• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про роз’яснення щодо Закону України від 03.11.2022 № 2720-ІХ

Національний банк України  | Лист від 08.12.2022 № Р/33-0005/85036
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 08.12.2022
  • Номер: Р/33-0005/85036
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 08.12.2022
  • Номер: Р/33-0005/85036
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Лист
від 08.12.2022 р. № Р/33-0005/85036
Банкам України
Небанківським фінансовим установам
Операторам поштового зв’язку
Асоціаціям (за списком)
Про роз’яснення щодо Закону України від 03.11.2022 № 2720-ІХ
3 листопада 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі" № 2720-ІХ (далі – Закон).
Закон набрав чинності 20 листопада 2022 року та вводиться в дію з 1 січня 2023 року (крім окремих положень, які введені в дію з 20 листопада 2022 року).
Закон визначає особливості оподаткування податком на прибуток підприємств для банків, небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, зокрема запроваджує сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця.
Крім цього, Закон встановлює обов’язок Національного банку України (далі – Національний банк) щомісяця надавати Державній податковій службі України інформацію, потрібну для контролю за своєчасністю та повнотою сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств банками, небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі.
Звертаємо увагу, що Закон передбачає також створення нового реєстру – Реєстру пунктів обміну іноземної валюти, ведення якого здійснюватиме Національний банк та до якого буде включена інформація про структурні/відокремлені підрозділи, що відкриваються з метою здійснення торгівлі іноземною валютою в готівковій формі банками, небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку, які згідно із Законом України "Про валюту і валютні операції" мають право здійснювати торгівлю валютними цінностями в готівковій формі.
Нагадаємо, що на сьогодні Національний банк веде Реєстр приміщень, у яких здійснюються операції з використанням готівки національної та/або іноземних валют (далі – Реєстр приміщень), згідно з Положенням про порядок видачі небанківським фінансовим установам, операторам поштового зв’язку ліцензій на здійснення валютних операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 09 серпня 2022 року № 297 (зі змінами).
Порядок ведення Реєстру пунктів обміну іноземної валюти буде визначено окремим нормативно-правовим актом Національного банку.
Повідомляємо, що наповнення Реєстру пунктів обміну іноземної валюти планується здійснювати з урахуванням інформації, що міститься в Реєстрі приміщень, шляхом автоматичного перенесення інформації щодо небанківських фінансових установ, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, з наявного Реєстру приміщень до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти. З огляду на це подання документів для включення в новий Реєстр діючих структурних підрозділів, у яких небанківські фінансові установи можуть здійснювати діяльність з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, не передбачається.
Водночас банки та оператори поштового зв’язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, повинні надати Національному банку інформацію щодо діючих структурних/відокремлених підрозділів, у яких здійснюється торгівля валютними цінностями в готівковій формі, та які відповідно до вимог Закону підлягають включенню до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти. Питання подання банками та операторами поштового зв’язку відповідної інформації для включення їх структурних/відокремлених підрозділів до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти регулюватиметься окремим нормативно-правовим актом Національного банку щодо порядку ведення Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.
Одночасно інформуємо про те, що згідно з положеннями Закону відокремлений підрозділ банку, структурний підрозділ оператора поштового зв’язку, які не використовують зовнішню рекламу, таблички, вивіски або інші засоби для рекламування діяльності з торгівлі іноземною валютою в готівковій формі поза межами приміщень, в яких вони розташовані, і безпосередньо в таких приміщеннях, не підлягають внесенню до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.
СЛАВА УКРАЇНІ!
Перший заступник Голови Катерина РОЖКОВА