• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про факти грубого порушення Закону Української РСР "Про охорону і використання памяток історії та культури"

Рада Міністрів УРСР  | Постанова від 01.10.1986 № 349
Реквізити
  • Видавник: Рада Міністрів УРСР
  • Тип: Постанова
  • Дата: 01.10.1986
  • Номер: 349
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Рада Міністрів УРСР
  • Тип: Постанова
  • Дата: 01.10.1986
  • Номер: 349
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 1 жовтня 1986 р. N 349
Київ
Про факти грубого порушення Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури"
Рада Міністрів Української РСР відмічає, що внаслідок незадовільного контролю з боку окремих виконкомів Рад народних депутатів, Міністерства культури УРСР, Держбуду УРСР мають місце факти грубого порушення Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури".
Допускається знесення унікальних історично цінних споруд. Так, у 1983-1986 роках самочинно розібрано меморіальні будинки М. Заньковецької в м. Києві, О. Довженка в м. Житомирі, знесено пам'ятки архітектури республіканського значення - будинок кінця XVIII ст. в м. Харкові, колишню Покровську дерев'яну церкву початку XIX ст. в с. Демівщині Кагарлицького району Київської області. В ході будівельних і сільськогосподарських робіт, що здійснювалися без дозволу Міністерства культури УРСР і Держбуду УРСР, пошкоджено і зруйновано окремі пам'ятки в мм. Володимирі-Волинському Волинської області, Кривому Розі - Дніпропетровської, Євпаторії, Ялті та Судацькому районі - Кримської, в ряді сіл Полтавської області і в м. Севастополі. Допускається розорювання давніх поселень, городищ і курганів, трапляються випадки грабіжницького нищення їх окремими особами.
На порушення діючого порядку, без дозволу Ради Міністрів УРСР та погодження з органами військового управління виконкомами місцевих Рад народних депутатів нерідко провадиться перепоховання останків загиблих з братських і одиночних могил.
Повільно ведеться робота по визначенню і затвердженню зон охорони пам'яток історії та культури, розробці опорних історико-архітектурних планів, установленню на пам'ятках охоронних дошок і знаків. Не виконується вимога законодавства про включення зон охорони пам'яток до проектів планування забудови й реконструкції відповідних міст та інших населених пунктів. За таких умов допускається забудова заповідних територій. Так, у м. Новомосковському Дніпропетровської області в охоронній зоні унікальної пам'ятки архітектури XVIII століття - колишнього Троїцького собору, який охороняється державою, споруджено автовокзал і до цього часу не виконано розпорядження Ради Міністрів УРСР від 8 квітня 1982 р. N 173 про виведення його з указаного приміщення. В м. Києві біля давньоруського городища "Китаєве" збудовано житловий будинок і погреби, чим завдано шкоди цій заповідній території.
Ще значна частина пам'яток містобудування й архітектури ніким не використовується і зазнає руйнування. В занедбаному стані перебувають пам'ятки архітектури в мм. Ніжині Чернігівської області, Путивлі - Сумської, Ізяславі - Хмельницької, Білгород-Дністровському і Кілійському районах - Одеської та в ряді районів Івано-Франківської області. Деякі підприємства, установи й організації, у власності або користуванні яких перебувають пам'ятки, не виконують умов охоронних зобов'язань, не забезпечують належного утримання і ремонту архітектурних споруд. Зволікається відселення сторонніх організацій з територій історико-культурних заповідників у мм. Києві, Запоріжжі, Полтаві, Кам'янці-Подільському. Чимало недоліків є в збереженні пам'яток садово-паркової та народної сільської архітектури.
Вкрай повільно ведеться реставрація багатьох пам'яток архітектури й історії, зокрема в м. Києві. Ще мало їх використовується у культурно-освітніх цілях. Внаслідок цього ряд унікальних фондових колекцій перебуває в запасниках, не потрапляючи до музейних експозицій.
