• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про результати перевірки використання за цільовим призначенням бюджетних позичок і кредитів, наданих підприємствам та організаціям агропромислового комплексу в 1994 році

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 23.10.1995 № 861
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.10.1995
  • Номер: 861
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.10.1995
  • Номер: 861
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 23 жовтня 1995 р. N 861
Київ
Про результати перевірки використання за цільовим призначенням бюджетних позичок і кредитів, наданих підприємствам та організаціям агропромислового комплексу в 1994 році
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1329 від 02.11.96 )
Відповідно до Указу Президента України від 28 жовтня 1993 р. N 489 "Про державний контракт і державне замовлення на 1994 рік", постанов Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1993 р. N 929 "Про державний контракт і державне замовлення на сільськогосподарську продукцію, сировину і продовольство на 1994 рік" та від 9 лютого 1994 р. N 86 "Про порядок поставки сільськогосподарським товаровиробникам бензину, дизельного палива, мінеральних добрив і засобів захисту рослин" у 1994 році на фінансування державного контракту на сільськогосподарську продукцію і сировину спрямовано бюджетні позички у сумі 72,7 трлн. крб., у тому числі Міністерству сільського господарства і продовольства - 54 трлн., Державному комітету по харчовій промисловості - 18,7 трлн. і 1,5 трлн. крб. на закупівлю мазуту для підприємств цукрової промисловості.
Контроль за використанням і своєчасним поверненням бюджетних позичок до державного бюджету мало здійснювати Міністерство фінансів.
Державним контрактом на 1994 рік передбачалось закупити 14 млн. тонн зерна, 1,5 млн. тонн олійних культур, 25 млн. тонн цукрових буряків, а також насіння сільськогосподарських культур і племінну худобу. Фактично закуплено 10,8 млн. тонн зерна, 253 тис. тонн олійних культур та 19,6 млн. тонн цукрових буряків.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 липня 1995 р. N 472-р проведено перевірки на 2164 заготівельних, переробних, постачальницько-збутових та інших підприємствах і в організаціях, у 663 з них виявлено нецільове спрямування коштів на суму понад 1 трлн. карбованців. Встановлено численні порушення порядку надання, використання та термінів повернення бюджетних позичок і кредитів, що негативно позначилося на повноті та своєчасності розрахунків із сільськогосподарськими товаровиробниками за реалізовану ними до державних ресурсів продукцію.
Внаслідок відволікання коштів на непередбачені державним контрактом цілі було втрачено можливість додатково закупити 535 тис. тонн зерна та 1,5 млн. тонн цукрових буряків.
Колишнім виконуючим обов'язки Прем'єр-міністра України Зв'ягільським Ю.Л. з порушенням прийнято рішення щодо використання бюджетної позички в сумі 1,5 трлн. крб. на закупівлю мазуту для цукрових підприємств.
Підприємствами та організаціями системи Міністерства сільського господарства і продовольства в 1994 році спрямовано не за цільовим призначенням 4 трлн. 555,5 млрд. крб. бюджетної позички.
Під час розподілу коштів, виділених під державний контракт, колишнім Міністром сільського господарства і продовольства Карасиком Ю.М. спрямовано за не цільовим призначенням бюджетні позички на суму 199,4 млрд. крб., у тому числі на фінансування закупівлі продукції за державним замовленням 75 млрд. крб.; за угодою з державним об'єднанням "Украгрохім" витрачено 124,4 млрд. крб. для придбання валюти на тендерних торгах з наступним погашенням заборгованості словацькій фірмі "Зеаінвент" у сумі 2 млн. 153 тис. доларів США за придбане в 1993 році гібридне насіння кукурудзи.
Концерном "Украгротехсервіс" (Бортник В.Ф.) порушено порядок поставки сільськогосподарським товаровиробникам матеріально-технічних ресурсів - реалізовано за плату, накопичено в залишки на складах та використано як власні обігові кошти 2,1 трлн. крб. замість спрямування їх на закупівлю продукції за державним контрактом.
Державним об'єднанням "Украгрохім" (Лобода М.В.) всупереч постанові Кабінету Міністрів України від 9 лютого 1994 р. N 86 за рахунок бюджетної позички закуплено фумігант "Бромметіл" на суму 32,1 млрд. крб. для хлібоприймальних підприємств. На складах об'єднання зберігаються мінеральні добрива та засоби захисту рослин на суму 333,6 млрд. крб., придбані за рахунок бюджетної позички і не передані виконавцям державного контракту.
