• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно зміни митного режиму залишків алкогольної продукції із безмитної торгівлі на імпорт та маркування цієї продукції марками акцизного податку

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 15.10.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 15.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 15.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
15.10.2024 № 4830/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно зміни митного режиму залишків алкогольної продукції із безмитної торгівлі на імпорт та маркування цієї продукції марками акцизного податку, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, одним із видів діяльності Товариства є роздрібна торгівля товарами, поміщеними в режим безмитної торгівлі, яка до 24.02.2022 здійснювалась на території аеропорту, шляхом реалізації таких товарів пасажирам міжнародних рейсів.
У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24.02.2022 і дотепер закрито повітряний простір України для цивільних повітряних суден, повністю зупинено виконання рейсів з/до аеропорту, а також з 28.02.2022 закрито Міжнародний пункт пропуску для повітряного сполучення, що виключає можливість ведення господарської діяльності на території аеропорту, в тому числі у сфері безмитної торгівлі.
Товариство має нереалізовані залишки товарів у вигляді алкогольної продукції (далі – Залишки товару), яка була придбана в українських постачальників/виробників та іноземних постачальників. Залишки товару знаходяться на митній території України (склад Товариства, що розміщений в аеропорту) в митному режимі безмитної торгівлі.
Наразі Товариство має намір змінити митний режим щодо Залишків товару шляхом їх поміщення в митний режим імпорту (вільний обіг на території України).
Товариство запитує:
1.-Для маркування алкогольної продукції вітчизняного виробництва марками акцизного податку, яка була придбана Товариством в українських виробників і поміщена в митний режим безмитної торгівлі та відповідно на підставі статті 145 Митного кодексу України набула статусу іноземного товару, необхідно придбати марки акцизного податку як для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва чи як для іноземного виробництва?
2.-Чи застосовується положення пункту 227.4 статті 227 Кодексу щодо необхідності передачі марок акцизного податку іноземному постачальнику в ситуації, коли Товариство придбало у іноземного постачальника алкогольну продукцію, ввезло її на територію України в митному режимі безмитної торгівлі до 24.02.2022 та наразі має намір змінити митний режим такої продукції із безмитної торгівлі на імпорт?
3.-Чи має право Товариство самостійно здійснити маркування алкогольної продукції марками акцизного податку щодо якої буде змінюватись митний режим із безмитної торгівлі на імпорт?
Щодо питання 1
Відповідно до підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Кодексу марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно із пунктом 226.2 статті 226 Кодексу наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (пункт 226.3 стаття 226 Кодексу).
Відповідно до пункту 3 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року № 1251 (далі – Положення № 1251) підприємства – виробники та імпортери за два місяці до 8 числа кожного місяця подають до ДПС попередню заявку-розрахунок про потребу в марках акцизного податку за їх видами. Витрати, пов’язані з виробництвом необхідної кількості марок акцизного податку оплачує виробник або імпортер. Підтвердженням сплаченої суми за виготовлення марок акцизного податку, є наявність платіжної інструкції з номером і датою, яка надсилається виробником чи імпортером до ДПС разом із попередньою заявкою – розрахунком про потребу в марках акцизного податку.
Згідно із пунктом 8 Положення № 1251 марки продаються суб’єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Згідно із пунктом 226.12 статті 226 Кодексу продаж марок акцизного податку вітчизняним виробникам, зокрема, алкогольних напоїв, провадиться на підставі:
довідок про сплату суми податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);
заявки-розрахунку кількості марок акцизного податку (далі - заявка-розрахунок);
звіту про використання марок, придбаних у попередньому місяці, за затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, формою у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця) - у виробника;
платіжної інструкції на перерахування плати за марки з відміткою банку / небанківського надавача платіжних послуг про дату її виконання.
Відповідно до пункту 226.14 статті 226 Кодексу для одержання марок акцизного податку імпортер повинен подати продавцю таких марок заявку-розрахунок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, документи, що підтверджують внесення плати за марки та сплату податку до відповідного бюджету.
В заявці-розрахунку на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв (форма затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15.02.2021 № 102 "Про затвердження форм заявок-розрахунків на виготовлення та придбання марок акцизного податку, переліків марок акцизного податку, звіту про використання марок акцизного податку та журналів для обліку марок акцизного податку", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2021 за № 666/36288) імпортером зазначаються реквізити контракту (договору) з контрагентом, за яким будуть закуплені алкогольні напої.
Отже, згідно з чинними нормами Кодексу та Положення № 1251 придбати марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв може тільки виробник або імпортер таких товарів, який є платником акцизного податку.
В ситуації (зазначена у зверненні), яка виникла у Товариства, чинними нормами Кодексу та Положення № 1251 не передбачено придбання марок акцизного податку для маркування алкогольної продукції, яка була поміщена в митний режим безмитної торгівлі та набула статусу іноземного товару.
Щодо питання 2
Згідно із пунктом 227.4 статті 227 Кодексу придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб’єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України.
Продаж (передача) придбаних марок акцизного податку покупцем марок іншим особам забороняється, крім випадків, передбачених у пункті 227.4 статті 227 Кодексу (пункт 226.15 стаття 226 Кодексу).
Щодо питання 3
Згідно з абзацом другим пункту 20 Положення № 1251 для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Для алкогольних напоїв імпортного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки (абзац третій пункту 20 Положення № 1251).
Маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції (абзац перший пункту 20 Положення № 1251).
Отже, нормами чинного законодавства не передбачено здійснювати маркування марками акцизного податку алкогольної продукції імпортного виробництва суб’єктами господарювання, що не є іноземними суб’єктами господарювання, яким марки акцизного податку були передані покупцями таких марок (імпортерами). Також не передбачено здійснювати маркування марками акцизного податку алкогольної продукції вітчизняного виробництва суб’єктами господарювання, які не є виробниками такої продукції.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.