• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про посилення контролю банків за комерційними агентами

Національний банк України  | Лист від 07.09.2016 № 57-0002/75124
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 07.09.2016
  • Номер: 57-0002/75124
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 07.09.2016
  • Номер: 57-0002/75124
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
07.09.2016 N 57-0002/75124
Департамент платіжних систем та інноваційного розвитку
Банкам України
Про посилення контролю банків за комерційними агентами
До Національного банку України (далі - Національний банк) надходять звернення від правоохоронних органів щодо надання комерційними агентами банків послуг з переказу коштів на поповнення "електронних гаманців" "Яндекс. Деньги", Webmoney, PerfectMoney тощо.
У зв'язку з цим звертаємо вашу увагу на таке.
Згідно зі статтею 295 Господарського кодексу України комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.
Статтею 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачено право банків надавати своїм клієнтам (крім банків) фінансові послуги, у тому числі шляхом укладення агентських договорів з юридичними особами (комерційними агентами), які відповідають встановленим Національним банком вимогам. Перелік фінансових послуг, що банк має право надавати своїм клієнтам шляхом укладення агентських договорів, встановлюється Національним банком.
Право комерційних агентів банків здійснювати операції з приймання готівки в гривнях для подальшого її переказу за допомогою платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки визначено постановою Правління Національного банку від 12.02.2013 N 42 1.
____________
1 "Про врегулювання питань щодо приймання готівки для подальшого її переказу".
При цьому приймання готівки від клієнтів для подальшого переказу безготівкових коштів для поповнення "електронних гаманців" за своєю економічною суттю є операцією, яку здійснює агент з поповнення, а саме - надання засобів поповнення електронними грошима електронних пристроїв.
Статтею 15 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (далі - Закон про платіжні системи) та Положенням N 481 2 встановлені правові вимоги щодо випуску та використання електронних грошей. Згідно з цими вимогами випуск електронних грошей може здійснювати виключно банк. Ці електронні гроші можуть бути номіновані лише в гривні.
____________
2 Положення про електронні гроші в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 04.11.2010 N 481.
Суб'єкти, які здійснюють операції з електронними грошима, зокрема банк-емітент електронних грошей, оператор, комерційні агенти, торговці та користувачі, зобов'язані здійснювати операції з електронними грошима відповідно до вимог Положення N 481, інших нормативно-правових актів Національного банку, умов укладених договорів та правил використання електронних грошей, узгоджених з Національним банком.
Також статтею 9 Закону про платіжні системи визначено, що платіжні організації платіжних систем, учасники/члени платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.
До Національного банку не зверталися банки України щодо узгодження правил використання електронних грошей "Яндекс. Деньги", Webmoney, PerfectMoney тощо 3, а також установи для узгодження умов та порядку діяльності систем "Яндекс. Деньги", Webmoney, PerfectMoney.
____________
3 Перелік банків, які мають право здійснювати випуск електронних грошей, розміщено на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=8436153cat_id=7298430.
Враховуючи вищезазначене, банкам України необхідно посилити контроль за діяльністю комерційних агентів в частині надання ними послуг з переказу коштів на поповнення "електронних гаманців" "Яндекс. Деньги", Webmoney, PerfectMoney тощо.
За порушення порядку здійснення операцій з електронними грошима посадові особи юридичної особи - суб'єкта господарювання несуть відповідальність згідно зі статтею 163 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а статтею 200 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за неправомірний випуск або використання електронних грошей.
Заступник Голови Національного банку УкраїниЯ. В. Смолій