• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про хід виконання доручень Президента України та актів Кабінету Міністрів України щодо вирішення питань облаштування депортованих кримських татар та осіб інших національностей

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 27.10.1999 № 1991
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.10.1999
  • Номер: 1991
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.10.1999
  • Номер: 1991
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 27 жовтня 1999 р. N 1991
Київ
Про хід виконання доручень Президента України та актів Кабінету Міністрів України щодо вирішення питань облаштування депортованих кримських татар та осіб інших національностей
Заслухавши інформацію Голови Державного комітету у справах національностей та міграції Рудька М.О. та Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Куніцина С.В. про хід виконання доручень Президента України та актів Кабінету Міністрів України щодо вирішення питань облаштування депортованих кримських татар та осіб інших національностей, Кабінет Міністрів України відзначає, що міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим реалізуються заходи, спрямовані на задоволення соціально-економічних, політико-правових та культурних потреб депортованих осіб, які проживають в Автономній Республіці Крим.
Протягом 1992 - 1998 років на капітальне будівництво для депортованих осіб було виділено коштів на суму, еквівалентну 300 млн. доларів США, що дало змогу побудувати 273 тис. кв. метрів житла, 375 кілометрів водопроводу, 851,4 кілометра ліній електропередачі, 84,3 кілометра доріг. На 1999 рік з Державного бюджету України на облаштування депортованих осіб заплановано виділити 20 млн. гривень, з яких профінансовано 8,035 млн. гривень, що значно більше порівняно з минулим роком.
Постановами Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 р. N 375 та від 9 серпня 1999 р. N 1447 затверджено Порядок забезпечення депортованих осіб та членів їх сімей, які повернулися в Україну, житлом, збудованим або придбаним за рахунок цільових державних капіталовкладень, та Порядок надання довготермінового безвідсоткового державного кредиту на індивідуальне житлове будівництво для депортованих осіб, які повернулися в Україну на постійне проживання.
На розгляд Верховної Ради України подано проекти Законів України "Про реабілітацію та забезпечення прав осіб з числа національних меншин, що зазнали репресій та були депортовані з території України" і "Про затвердження Державної програми адаптації та інтеграції в українське суспільство депортованих кримських татар, а також осіб інших національностей, відродження і розвитку їхньої культури і освіти".
Переглянуто умови набуття українського громадянства депортованими особами. Між Україною та Республікою Узбекистан досягнуто домовленості про спрощений порядок виходу з громадянства Узбекистану кримських татар. На 1 вересня 1999 р. до Криму повернулися близько 255 тис. осіб, з яких понад 78 відсотків набули громадянства України.
Здійснено ряд заходів для відродження та розвитку освіти і культури депортованих народів. На сьогодні в Криму діє сім шкіл та 53 класи з кримськотатарською мовою навчання, вісім двомовних класів. При Державній телерадіомовній компанії "Крим" утворено національні редакції передач для кримських татар, болгар, вірменів, греків, німців. Із загальної кількості ефірного часу (10,5 години) на передачі для кримських татар припадає 27 відсотків. Щодня в ефір виходить передача однієї з національних редакцій.
Останніми роками правових форм набуває релігійне життя мусульманських громад регіону. З 1995 року у власність або користування релігійних організацій Автономної Республіки Крим передано 54 мечеті та збудовано 15 нових культових споруд. Під контролем місцевих органів влади вирішуються питання щодо надання земельних ділянок під мусульманські кладовища.
На виконання доручень Президента України та актів Кабінету Міністрів України проведено значну роботу, пов'язану з пошуком альтернативних джерел фінансування. На сьогодні обсяг міжнародної допомоги обчислюється сумою понад 8 млн. доларів США.