Підприємствами об'єднання "Украгропромреммаш" (Регурецький М.П.), акціонерним товариством "Агромаш" (Заграновський І.В.) використано на власні потреби відповідно 110,4 та 16,5 млрд. крб. бюджетної позички.
Підприємствами і організаціями системи Міністерства сільського господарства і продовольства використано на закупівлю сільськогосподарської продукції і сировини за державним замовленням 1 трлн. 689,5 млрд. крб. бюджетної позички, призначеної для фінансування державного контракту.
Значну частину матеріально-технічних ресурсів за фіксованими цінами реалізовано господарствам, які не продавали продукцію в рахунок державного контракту. Найбільше таких порушень допущено у Закарпатській, Дніпропетровській, Львівській та Івано-Франківській областях.
За станом на 1 вересня поточного року до державного бюджету не повернуто 20,6 трлн. крб. бюджетних позичок, спрямованих в 1994 році на фінансування державного контракту, в тому числі підприємствами системи Міністерства сільського господарства і продовольства - 18,3 трлн., Державного комітету по харчовій промисловості - 2,3 трлн. карбованців.
У Херсонській, Одеській, Сумській, Донецькій, Луганській, Київській областях формально і без належної відповідальності організовано перевірку використання і повернення бюджетних позичок і кредитів.
Допущені Міністерством сільського господарства і продовольства, Державним комітетом по харчовій промисловості, концерном "Украгротехсервіс", об'єднаннями "Украгрохім" і "Украгропромреммаш" та їх органами на місцях порушення є наслідком послаблення фінансової та виконавчої дисципліни, перевищення повноважень окремими членами колишнього Уряду та безвідповідального ставлення керівників міністерств, відомств, місцевих органів державної виконавчої влади всіх рівнів, об'єднань, підприємств і організацій до дотримання законності у використанні виділених державою грошових і матеріальних ресурсів, неналагодженості системи обліку і звітності, а також неналежного контролю за цільовим використанням та поверненням коштів.
За допущені порушення в наданні, використанні та поверненні бюджетних позичок, виданих в 1994 році на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним контрактом, несуть персональну відповідальність колишній виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра України Зв'ягільський Ю.Л., колишній Міністр сільського господарства і продовольства Карасик Ю.М., голова правління концерну "Украгротехсервіс" Бортник В.Ф., голова об'єднання "Украгрохім" Лобода М.В., генеральний директор об'єднання "Украгропромреммаш" Регурецький М.П., а також окремі керівники фінансових і сільськогосподарських органів на місцях.
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Роботу Міністерства сільського господарства і продовольства та Державного комітету по харчовій промисловості, пов'язану із забезпеченням цільового використання та повернення бюджетних позичок та кредитів, одержаних в 1994 році для закупівлі продукції за державним контрактом, визнати незадовільною.
Міністру сільського господарства і продовольства Гайдуцькому П.І. та голові Державного комітету по харчовій промисловості Сваткову Л.Б. притягти до відповідальності посадових осіб, винних у нецільовому використанні та неповерненні бюджетних позичок і кредитів, та до 1 грудня 1995 р. поінформувати про це Кабінет Міністрів України.
2. Установити, що заборгованість за наданими у 1994 році бюджетними позичками в обов'язковому порядку підлягає поверненню в повному обсязі.
Міністерству сільського господарства і продовольства забезпечити:
повернення до 1 грудня ц.р. урядового кредиту фінансової стабілізації економіки та бюджетних позичок в сумі 148,9 млрд. крб., наданих у 1994 році сільськогосподарським товаровиробникам, які не були виконавцями державного контракту;
погашення до 25 грудня 1995 р. заборгованості за бюджетними позичками 1994 року, забезпеченими залишками зерна, олійних культур та продуктів їх переробки в сумі 6 трлн. 800 млрд. карбованців;
здійснення не пізніше 1 вересня 1996 р. розрахунків за сортове і гібридне насіння зернових і олійних культур, наданих у рахунок авансів під державний контракт у сумі 2 трлн. 629 млрд. карбованців.
Міністерству фінансів відстрочити погашення бюджетної позички підприємствам Головхлібопродукту Міністерства сільського господарства і продовольства до 1 вересня 1996 року у сумі заборгованості сільськогосподарських підприємств за комбікорми - 2 трлн. 356 млрд. карбованців.
Міністерству зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі вжити заходів до повернення підприємствами торгівлі боргів за хлібобулочні вироби у сумі 1 трлн. 228 млрд. карбованців.
