• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів за межами митної території України

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 15.10.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 15.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 15.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
15.10.2024 № 4837/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів за межами митної території України та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство планує здійснити придбання товару у нерезидента та подальше постачання цього товару резиденту за межами митної території України, без його фактичного ввезення на митну територію України. Розрахунки між продавцем і покупцем здійснюватимуться у національній валюті України.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи мають право підприємства – резиденти здійснювати зазначені у зверненні операції;
2) чи підлягає оподаткуванню ПДВ зазначена у зверненні операція з постачання товару продавцем-резидентом покупцю-резиденту за межами митної території України, без ввезення на митну територію України?
3) чи можна вважати зазначену у зверненні операцію Товариства такою, що не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ і пункт 2 статті 1 розділу I МКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" – "г" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
ввезення товарів на митну територію України;
вивезення товарів за межі митної території України.
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений МКУ.
Постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Правила визначення місця постачання товарів та послуг встановлено статтею 186 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктом 186.1 статті 186 розділу V ПКУ місцем постачання товарів, зокрема, є:
фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання;
місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою.
Згідно з пунктом 1 статті 74 глави 13 Митного кодексу України (далі – МКУ) імпорт (випуск для вільного обігу) – це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Експорт (остаточне вивезення) – це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення (пункт 1 статті 82 глави 15 МКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та МКУ, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Питання щодо можливості здійснення платником податку тих чи інших фінансово-господарських операцій (в тому числі за межами митної території України) не належить до компетенції Державної податкової служби України, з порушеного питання ДПС рекомендує звернутися до Міністерства економіки України.
Щодо питань 2 – 3
Якщо операції Товариства з придбання і постачання товару (в тому числі резиденту) здійснюватимуться за межами митної території України, а саме товар фактично не ввозитиметься на митну територію України та не вивозитиметься за її межі, за даними операціями об’єкт оподаткування ПДВ не виникатиме.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).