної кількості, і цей показник зберігся на рівні 2004 року.
У здійсненні господарськими судами правосуддя мали місце проблеми й недоліки, які впливають на виконання господарськими судами завдань, визначених Конституцією і законами України.
Значним залишається рівень скасування судових рішень апеляційних господарських судів. Суди припускалися помилок у застосуванні одних і тих же норм законодавства, не завжди враховувалася судова практика суду касаційної інстанції. Тому актуальним залишається забезпечення єдності судової практики, що у першу чергу стосується однакового застосування норм чинного законодавства Вищим господарським судом України та апеляційними господарськими судами.
Основною проблемою господарського судочинства минулого року, що виникла після набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, було визначення кола справ, підвідомчих господарським судам, і, відповідно, розмежування компетенції між господарськими та адміністративними судами. Цю проблему остаточно не вирішено.
Викликають заперечення деякі положення запропонованої Концепції удосконалення судового устрою та проекту змін до розділу Конституції України "Правосуддя", у тому числі тих, що безпосередньо стосуються господарських судів. Необхідно продовжити роботу над підготовкою до прийняття у другому читанні Верховною Радою України проекту нового Господарського процесуального кодексу України.
Необхідним є підвищення ролі органів суддівського самоврядування у вирішенні питань внутрішньої діяльності судів, дієвому реагуванні на будь-які прояви втручання у діяльність суддів, а також порушення прав суддів та правових гарантій їх статусу.
У зв'язку з наведеним Пленум Вищого господарського суду України та Рада суддів господарських судів України П О С Т А Н О В И Л И:
1. Доповідь Голови Вищого господарського суду України Притики Д.М. "Про підсумки роботи господарських судів України у 2005 році" взяти до відома.
2. Звернути увагу господарських судів України на необхідність послідовного утвердження принципу верховенства права у здійсненні правосуддя, забезпеченні захисту гарантованих Конституцією та законами України прав і законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності, інтересів суспільства та держави.
3. Головам місцевих та апеляційних господарських судів протягом першого півріччя 2006 року:
3.1. Обговорити на зборах суддів (за участю працівників апаратів судів) стан здійснення правосуддя, проблеми судочинства та шляхи їх вирішення з поданням відповідних пропозицій Вищому господарському суду України;
3.2. Здійснити заходи щодо перегляду кадрового резерву суддів та державних службовців, приділивши при цьому увагу не тільки рівню їх професійної підготовки, а й їх моральним якостям;
3.3. Проаналізувати причини надходження скарг на дії суддів та належним чином реагувати на обґрунтовані скарги;
3.4. Здійснити заходи щодо популяризації діяльності господарських судів з огляду на відзначення 15-ї річниці створення господарських (арбітражних) судів.
4. Головам апеляційних господарських судів протягом першого півріччя 2006 року:
4.1. Продовжити узагальнення причин скасування та зміни судових рішень місцевих та апеляційних судів судами вищого рівня, подати Вищому господарському суду пропозиції щодо усунення виявлених у зв'язку з цим недоліків;
4.2. Забезпечити виконання Заходів щодо вдосконалення роботи та підвищення ефективності діяльності апеляційних господарських судів (створення модельних господарських судів) на 2005-2010 роки згідно з установленими строками їх виконання;
4.3. Періодично заслуховувати на засіданнях президії інформацію голів місцевих судів щодо організації діяльності цих судів.
5. Вищому господарському суду України:
5.1. Запропонувати Верховному Суду України здійснити розгляд на його Пленумі питання щодо критеріїв розмежування підвідомчості адміністративних, господарських і цивільних справ за обов'язковою участю Вищого господарського і Вищого адміністративного судів України з наданням необхідних роз'яснень судам загальної юрисдикції;
5.2. Забезпечити супроводження в Комітетах Верховної Ради України проектів законодавчих актів, які стосуються змін до Конституції України, питань судоустрою, статусу суддів, судочинства, у тому числі проекту Господарського процесуального кодексу України, соціального захисту суддів та фінансування судів;
5.3. З метою розмежування юрисдикції адміністративних і господарських судів України надіслати Конституційному Суду України конституційне подання щодо офіційного тлумачення норм Кодексу адміністративного судочинства України, які визначають підвідомчість адміністративних справ;
5.4. Забезпечити надання господарським судам України роз'яснення Пленуму Вищого господарського суду України з питань практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
5.5. З урахуванням пропозицій господарських судів:
- здійснити заходи з удосконалення автоматизованої системи "Діловодство";
- з метою належного забезпечення порядку проведення судових засідань у господарських судах України ініціювати розгляд Радою суддів України питання щодо збільшення чисельності судових розпорядників.
6. Рекомендувати Кваліфікаційній комісії господарських судів України послідовно вживати всіх передбачених законом заходів, спрямованих на притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, які припускаються порушень, не сумісних з високим званням судді.
7. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на президію Вищого господарського суду України, президію Ради суддів господарських судів України та секретаря Пленуму Вищого господарського суду України.
Голова Вищого
господарського суду України
Голова Ради суддів
господарських судів України

Д.Притика

Є.Першиков