Разом з тим ужиті міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим заходи істотно не вплинули на розв'язання проблем облаштування депортованих кримських татар, болгар, вірменів, греків, німців та представників інших національностей. Близько 130 тис. депортованих громадян не мають власного житла. Із 136,6 тис. працездатних постійну роботу мають лише 65,2 тис. чоловік. Гострими залишаються питання медичного обслуговування репатріантів, не задовольняє потреб мережа шкіл та класів з кримськотатарською мовою навчання, а також закладів культури.
Із 300 селищ та мікрорайонів з компактним проживанням репатріантів понад 60 відсотків не забезпечено водою та понад 25 відсотків електроенергією. Рівень газифікації та наявності доріг з твердим покриттям не перевищує 3-5 відсотків. Недостатньо розвивається транспортне сполучення, телефонізація та радіофікація селищ, практично відсутні каналізаційні мережі.
Знижуються темпи введення в експлуатацію житла і об'єктів комунального господарства, зростають обсяги незакінченого будівництва, які становлять 86 млн. гривень.
Незважаючи на певні зрушення у справі набуття репатріантами українського громадянства, понад 55 тис. (близько 22 відсотків) депортованих осіб, які повернулися в Україну, не стали її громадянами.
З метою створення належних умов для облаштування депортованих осіб і вирішення питань їх соціального захисту Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Державному комітетові у справах національностей та міграції, Державному комітетові будівництва, архітектури та житлової політики, Державному комітетові по земельних ресурсах, Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до Програми "Україна - 2010" розробити і до 1 червня 2000 р. подати Кабінетові Міністрів України проект Програми розселення та облаштування депортованих кримських татар та осіб інших національностей, які повернулися в Автономну Республіку Крим на постійне проживання, на 2001 - 2005 роки.
2. Державному комітетові у справах національностей та міграції, Раді міністрів Автономної Республіки Крим визначити у 2000 році пріоритетним напрямом використання централізованих капітальних вкладень завершення будівництва об'єктів інженерної інфраструктури, що перебувають у стані готовності більш як на 70 відсотків.
3. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Міністерству праці та соціальної політики під час розроблення Республіканської програми зайнятості на 2000 та наступні роки передбачати заходи, спрямовані на розв'язання проблем працевлаштування, професійної підготовки та перепідготовки безробітних депортованих кримських татар, болгар, вірменів, греків, німців.
4. Державному комітетові будівництва, архітектури та житлової політики, Міністерству агропромислового комплексу, Раді міністрів Автономної Республіки Крим у місячний термін розробити заходи, спрямовані на підтримку індивідуальних забудовників з числа депортованих осіб, включивши до джерел їх фінансування кошти фондів підтримки індивідуального житлового будівництва на селі.
5. Міністерству економіки під час розроблення проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2000 рік передбачити обсяги капітальних вкладень на продовження будівництва об'єктів для облаштування депортованих осіб, які повернулися в Україну, виходячи з видатків, визначених у Державному бюджеті України.
6. Міністерству фінансів:
забезпечити своєчасне фінансування заходів, пов'язаних з облаштуванням кримськотатарського народу та осіб інших національностей, які були незаконно депортовані з України, в обсязі, передбаченому Законом України "Про Державний бюджет України на 1999 рік";
під час доопрацювання проекту Державного бюджету України на 2000 рік та підготовки проекту державного бюджету на наступні роки розглядати питання про внесення до них статей видатків на надання довготермінового безвідсоткового державного кредиту на індивідуальне житлове будівництво для депортованих осіб, які повернулися в Україну на постійне проживання.
7. Міністерству закордонних справ, Державному комітетові у справах національностей та міграції, Національному агентству з питань розвитку та європейської інтеграції, Раді міністрів Автономної Республіки Крим продовжити пошук альтернативних джерел фінансування заходів, пов'язаних з поверненням та облаштуванням депортованих кримських татар, болгар, вірменів, греків, німців, які повернулися в Автономну Республіку Крим на постійне проживання, залучаючи до цього країни СНД, міжнародні організації та благодійні фонди.