Державному комітетові по харчовій промисловості до 1 грудня ц.р. погасити заборгованість за бюджетними позичками 1994 року в сумі 135,8 млрд. крб. та протягом IV кварталу ц.р. забезпечити закладення до державного резерву 160 тис. тонн цукру в рахунок погашення бюджетної позички на суму 8 трлн. 143 млрд. карбованців.
Концерну "Украгротехсервіс", об'єднанню "Украгрохім" забезпечити до 1 грудня ц. р. повернення в повному обсязі заборгованості за отримані в 1994 році бюджетні позички.
Не сплачена у визначений термін заборгованість стягується у безспірному порядку відповідно до законодавства.
Міністерству фінансів проконтролювати своєчасність повернення зазначеної заборгованості в повному обсязі.
3. Поінформувати Президента України про особисто допущене колишнім Міністром сільського господарства і продовольства Карасиком Ю.М. нецільове використання бюджетних позичок та незабезпечення своєчасного їх повернення.
4. Міністерству фінансів, місцевим фінансовим органам, Уряду Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям матеріали перевірок фактів зловживань, допущених у використанні бюджетних позичок і кредитів, передати органам прокуратури для притягнення винних до відповідальності згідно із законодавством.
5. Визнати недоцільною практику фінансування державного контракту на закупівлю сільськогосподарської продукції і сировини через міністерства і відомства.
Міністерству фінансів починаючи з 1996 року здійснювати фінансування закупівель сільськогосподарської продукції для державних потреб через місцеві фінансові органи.
Заборонити видачу коштів та матеріальних ресурсів підприємствам і організаціям, які мають прострочену заборгованість за бюджетними позичками.
Покласти персональну відповідальність за дотримання зазначеного порядку на Міністра фінансів Германчука П.К., Прем'єр-міністра Автономної Республіки Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Міністерству сільського господарства і продовольства, Міністерству фінансів опрацювати чіткий механізм супроводження виділених бюджетних позичок та матеріальних ресурсів на закупівлю сільськогосподарської продукції для державних потреб та здійснення контролю за їх використанням і своєчасним поверненням.
( На часткову зміну пункту 5 Міністерству фінансів на підставіпропозицій Міністерства економіки, Міністерства сільськогогосподарства і продовольства, Державного комітету по харчовійпромисловості щорічно передбачати у Державному бюджеті Україникошти, необхідні для фінансування державного замовлення, в томучислі Міністерству сільського господарства і продовольства дляцентралізованої закупівлі нафти та нафтопродуктів з подальшоюреалізацією їх сільськогосподарським товаровиробникам згідно зПостановою КМ N 1329 від 02.11.96 )
6. Міністерству сільського господарства і продовольства, Державному комітетові по харчовій промисловості, Міністерству транспорту, Уряду Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям сприяти розгортанню ринків сільськогосподарської продукції та продукції переробки і реалізації її через біржово-контрактну систему.
Визнати за необхідне посилення ролі Української аграрної біржі, її філіалів на місцях, селянських торгових домів, оптово-роздрібних складів-ринків, брокерських контор та інших структур ринкового типу у формуванні продовольчих ресурсів.
7. Звернути увагу голів обласних державних адміністрацій, зокрема Херсонської - Жолобова В.М., Одеської - Боделана Р.Б., Сумської - Єпіфанова А.О., Донецької - Щербаня В.П., Луганської - Купіна П.О. та Київської - Сінька В.Д., на формалізм в організації роботи комісій з перевірки використання бюджетних позичок і кредитів і безпринципність в оцінці діяльності посадових осіб, винних у порушеннях.
Зажадати від голів обласних державних адміністрацій завершити до 10 листопада ц.р. суцільну перевірку підприємств, установ і організацій, які не повернули бюджетні позички і кредити, отримані в 1994 році на закупівлю сільськогосподарської продукції, та вжити заходів для притягнення до відповідальності винних у порушеннях встановленого порядку надання, використання та повернення бюджетних позичок згідно із законодавством.
Про наслідки перевірки доповісти Кабінетові Міністрів України до 1 грудня 1995 року.
8. Міністру фінансів Германчуку П.К., Міністру сільського господарства і продовольства Гайдуцькому П.І., голові Державного комітету по харчовій промисловості Сваткову Л.Б. забезпечити постійний контроль за цільовим використанням і своєчасним поверненням бюджетних позичок.
Про хід виконання постанови щомісячно доповідати Кабінетові Міністрів України.
9. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Віце-прем'єр-міністра України Саблука П.Т.
Прем'єр-міністр України Є.МАРЧУКМіністрКабінету Міністрів України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.22