КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 14 вересня 1998 р. N 1431 Київ |
Про стан соціально-економічного розвитку Полтавської області
Кабінет Міністрів України відзначає, що Полтавською обласною державною адміністрацією вживаються певні заходи до поліпшення соціально-економічного становища в регіоні.
У першому півріччі ц.р. порівняно з відповідним періодом минулого року виробництво промислової продукції в регіоні збільшилося на 2,2 відсотка.
За підсумками першого півріччя 362 підприємства області виробили промислової продукції в оптових цінах на 1858,5 млн. гривень, що становить 5,4 відсотка загального промислового виробництва в Україні. За цим показником Полтавська область посідає 6 місце серед регіонів країни.
Досягнуто приросту обсягів виробництва у промисловості будівельних матеріалів (на 39,1 відсотка), хімічній і нафтохімічній (34), скляній і фарфоро-фаянсовій (30,7), машинобудівній та металообробній (8,8), паливній (8,7) промисловості, чорній металургії (на 7), поліграфічній та легкій промисловості (відповідно 7,7 та 0,6 відсотка).
У першому півріччі 1998 р. порівняно з відповідним періодом минулого року зросло в 3 рази виробництво вантажних магістральних вагонів, на три чверті - взуття, на 28-30 відсотків - автомобільного бензину, дизельного палива, на половину і більше - мінеральної води та олії, на 18 відсотків - електроламп освітлювальних.
Станом на 10 серпня 1998 р. урожай зібрано з площі 429,8 тис. гектарів, або 81,7 відсотка посіяного. Намолочено 1103 тис. тонн зерна (без кукурудзи) проти 767,1 тис. тонн за відповідний період минулого року. З кожного гектара зібрано в середньому по 28,8 центнера зерна, що на 6,8 центнера більше, ніж у минулому році.
Кормів заготовлено 152,4 тис. тонн (у кормових одиницях), що на 14,7 тис. тонн більше, ніж у минулому році. На одну умовну голову великої рогатої худоби їх припадає по 2,51 центнера (у кормових одиницях), або на 0,62 центнера більше, ніж у минулому році.
Проведено певну роботу з реформування відносин власності. З 1619 об'єктів, що підлягають приватизації, змінили форму власності 1553 (95,9 відсотка).
Обласною державною адміністрацією вживаються певні заходи до забезпечення стійкої роботи будівельного комплексу. У першому півріччі ц.р. в цілому за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 348,4 млн. гривень капітальних вкладень, що на 26,9 відсотка більше проти відповідного періоду минулого року. На будівництво об'єктів виробничого призначення використано 83,9 відсотка загального обсягу капітальних вкладень.
Введено в дію ряд важливих об'єктів виробничого та соціального призначення. Виробництво місцевих будівельних матеріалів і конструкцій порівняно з минулим роком збільшилося на 39,1 відсотка.
Місцевими органами виконавчої влади вжито певних заходів до зменшення обсягів заборгованості з усіх видів платежів установ, що утримуються за рахунок місцевих бюджетів. На 1 липня ц.р. вона зменшилася порівняно з відповідним періодом минулого року на 47 відсотків (на 1 червня 1997 р. - 217,2 млн. гривень, 1 червня 1998 р. - 115 млн. гривень). Водночас, заборгованість перед Пенсійним фондом досягла 115,4 млн. гривень, а виплата пенсій - 69,8 млн. гривень.
Однак, незважаючи на деякі стабілізаційні ознаки, соціально-економічна ситуація в області продовжує залишатися складною. Внаслідок недостатнього впливу обласної державної адміністрації на процеси, що відбуваються в промисловому секторі економіки, слабкої взаємодії з відповідними центральними органами виконавчої влади у першому півріччі ц.р. в регіоні не зупинено спаду виробництва на підприємствах деревообробної та целюлозно-паперової (на 35,3 відсотка), харчової (19,5), борошномельно-крупної та комбікормової (21,2) промисловості та підприємствах електроенергетики (на 5,4 відсотка).
За цей час видобуток нафти, включаючи газовий конденсат, скоротився на 13 відсотків, виробництво металорізальних і деревообробних верстатів, верхнього трикотажу - на 8-19, вантажних автомобілів - 21, електрозварювального обладнання - на 47 відсотків. Уповільнилися темпи виробництва залізної руди (товарної).