8. Міністерству праці та соціальної політики, Державному комітетові з питань розвитку підприємництва, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим у двомісячний термін розробити заходи, спрямовані на розвиток малого та середнього бізнесу, фермерства з метою забезпечення зайнятості репатріантів.
9. Міністерству енергетики забезпечити будівництво ліній електропередачі та інших об'єктів енергетики в місцях компактного проживання репатріантів за рахунок вишуканих Міністерством коштів.
10. Раді міністрів Автономної Республіки Крим подавати Державному комітетові у справах національностей та міграції щоквартальні фінансові звіти про використання бюджетних асигнувань на реалізацію заходів, пов'язаних з облаштуванням депортованих кримських татар та осіб інших національностей, які повернулися в Автономну Республіку Крим на постійне проживання.
11. Міністерству внутрішніх справ, Міністерству закордонних справ, Міністерству юстиції, Державному комітетові у справах національностей та міграції, Раді міністрів Автономної Республіки Крим завершити роботу, пов'язану з реалізацією домовленості між Україною та Республікою Узбекистан щодо співробітництва у вирішенні питань набуття громадянства депортованими особами та їхніми нащадками.
12. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Міністерству освіти:
розробити і затвердити програму розвитку мережі шкіл та класів з кримськотатарською мовою навчання з урахуванням демографічної та етнічної ситуації, що склалася в регіоні;
протягом 2000 року розробити і здійснити заходи, спрямовані на розширення мережі навчальних закладів, які займаються підготовкою та підвищенням кваліфікації учителів для роботи у школах з кримськотатарською мовою навчання.
13. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Державному комітетові інформаційної політики, Міністерству освіти визначити до 1 травня 2000 р. потребу в підручниках та навчальних посібниках кримськотатарською мовою і внести відповідні зміни до загальнодержавної програми видання підручників.
14. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Національній академії наук, Державному комітетові у справах національностей та міграції, Державному комітетові інформаційної політики, Міністерству освіти упродовж 2000 - 2005 років підготувати перелік та сприяти підготовці і виданню академічних, тематичних, орфографічних словників та довідників.
15. Міністерству культури і мистецтв, Національній комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей, Міністерству закордонних справ, Раді міністрів Автономної Республіки Крим розробити до 1 квітня 2000 р. та здійснити заходи щодо повернення музеям Автономної Республіки Крим пам'яток історії та культури, створених представниками депортованих народів.
16. Державному комітетові у справах національностей та міграції, Раді міністрів Автономної Республіки Крим:
розробити і протягом 2000 року реалізувати систему конкретних заходів, спрямованих на зміцнення матеріально-технічної бази Республіканської кримськотатарської бібліотеки імені Гаспринського, Кримського етнографічного музею, Кримськотатарського музично-драматичного театру;
передбачити надання у 2000 році фінансової допомоги в обсязі 300 тис. гривень на продовження будівельних робіт та технічне оснащення Республіканської кримськотатарської бібліотеки імені Гаспринського.
17. Раді міністрів Автономної Республіки Крим підготувати до кінця 1999 року пропозиції щодо відновлення історичної топоніміки в Криму.
18. Державному комітетові телебачення і радіомовлення постійно забезпечувати створення і передачу на каналах Державної телерадіомовної компанії "Крим" публіцистичних програм, присвячених здійсненню заходів щодо адаптації та інтеграції в українське суспільство депортованих кримських татар, болгар, вірменів, греків, німців, які повернулися в Автономну Республіку Крим на постійне проживання.
19. Раді міністрів Автономної Республіки Крим вирішити питання щодо виділення в 2000 році Радіотелевізійному передавальному центру Автономної Республіки Крим коштів у сумі 200 тис. гривень для забезпечення трансляції у віддалені регіони програм Державної телерадіомовної компанії "Крим" за рахунок республіканського бюджету Автономної Республіки Крим.
20. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Віце-прем'єр-міністра України Семиноженка В.П.
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд. 28