• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін і доповнень до постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 грудня 1996 р. N 15 "Про практику направлення військовослужбовців, які вчинили злочини, в дисциплінарний батальйон"

Верховний Суд України  | Постанова від 26.12.2003 № 17
Реквізити
  • Видавник: Верховний Суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.12.2003
  • Номер: 17
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховний Суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.12.2003
  • Номер: 17
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
26.12.2003 N 17
Про внесення змін і доповнень до постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 грудня 1996 р. N 15 "Про практику направлення військовослужбовців, які вчинили злочини, в дисциплінарний батальйон"
У зв'язку із прийняттям Верховною Радою України 5 квітня 2001 р. Кримінального кодексу України Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
Внести до постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 грудня 1996 р. N 15 "Про практику направлення військовослужбовців, які вчинили злочини, в дисциплінарний батальйон" такі зміни і доповнення:
1. Змінити назву постанови, виклавши її в такій редакції: "Про практику призначення військовослужбовцям покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні".
2. Преамбулу викласти в такій редакції:
"Обговоривши матеріали узагальнення практики застосування судами ст. 62 Кримінального кодексу України (далі - КК), Пленум зазначає, що суди в основному правильно вирішують питання про призначення військовослужбовцям покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні. Більшість засуджених до цього покарання під час його відбування стають на шлях виправлення і після звільнення з дисциплінарної частини сумлінно несуть службу.
Проте в окремих випадках при застосуванні ст. 62 КК суди допускають помилки. При призначенні військовослужбовцям покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні не завжди забезпечується індивідуальний підхід. Іноді воно призначається військовослужбовцям, до яких з урахуванням їх особи, характеру та ступеня суспільної небезпечності вчиненого злочину не слід було б застосовувати цей вид покарання. Водночас окремі особи, які могли б виправитися в умовах дисциплінарної частини, засуджуються до покарання у виді позбавлення волі. Не з'ясовуються з достатньою повнотою дані про стан здоров'я підсудних, унаслідок чого в дисциплінарному батальйоні опиняються особи, не придатні до військової служби.
Практику призначення військовослужбовцям покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні суди аналізують рідко. Суди апеляційної інстанції іноді своєчасно не виявляють і не виправляють помилок, допущених при призначенні цього виду покарання.
З метою поліпшення діяльності судів із застосування ст. 62 КК Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
"
3. У п. 1 слова "у вигляді направлення в дисциплінарний батальйон" замінити словами "у виді тримання в дисциплінарному батальйоні".
4. У п. 2:
абзац перший викласти в такій редакції:
"2. Роз'яснити судам, що покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні застосовується, як правило, у випадках вчинення злочинів невеликої тяжкості, коли засуджених можна залишити на військовій службі й виправити в умовах дисциплінарної частини. Цей вид покарання може бути застосований і до військовослужбовців, які вчинили злочини середньої тяжкості, тяжкі та особливо тяжкі, за умови, що суд, враховуючи особу винного й обставини, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, дійде висновку про можливість призначення такого покарання";
в абзаці другому слова "Направлення в дисциплінарний батальйон" замінити словами "Покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні";
абзац третій викласти в такій редакції: "Покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні не застосовується до осіб: які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі; до яких поряд із покаранням за вчинений злочин застосовується примусове лікування від алкоголізму або наркоманії; які за станом здоров'я не придатні до військової служби".
5. Пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Судам потрібно мати на увазі, що призначення військовослужбовцям покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні може бути застосоване не тільки у випадках, коли це безпосередньо передбачено санкцією статті закону, за якою засуджується військовослужбовець, а й тоді, коли суд вважатиме за можливе (з урахуванням обставин справи та даних про особу засудженого) замінити позбавлення волі на строк не більше двох років триманням у дисциплінарному батальйоні протягом того самого строку. Застосувавши ст. 62 КК, суд обов'язково повинен мотивувати своє рішення".
6. Пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. У разі засудження винного до позбавлення волі за сукупністю злочинів суд вправі замінити це покарання триманням у дисциплінарному батальйоні з підстав і в порядку, передбачених ч. 1 ст. 62 КК, лише після визначення остаточного покарання за правилами ст. 70 КК. Це стосується і тих випадків, коли за одні злочини, що входять у сукупність, особі призначено покарання у виді позбавлення волі, а за інші - тримання в дисциплінарному батальйоні".
7. У п. 5 слова "до яких застосовано направлення в дисциплінарний батальйон" замінити словами "яким призначено покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні".
8. У п. 6 слова "направлені в дисциплінарний батальйон" та цифри і слово "240, 241 або 243" замінити відповідно словами "яким призначено покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні" та цифрами і словом "407, 408 або 409", а цифру "239" виключити.
9. Пункт 7 викласти в такій редакції:
"7. При призначенні покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні у випадках, передбачених законом, а також визнавши за доцільне застосувати це покарання замість позбавлення волі, суд повинен зазначити у вироку про скасування раніше обраного запобіжного заходу. Відповідно до п. 13 Положення про дисциплінарний батальйон у Збройних Силах України (затверджено Указом Президента України від 5 квітня 1994 р. N 139/94) засуджені до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні до набрання вироком законної сили тримаються на гарнізонній гауптвахті".
10. В абзаці першому п. 8: слово і цифри "ст. 52" замінити словом і цифрами "статей 81, 82", після слів "звільнення від" і слова "заміна" доповнити речення відповідно словами "відбування" та "невідбутої частини", слово "зразковою" замінити "сумлінною", а слово "чесним" виключити.
11. У п. 9:
абзац перший викласти в такій редакції: "9. Військовій судовій колегії Верховного Суду України, військовим апеляційним судам регіонів та Військово-Морських Сил при перевірці справ у касаційному та апеляційному порядку посилити увагу до з'ясування обгрунтованості застосування судами ст. 62 КК";
в абзаці другому слова "у вигляді направлення в дисциплінарний батальйон" і "які раніше направлялись у дисциплінарний батальйон" замінити відповідно словами "у виді тримання в дисциплінарному батальйоні" та "які раніше тримались у дисциплінарному батальйоні".