Триває скорочення обсягів виробництва товарів широкого вжитку, яких вироблено на 10,2 відсотка менше, ніж за відповідний період минулого року.
Місцевими органами виконавчої влади допущено значні прорахунки в налагодженні стійкого функціонування аграрного сектору.
У поточному році в усіх категоріях господарств під урожай 1998 року посіяно зернових культур на 24,6 тис. гектарів (2,8 відсотка) менше проти минулорічного рівня, цукрових буряків - на 9,4 тис. (9,4 відсотка), картоплі та овочебаштанних культур - на 4,1 тис. гектарів (4 відсотки).
Не поліпшується стан справ у тваринництві. На 1 липня поголів'я великої рогатої худоби скоротилося на 18 відсотків, у тому числі корів - 16, свиней - 14, кіз та овець - 44, птиці - на 6 відсотків. З початку року всіма категоріями господарств області вироблено м'яса в живій вазі на 15 відсотків менше, молока - 3,8, яєць - 3,7, вовни - на 22,2 відсотка.
Значна частина сільськогосподарської продукції реалізується споживачам на бартерних умовах, зокрема 53 відсотки цукру, 44 - насіння соняшнику, 39 - зернових культур, 32 - олії та 29 відсотків яєць.
З початку 1998 року від приватизації майна отримано 1859,7 тис. гривень, з яких 411,7 тис. перераховано до державного бюджету при завданні 1150 тис. гривень.
Внаслідок недостатньої уваги місцевих органів виконавчої влади до питань розвитку споживчого ринку продаж населенню регіону товарів зменшився у порівнянних цінах на 7,3 відсотка, реалізація платних послуг - на 1,8 відсотка.
Істотні прорахунки допущено під час формування місцевих бюджетів на поточний рік. Через ненапруженість показників дохідної частини місцевих бюджетів розрахунковий річний план надходжень за перше півріччя, навіть при значних обсягах недоїмки, в цілому виконано на 77,4 відсотка (при нормі 50 відсотків), у тому числі податку на прибуток підприємств - на 131,9, плати за торговий патент - на 79,2 відсотка.
При цьому не забезпечено виконання плану надходжень від справляння прибуткового податку з громадян, плати за землю, державного мита, плати за використання лісових ресурсів, користування надрами та спеціального користування водними ресурсами.
Не вжито результативних заходів до скорочення обсягів недоїмки з податків та зборів (обов'язкових платежів). За перше півріччя ц.р. обсяг недоїмки до бюджетів усіх рівнів зріс майже удвічі і на 1 липня 1998 р. становив 452,6 млн. гривень. Втрати місцевих бюджетів від неплатежів збільшилися за цей період на 37,4 млн. і досягли 85,6 млн. гривень.
У першому півріччі ц.р. допущено перевищення видатків над доходами місцевих бюджетів на суму 4,9 млн. гривень, або на 1,6 відсотка.
Як і в попередні роки, у регіоні спостерігається тенденція до збільшення кількості збиткових підприємств. Порівняно з відповідним періодом минулого року їх частка зросла на 6 процентних пунктів і досягла 60 відсотків, а загальна сума збитків - 75,9 млн. гривень. Найбільше таких підприємств на транспорті (79 відсотків), в торгівлі і громадському харчуванні (69) та у сфері матеріально-технічного постачання і збуту (67 відсотків).
Загальна сума дебіторської і кредиторської заборгованості зросла в області протягом року відповідно в 1,9 та 1,6 раза і на 1 червня 1998 р. становила відповідно 2920,7 та 3984,1 млн. гривень. При цьому заборгованість підприємств області суб'єктам господарської діяльності України досягла відповідно 96,3 і 92,1 відсотка.
Не поліпшується в регіоні ситуація з виплатою заробітної плати. Майже 70 відсотків працівників підприємств, установ та організацій області не отримують її своєчасно. На 1 серпня ц.р. заборгованість з виплати заробітної плати становила 201,9 млн. гривень. Порівняно з початком року сума заборгованості зросла на 18,6 млн. гривень, або на 10,1 відсотка.
Із затримкою виплачуються пенсії і допомоги. У 25 районах (із 33) заборгованість із цього виду виплат дорівнює 3 і більше місяців. У цілому обсяг заборгованості на кінець липня перевищив 70 млн. гривень.
