• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання розяснення

Державна фіскальна служба України | Лист від 12.07.2016 № 2260/10/25-01-12-01-09
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.07.2016
  • Номер: 2260/10/25-01-12-01-09
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.07.2016
  • Номер: 2260/10/25-01-12-01-09
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Головного управління ДФС у Чернігівській області
Лист
12.07.2016 № 2260/10/25-01-12-01-09
Головне управління ДФС у Чернігівській області, керуючись підпунктом 14.1.172 пункту 14.1 статті 14, пункту 19-1.1.28статті 19-1 розділу І, статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, розглянуло Ваше звернення стосовно виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість при отримані від бюджетної установи оплати за виконані ремонтно-будівельні роботи, у разі реєстрації юридичною особою платником ПДВ у зв'язку з переходом на загальну систему оподаткування, та в межах компетенції повідомляє наступне.
Відповідно до пункту 185.1. статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПКУ) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
При цьому датою виникнення податкових зобов'язань згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
При касовому методі оподаткування податком на додану вартість дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/ послуг (п. п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Проте, пунктом 187.7 статті 187 Податкового кодексу України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Тобто, пунктом 187.7 статті 187 ПКУ визначено особливий порядок виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, а не визначено, що на зазначені операції поширюється касовий метод (аналогічна позиція викладена в листі Міністерства доходів і зборів України від 29.07.2013 №13292/7/99-99-19-04-02-17).
Таким чином, враховуючи вищенаведене, в разі надходження на банківський рахунок підрядника - платника податку на додану вартість, який перебуває на загальній системі оподаткування, коштів від бюджетної установи за надані ним ремонтно-будівельні роботи, в періоді, коли такий підрядник перебував на спрощеній системі оподаткування за ставкою 5% та не був зареєстрований платником ПДВ, повинні бути нараховані та задекларовані податкові зобов’язання на зазначені операції.
Щодо відображення в бухгалтерському обліку нарахованих податкових зобов’язань з ПДВ з отриманих коштів за виконання ремонтно - будівельних робіт зазначаємо, що відповідно до пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III "Податок на прибуток підприємств" Кодексу.
Розділом III "Податок на прибуток підприємств" Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці по операціях з погашення дебіторської заборгованості за товар, що виникла в період перебування на спрощеній системі оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно – правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п.2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
Відображення податку на додану вартість у бухгалтерському обліку регулюється Інструкцією, яка затверджена Наказом Мінфіну від 01.07.1997 р. № 141 ( із змінами та доповненнями).
Крім того, звертаємо Вашу увагу, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу України податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію, та діє до внесення змін до статей Податкового кодексу України, на які в ній іде посилання.
Заступник начальникаО. І.
Марухленко