Облвиконкоми, Київський і Севастопольський міськвиконкоми, на які покладено відповідальність за збереження пам'яток, не забезпечують у повній мірі додержання вимог законодавства про їх охорону, не притягають винних у пошкодженні культурних цінностей до суворої відповідальності. Міністерство культури УРСР і Держбуд УРСР не вживають енергійних заходів до забезпечення належної охорони і використання пам'яток історії та культури. Багато обласних організацій Українського товариства охорони пам'яток історії та культури недостатньо сприяють державним органам у здійсненні заходів по охороні культурної спадщини.
Рада Міністрів Української РСР
постановляє:
1. Звернути увагу Міністра культури УРСР т. Олененка, Голови Держбуду УРСР т. Злобіна на серйозні упущення в організації виконання Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури", невжиття рішучих заходів по забезпеченню схоронності пам'яток і зажадати від них докорінно перебудувати роботу центрального апарату і місцевих органів, підвищити їх відповідальність за стан справ у цій галузі.
2. Суворо вказати заступникові голови Київського міськвиконкому т. Менжерес, заступникам голів облвиконкомів: Житомирського - т. Борисюк, Київського - т. Кравцовій, Харківського - т. Пономарьовій за допущені факти знесення пам'яток історії та культури.
3. Зобов'язати виконкоми обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів, Міністерство культури УРСР, Держбуд УРСР за участю організацій Українського товариства охорони пам'яток історії та культури:
а) усунути наявні порушення в охороні й використанні історико-культурної спадщини, посилити контроль за додержанням вимог законодавства про охорону пам'яток, притягати до суворої відповідальності винних у у його порушенні;
б) розглянути в 1986 році питання забезпечення схоронності пам'яток історії та культури і вжити конкретних заходів до поліпшення цієї справи;
в) протягом 1987-1988 років провести силами місцевих ремонтно-будівельних організацій під контролем органів охорони пам'яток протиаварійні роботи на невикористовуваних пам'ятках архітектури;
г) завершити до 1988 року роботу по встановленню на пам'ятках історії й архітектури охоронних дошок, на пам'ятках археології - охоронних знаків. Забезпечити вилучення в установленому порядку з господарського користування земельних ділянок, на яких знаходяться пам'ятки історії та культури;
д) прискорити встановлення охоронних зон, зон регулювання забудови для пам'яток історії та культури, а також зон охоронюваного природного ландшафту;
є) у 1987-1988 роках завершити оформлення охоронно-орендних договорів, охоронних зобов'язань на користування пам'ятками історії та культури, забезпечити нагляд за їх виконанням. Позбавляти підприємства, установи й організації права на оренду приміщень пам'яток містобудування й архітектури, історико-меморіальних будинків, якщо вони не забезпечують схоронності й належного використання орендованих приміщень;
ж) розробити і здійснити у дванадцятій п'ятирічці заходи по використанню пам'яток архітектури та історико-меморіальних будинків переважно в культурно-освітніх цілях;
з) запровадити в практику громадське обговорення проектів планування, забудови і реконструкції історичних міст та інших населених пунктів республіки, що мають пам'ятки історії та культури.
4. Українському товариству охорони пам'яток історії та культури активізувати роботу по наданню допомоги державним органам охорони пам'яток, посилити громадський контроль за схоронністю культурних цінностей.
5. Міністерству культури УРСР і Держбуду УРСР забезпечити суворий контроль за виконанням Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури".
6. Держплану УРСР, Міністерству фінансів УРСР, Міністерству культури УРСР, Держбуду УРСР, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти УРСР, Державному комітетові УРСР по професійно-технічній освіті разом з облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами вжити заходів по дальшому зміцненню органів охорони пам'яток історії та культури і реставраційних організацій, розвитку матеріально-технічної бази і забезпеченню їх висококваліфікованими кадрами. З питань, що потребують розгляду в Раді Міністрів УРСР, зокрема про ставки орендної плати за використання пам'яток історії та культури, внести погоджені пропозиції.
Заступник ГоловиРади Міністрів УРСР Є.КАЧАЛОВСЬКИЙКеруючий СправамиРади Міністрів УРСР К.БОЙКО
Інд. 28