Відсутність якісних змін у розвитку економіки та соціальної сфери регіону зумовлена насамперед незадовільною роботою обласної державної адміністрації, інших місцевих органів виконавчої влади, зокрема щодо організації виконання нормативно-правових актів Президента України і Кабінету Міністрів України з цих питань. У першому півріччі ц.р. обласною державною адміністрацією не приймалися рішення, пов'язані з аналізом виконання зазначених актів районними державними адміністраціями та виконавчими комітетами міських рад. Переважна більшість розпоряджень голови обласної державної адміністрації, прийнятих на виконання актів Президента України і Кабінету Міністрів України, механічно дублювала їх вимоги, не конкретизуючи завдання та напрями їх виконання відповідно до місцевих умов.
Так, незважаючи на вкрай складне становище, що склалося в харчовій промисловості, обласною державною адміністрацією не прийнято жодного розпорядження, спрямованого на усунення недоліків у роботі цієї галузі та вжиття заходів щодо збільшення виробництва продовольчих товарів. Істотні прорахунки допущено під час підготовки та прийняття розпоряджень з питань збереження у господарствах області поголів'я тварин (від 23 лютого 1998 р. N 83) та зменшення недоїмки до Пенсійного фонду (від 25 травня 1998 р. N 245).
З метою усунення недоліків в організації роботи обласної державної адміністрації, посилення впливу місцевих органів виконавчої влади на розвиток промислового та сільськогосподарського виробництва, збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, а також забезпечення реалізації ефективної соціальної політики в Полтавській області Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Визнати роботу Полтавської обласної державної адміністрації у першому півріччі ц.р. з організації виконання нормативно-правових актів Президента України і Кабінету Міністрів України щодо стабілізації соціально-економічного становища в регіонах недостатньою.
Взяти до відома, що новопризначеним головою обласної державної адміністрації Колесніковим О.О. вживаються заходи до удосконалення діяльності обласної державної адміністрації.
2. Голові Полтавської обласної державної адміністрації Колеснікову О.О.:
розглянути причини тривалого спаду виробництва продукції харчової промисловості і тваринництва, погіршення ситуації з погашенням заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій та інших соціальних виплат, а також з дотриманням державної дисципліни сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, прийняти конкретні рішення, спрямовані на якісне поліпшення роботи місцевих органів виконавчої влади щодо розв'язання економічних і соціальних проблем у регіоні;
запровадити в практику систематичне заслуховування звітів керівників районних державних адміністрацій про виконання актів Президента України і Кабінету Міністрів України з попередньою перевіркою стану справ на місцях;
проаналізувати у місячний термін роботу обласної державної адміністрації, її управлінь та інших структурних підрозділів, вжити конкретних заходів до значного поліпшення їх діяльності з розв'язання актуальних соціально-економічних проблем та посилення відповідальності за стан справ у відповідних галузях і сферах, за реалізацію найбільш ефективних та оптимальних заходів щодо подолання негативних тенденцій у їх розвитку. За підсумками розгляду визначити ступінь особистого впливу заступників голови обласної державної адміністрації, начальників відповідних управлінь і відділів на вирішення зазначених питань та прийняти у встановленому порядку рішення про доцільність подальшого перебування їх на займаних посадах.
Про результати проведеної роботи доповісти Кабінетові Міністрів України до 1 січня 1999 року.
3. Полтавській обласній державній адміністрації, Фонду державного майна, Національному агентству з управління державними корпоративними правами, Міністерству економіки до 15 вересня 1998 р. підготувати та узгодити в установленому порядку перелік державного майна, що підлягає переданню до сфери управління Полтавської обласної державної адміністрації.
4. Міжвідомчій комісії з розгляду і підготовки документів щодо створення спеціальних (вільних) економічних зон, Полтавській обласній державній адміністрації разом з виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради до 1 жовтня 1998 р. закінчити опрацювання та узгодження документів щодо створення спеціальної економічної зони в м. Кременчуці.
5. Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, Міністерству економіки, відкритому акціонерному товариству "Укрнафта", Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" разом з Полтавською обласною державною адміністрацією до 1 січня 1999 р. розробити техніко-економічне обгрунтування розподілу нафти власного видобутку на 1999 рік між нафтопереробними заводами з урахуванням витрат на її транспортування.
6. Міністерству фінансів, Міністерству агропромислового комплексу, Полтавській обласній державній адміністрації, Державному комітетові будівництва, архітектури та житлової політики до 15 вересня 1998 р. підготувати узгоджені пропозиції щодо віднесення до обласного бюджету за взаєморозрахунками з державним бюджетом 1,74 млн. гривень централізованих капіталовкладень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 1998 р. N 478.
