• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про медико-психологічну реабілітацію рятувальників аварійно-рятувальних служб та осіб, що постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Положення про центри медико-психологічної реабілітації

Міністерство охорони здоровя України , Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи  | Наказ, Положення від 14.05.2001 № 180/115
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України , Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 14.05.2001
  • Номер: 180/115
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України , Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 14.05.2001
  • Номер: 180/115
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ
СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД
НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
N 180/115 від 14.05.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 серпня 2001 р.
за N 701/5892
Про затвердження Положення про медико-психологічну реабілітацію рятувальників аварійно-рятувальних служб та осіб, що постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Положення про центри медико-психологічної реабілітації
Відповідно до статті 35 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" та статті 13 Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру", з метою забезпечення відповідним лікуванням і психологічним відновленням у санаторно-курортних закладах рятувальників аварійно-рятувальних служб, постраждалого населення, осіб, залучених до виконання аварійно-рятувальних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Положення про медико-психологічну реабілітацію рятувальників аварійно-рятувальних служб та осіб, що постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (додається).
3. Головному управлінню організації медичної допомоги населенню Міністерства охорони здоров'я України спільно з Управлінням медичного забезпечення та Головним штабом Державної воєнізованої гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи:
організувати роботу щодо затвердження переліку центрів медико-психологічної реабілітації рятувальників та осіб, що постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, на підставі рекомендацій постійно діючої робочої групи з питань створення та функціонування медико-психологічних центрів при діючих санаторно-курортних закладах для рятувальників аварійно-рятувальних служб та населення, яке постраждало внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
4. Керівникам санаторно-курортних закладів, на базі яких створені центри медико-психологічної реабілітації:
4.1. Організувати роботу центрів медико-психологічної реабілітації відповідно до Положення про центри медико-психологічної реабілітації рятувальників та осіб, що постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.
4.2. Щорічно звітувати МОЗ та МНС України про обсяги проведеної роботи щодо медико-психологічної реабілітації та використання бюджетних коштів на зазначену мету.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров'я Картиша А.П. та заступника Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Марченка Г.Б.
Міністр охорони здоров'я України
Міністр України з питань
надзвичайних ситуацій та
у справах захисту
населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи
В.Ф.Москаленко




В.В.Дурдинець
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України та
Міністерства України з
питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту
населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи
від 14.05.2001 N 180/115
( z0701-01 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
від 15 серпня 2001 р.
за N 701/5892
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНУ РЕАБІЛІТАЦІЮ РЯТУВАЛЬНИКІВ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ СЛУЖБ ТА ОСІБ, ЩО ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТЕХНОГЕННОГО ТА ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено відповідно до статті 35 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" та статті 13 Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру".
1.2. Наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
Надзвичайна ситуація техногенного та природного характеру (далі - НС) - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом або іншою небезпечною подією, у тому числі епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, яке призвело (може призвести) до неможливості проживання населення на території чи об'єкті, ведення там господарської діяльності, загибелі людей та/або значних матеріальних втрат.
Зона надзвичайної ситуації (далі - зона НС) - окрема територія, де склалася НС.
Медико-психологічна реабілітація (далі - реабілітація) - комплекс лікувально-профілактичних, реабілітаційних та оздоровчих заходів, спрямованих на відновлення та збереження психофізіологічних функцій, оптимальної працездатності, соціальної активності рятувальників аварійно-рятувальних служб, осіб, що були залучені до виконання аварійно-рятувальних робіт при виникненні НС, а також постраждалих унаслідок НС.
Медико-психологічний реабілітаційний центр (далі - центр) - структурний підрозділ санаторно-курортного закладу, діяльність якого спрямована на відновлення психофізіологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності рятувальників аварійно-рятувальних служб, осіб, залучених до виконання аварійно-рятувальних робіт у разі виникнення НС, а також постраждалих унаслідок НС.
Рятувальник - особа, яка має відповідну спеціальну підготовку, атестована на здатність до проведення аварійно-рятувальних робіт і безпосередньо бере в них участь, має спеціальну фізичну та психологічну підготовку та відповідає за її підтримання.
Постраждалі внаслідок НС (далі - постраждалі) - особи, здоров'ю яких була заподіяна шкода внаслідок НС.
2. Порядок проведення реабілітації
2.1. У зоні НС рятувальникам і постраждалим надають психологічну допомогу підготовлені за спеціальною програмою рятувальники і медичні працівники аварійно-рятувальних служб.
2.2. За межами зони НС проводяться психологічна допомога рятувальникам та постраждалим і визначення терміну проведення їх реабілітації в центрах. Психологічна допомога здійснюється психологами (далі - психолог) - фахівцями з кризової психології.
2.3. Направлення рятувальників на реабілітацію здійснюється комісією у складі: командира аварійно-рятувального підрозділу, заступника командира з медичної роботи та психолога (далі - комісія) з обов'язковим визначенням терміну проведення та тривалості реабілітації.
2.4. Направлення постраждалих у центри здійснюється за висновками Державної служби медицини катастроф та/або лікарсько-трудової комісії за участю психолога або психотерапевта з обов'язковим визначенням терміну проведення та тривалості реабілітації.
2.5. Протипоказаннями для проведення реабілітації в центрі є наявність захворювань у гострому періоді та виражені психічні розлади в особи.
2.6. Реабілітація проводиться в центрах. Тривалість реабілітації визначається індивідуально для рятувальника або постраждалого (з урахуванням його психоемоційного та соматичного стану), але не повинна становити менше 12-14 днів і перевищувати для дорослих - двох, а для дітей - трьох календарних місяців.
2.7. Приймання рятувальників на реабілітацію здійснюється за наявності направлення комісії аварійно-рятувального підрозділу та "Медичного журналу рятувальника".
2.8. Після закінчення реабілітації комісією в складі: керівника санаторно-курортного закладу, директора центру та психолога рятувальнику надаються виписка з історії хвороби та довідка щодо подальшої придатності (непридатності) для роботи з особливими та небезпечними умовами для життя та здоров'я (фізичного і психічного).
2.9. Додаткове повторне направлення на реабілітацію в центри призначається як виняток за наявності складнішої патології у рятувальника або постраждалого.
В.о. начальника
Головного управління організації
медичної допомоги населенню
МОЗ України
Начальник Головного штабу
Державної воєнізованої гірничорятувальної
(аварійно-рятувальної) служби
МНС України



М.П.Жданова



В.І.Радашев