• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розгляду проекту Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску" (реєстр. N 6525)

Комітети Верховної Ради України  | Висновок від 16.06.2010
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України
  • Тип: Висновок
  • Дата: 16.06.2010
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України
  • Тип: Висновок
  • Дата: 16.06.2010
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРАЦІ
В И С Н О В О К
16.06.2010
Відповідно до пункту 3 статті 93 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" та доручення Голови Верховної Ради України В.Литвина Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці на своєму засіданні 16 червня 2010 р. розглянув проект Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску" (реєстр. N 6525), внесений Кабінетом Міністрів України.
Законопроектом передбачається консолідація в одному органі - Пенсійному фонді України, подібних для усіх фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування функцій, а саме: взяття на облік платників, формування та ведення Державного реєстру соціального страхування (який включатиме організаційно - технічну систему відомостей про страхувальників і застрахованих осіб), забезпечення єдиної звітності, здійснення контролю за повнотою та своєчасністю справляння єдиного соціального внеску. Крім цього, пропонується запровадити сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та його розщеплення Державним казначейством України на централізовані рахунки фондів соціального страхування.
Комітет погоджується з необхідністю створення умов для уникнення дублювання страховими фондами функцій, пов'язаних із формуванням страхових коштів, що в свою чергу, повинне сприяти скороченню обсягу роботи, пов'язаної з постановкою на облік платників страхових внесків, збором коштів, спрощенню здійснення контролю за повнотою та своєчасністю справляння внесків, зменшенню кількості перевірок платників внесків щодо сплати внесків до цільових страхових фондів, скороченню адміністративних витрат платників внесків тощо. Водночас, слід зазначити, що здійснена в Україні реформа соціального страхування започаткувала формування фондів як самоврядних організацій, на які покладається відповідальність щодо забезпечення державних соціальних гарантій на основі самостійного формування фінансів та адміністративної системи. Разом з тим, статтею 1 законопроекту передбачено, що саме Пенсійний фонд України є органом, який веде облік платників єдиного соціального внеску, забезпечує збір та ведення обліку страхових коштів, контролює повноту та своєчасність їх сплати, веде Державний реєстр соціального страхування тощо. Слід зазначити, що на сьогодні Пенсійний фонд України є державним органом виконавчої влади. Тобто, у разі, якщо з 1 січня 2011 року не здійсниться перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію, як це визначено пунктом 12 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то інші фонди соціального страхування фактично будуть підпорядковані як страховики з питань обліку страхувальників та збору страхових внесків Пенсійному Фонду України. Зазначене застереження обумовлюється ще й тим, що у пункті 3 "Прикінцевих та перехідних положень" законопроекту визначена норма, яка на час цього перетворення надає право Пенсійному фонду України та його відповідним управлінням виконувати обов'язки Пенсійного фонду щодо збору та ведення обліку єдиного соціального внеску.
Окрім цього, до низки положень законопроекту є певні застереження та зауваження.
Так, викликає сумнів доцільність розширення бази нарахування єдиного соціального внеску (стаття 7). За основу його нарахування взято базу нарахування внеску на пенсійне страхування, яка має певні відмінності від бази нарахування внесків до фондів соціального страхування.
Серед платників єдиного соціального внеску визначено дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав (пункт 1 частини першої статті 4), хоча платниками вони можуть бути лише за умови використання ними праці громадян України, про що слід зазначати.
Потребує пояснення норма про сплату єдиного соціального внеску незалежно від фінансового стану його платника (частина 12 статті 9), так як наявність заборгованості по заробітній платі та пріоритетність зобов'язань з виплати заробітної плати входять у суперечність з вказаним твердженням.
Комітет погоджується з зауваженнями Федерації професійних спілок України, Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні щодо спірності положень законопроекту, якими збільшується коло платників єдиного соціального внеску за рахунок осіб, які працюють за договорами цивільно-правового характеру. Ці відносини не є трудовими і регулюються нормами Цивільного кодексу України.
Окрім цього, у перших п'яти абзацах частини 6 Прикінцевих положень законопроекту пропонується дозволити з 1 січня 2011 року розстрочення боргів по сплаті страхових внесків та заборгованості сплати пені і штрафних санкцій. У разі прийняття цієї норми це може призвести до масових неплатежів внесків страхувальниками у 2010 році.
Також, законопроект потребує редакційного доопрацювання з урахуванням вимог нормопроектувальної техніки.
Пенсійний фонд України, фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, з тимчасової втрати працездатності та на випадок безробіття в цілому підтримують зазначений законопроект і висловлюють свої пропозиції і зауваження до окремих його положень.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України вважає, що за результатами розгляду у першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій.
Враховуючи зазначене, Комітет рекомендує Верховній Раді України, керуючись пунктом 1 частини першої статті 114 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України", законопроект про збір та облік єдиного соціального внеску (реєстр. N 6525), внесений Кабінетом Міністрів України, прийняти за основу.
Співдоповідачем від Комітету визначено Голову Комітету В.Хара.
Проект постанови Верховної Ради України додається.
Голова Комітету В.Хара
( Проект постанови Верховної Ради України не наводиться )