7. Державному комітетові по матеріальних резервах, Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості разом з акціонерним товариством "Укргазпром" забезпечити здійснення протягом серпня-жовтня 1998 р. погашення всієї заборгованості дочірнього підприємства "Полтавагазпром" перед державним бюджетом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 1998 р. N 955.
8. Міністерству економіки, Фонду державного майна, Державному комітетові з медичної та мікробіологічної промисловості, Полтавській обласній державній адміністрації розглянути питання щодо включення до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, Полтавського заводу медичного скла.
9. Національному агентству з питань розвитку та європейської інтеграції, Полтавській обласній державній адміністрації забезпечити сприяння провідним підприємствам Полтавської області в залученні від міжнародних фінансових інститутів інвестицій, кредитних ресурсів під реконструкцію та створення потужностей з поглибленої переробки нафти, природного газу і газового конденсату.
10. Пенсійному фонду разом з Міністерством фінансів розглянути можливість відшкодування в 1998 році Полтавському регіональному відділенню Пенсійного фонду видатків на виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу та їх сім'ям за період 1996-1998 років.
11. Міністерству фінансів, Міністерству агропромислового комплексу, Державній податковій адміністрації до 15 вересня 1998 р. підготувати пропозиції щодо внесення змін до Закону України "Про запровадження в порядку експерименту єдиного (фіксованого) податку для сільськогосподарських товаровиробників" в частині виписування податкових накладних з податку на додану вартість учасниками експерименту.
12. Міністерству охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству фінансів з метою забезпечення виконання Національної програми екологічного оздоровлення басейну р. Дніпра та поліпшення якості питної води до 1 листопада 1998 р. розглянути питання про виділення Полтавській обласній державній адміністрації коштів у сумі 4 млн. гривень для проведення берегоукріплювальних робіт на Кременчуцькому водосховищі та ліквідації наслідків підтоплення і затоплення житлових будинків.
13. Міністерству фінансів разом з Національним банком і Міністерством економіки до 1 жовтня 1998 р. підготувати пропозиції щодо можливості створення пільгових умов для кредитування та страхування підприємств під експортні контракти.
14. Міністерству фінансів, Міністерству агропромислового комплексу, Міністерству економіки до 15 листопада 1998 р. розробити і затвердити порядок залучення і використання коштів, передбачених для закупівлі сировини і продовольства організаціями, що фінансуються з державного бюджету, як джерела кредитування сезонних витрат в агропромисловому комплексі.
15. Міністерству агропромислового комплексу, Фонду державного майна, Міністерству економіки до 1 жовтня 1998 р. розробити і затвердити порядок передання виробникам сільськогосподарської продукції 51 відсотка акцій статутного фонду підприємств, що переробляють виготовлену ними продукцію, згідно із Законом України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
16. Міністерству економіки, Національному агентству з питань розвитку та європейської інтеграції, Фонду державного майна, Міністерству фінансів до 1 жовтня 1998 р. подати пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Закону України "Про режим іноземного інвестування" стосовно визначення чіткого механізму приватизації підприємств за участю іноземних інвесторів.
17. Міністерству промислової політики, Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Національному агентству з питань розвитку та європейської інтеграції, Полтавській обласній державній адміністрації вивчити питання про створення на базі відкритого акціонерного товариства "Крюківський вагонобудівний завод" спільного підприємства з іноземними інвестиціями і подати до 1 грудня 1998 р. узгоджені пропозиції щодо його вирішення.
18. Міністерству агропромислового комплексу, Міністерству фінансів, Міністерству економіки разом з Українською академією аграрних наук розробити і подати до 1 листопада 1998 р. пропозиції щодо ефективного використання потенційних можливостей Науково-дослідного інституту свинарства та Науково-виробничого об'єднання "Еліта".
19. Міністерству економіки, Державному комітетові по геології і використанню надр, Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України", Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, відкритому акціонерному товариству "Укрнафта", Національному агентству з питань розвитку та європейської інтеграції вжити додаткових заходів до забезпечення дослідно-промислової експлуатації Рудівсько-Червонозаводського нафтогазоконденсатного родовища.
20. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Першого віце-прем'єр-міністра України Голубченка А.К.
Прем'єр-міністр України | В.ПУСТОВОЙТЕНКО |
Інд. 57 |