• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про інформацію Комісії Верховної Ради України з питань здоровя людини "Про незадовільний стан справ у галузі безпечного застосування агрохімікатів, державної реєстрації і гігієнічної регламентації цих та інших потенційно шкідливих для здоровя факторів"

Президія Верховної Ради України  | Постанова від 27.01.1993 № 2946-XII
Реквізити
  • Видавник: Президія Верховної Ради України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.01.1993
  • Номер: 2946-XII
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президія Верховної Ради України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.01.1993
  • Номер: 2946-XII
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
П О С Т А Н О В А
ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про інформацію Комісії Верховної Ради України з питань здоров'я людини "Про незадовільний стан справ у галузі безпечного застосування агрохімікатів, державної реєстрації і гігієнічної регламентації цих та інших потенційно шкідливих для здоров'я факторів"
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1993, N 14, ст. 129 )
Президія Верховної Ради України
постановляє:
1. Погодитись з висновками Комісії Верховної Ради України з питань здоров'я людини про незадовільний стан дотримання вимог безпеки при застосуванні агрохімікатів, а також державної реєстрації та гігієнічної регламентації цих та інших потенційно шкідливих для здоров'я факторів.
2. Враховуючи надзвичайну важливість усунення наявних недоліків для забезпечення належної організації охорони здоров'я населення, матеріали Комісії надіслати Кабінету Міністрів України для відповідного реагування та вжиття заходів.
Голова Верховної Ради України І.ПЛЮЩ
м. Київ, 27 січня 1993 року
N 2946-XII
Про незадовільний стан справ у галузі безпечного застосування агрохімікатів, державної реєстрації і гігієнічної регламентації цих та інших потенційно шкідливих для здоров'я факторів
Комісія Верховної Ради України з питань здоров'я людини вивчила і розглянула на своєму засіданні стан справ у галузі безпечного застосування агрохімікатів, державної реєстрації і гігієнічної регламентації цих та інших потенційно шкідливих для здоров'я факторів.
На території України дозволено застосування 678 пестицидних препаратів на основі 204 діючих речовин. Незважаючи на поступове зменшення забрудненості навколишнього середовища отрутохімікатами протягом останніх 20 років ще мають місце непоодинокі випадки перевищення максимально допустимих рівнів їх вмісту у продуктах харчування, поверхневих і підземних водах, що використовуються для питного водопостачання населення. Особливу тривогу викликають факти гострих професійних та побутових отруєнь людей зазначеними препаратами, а також можливість мутагенного, канцерогенного та інших негативних віддалених впливів на здоров'я населення. Так, у 1990 році в Україні було зареєстровано 9 випадків професійних отруєнь працівників сільського господарства пестицидами із загальною кількістю постраждалих 175 чоловік.
Все це є наслідком порушень встановлених технологічних та гігієнічних вимог щодо застосування пестицидів, постійного використання їх обмеженого і низькоякісного асортименту, відсутності належних умов зберігання отрутохімікатів та відповідної сільськогосподарської техніки, призначеної для внесення цих препаратів з метою захисту сільськогосподарських культур, лісових масивів тощо.
В той же час Міністерством сільського господарства та продовольства, Міністерством лісового господарства України, керівниками колгоспів, радгоспів та лісових господарств не приділяється необхідної уваги налагодженню випуску сучасного обладнання, будівництву сховищ, придатних для безпечного зберігання агрохімікатів, а також укомплектуванню господарств підготовленими фахівцями у галузі захисту рослин.
За таких обставин на фоні загальної екологічної кризи і незадовільного стану здоров'я населення значно зростає роль гігієнічної регламентації та державної реєстрації застосовуваних в Україні пестицидів.
Проте відповідна організаційно-правова база для регулювання цих процесів в Україні фактично відсутня. Після припинення діяльності Держхімкомісії СРСР і Комітету з комплексної гігієнічної регламентації застосування пестицидів і регуляторів росту рослин при Міністерстві охорони здоров'я СРСР, що раніше забезпечували проведення робіт у даній галузі, аналогічних національних структур в Україні не створено.
Через відсутність власних нормативних актів із зазначених питань на території України продовжують діяти відповідні положення колишнього СРСР, деякі основні принципи яких, на думку фахівців, потребують докорінної зміни та переробки.
Зокрема, необхідно скасувати практика тимчасової державної реєстрації пестицидів, яка допускає їх дослідно-виробниче застосування без повної токсико-гігієнічної оцінки. Поза увагою існуючих нормативних актів залишається й проблема токсико-гігієнічної регламентації застосування мінеральних добрив, хоч питання про необхідність зменшення вмісту їх метаболітів, в т.ч. нітратів та нітритів, у продуктах харчування в Україні є досить гострим. Потребує удосконалення також існуючий порядок нормування біологічних засобів захисту рослин.
Використовуючи відсутність власної системи державної реєстрації пестицидів, загальну неврегульованість порядку санітарного контролю за імпортованими товарами і продукцією при перетинанні державного кордону України та їх реалізацією на внутрішньому ринку, іноземні фірми-виробники, вітчизняні посередницькі підприємства, асоціації і кооперативи ввозять та реалізують споживачам отрутохімікати без їх відповідної токсико-гігієнічної оцінки та дозволу на застосування. Так, протягом 1992 року до Вінницької, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Київської областей, а також Республіки Крим ними для реалізації було завезено більше десятка таких препаратів. Непокоїть і те, що збуваються вони не тільки колгоспам і радгоспам, котрі мають фахівців у галузі захисту рослин, а й безпосередньо населенню, яке у своїй переважній більшості не має належних знань щодо правильного застосування отрутохімікатів, їх зберігання тощо.
Мають місце непоодинокі випадки безвідповідального поширення засобами масової інформації реклами не вивчених за токсико-гігієнічними показниками пестицидних препаратів, що свідчить про недосконалість чинного законодавства у галузі інформації.
Недоліки в організації державної реєстрації та гігієнічної регламентації є характерними не тільки для застосування пестицидів та інших агрохімікатів. З огляду на незадовільний екологічний стан в багатьох районах України особливо тривожить те, що в даний час фактично відсутня власна система реєстрації та нормування решти потенційно небезпечних для людини чинників: інших хімічних речовин, біологічних та фізичних агентів, радіаційного фактору тощо.
Вивчення зазначених проблем свідчить, що удосконалення і розвитку потребує не тільки організаційно-правова база в цій галузі, а й матеріально-технічне забезпечення спеціалізованих науково-дослідних установ. В даний час лабораторії жодного з профільних науково-дослідних інститутів України не відповідають вимогам світових стандартів та прийнятої ООН Міжнародної програми хімічної безпеки. Це заважає інтеграції досліджень, що проводяться в Україні, в міжнародну систему наукових розробок в даній галузі.
Враховуючи надзвичайну важливість порушених питань, вважали б за доцільне рекомендувати Кабінету Міністрів України:
- забезпечити створення системи державної реєстрації та гігієнічної регламентації потенційно небезпечних для здоров'я людини продуктів, товарів та факторів, в тому числі агрохімікатів, і необхідних для її функціонування організаційних структур;
- розглянути питання про необхідність розробки і затвердження державної програми щодо забезпечення матеріально-технічної підтримки наукових досліджень та запровадження науково обгрунтованої державної політики в галузі безпечного застосування агрохімікатів;
- прискорити розробку та внесення на розгляд Верховної Ради України проекту закону про забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення та державний санітарний нагляд;
- розробити пропозиції щодо внесення необхідних змін до законодавчих актів, що регулюють правовідносини в галузі інформації та охорони державного кордону України.
Голова Комісії П.ВІЦЯК