• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо правомірності встановлення ціни в іноземній валюті

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України | Лист від 29.05.2014 № 2413-01/17340-02
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  • Тип: Лист
  • Дата: 29.05.2014
  • Номер: 2413-01/17340-02
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  • Тип: Лист
  • Дата: 29.05.2014
  • Номер: 2413-01/17340-02
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 29.05.2014 р. N 2413-01/17340-02
Мінекономрозвитку в межах компетенції розглянуло звернення щодо правомірності встановлення ціни в іноземній валюті і повідомляє.
На сьогодні питання встановлення ціни внутрішньоукраїнських договорів в еквіваленті іноземної валюти є дискусійним. Чинне законодавство містить неузгодженості щодо регулювання порушеного питання.
Існує судова практика, яка вказує на можливість установлення грошового еквівалента ціни зобов'язань в іноземній валюті у господарських відносинах.
Водночас відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначається статус іноземних валют на території України.
Крім того, згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою і другою статті 533 Цивільного кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Згідно з Господарським кодексом України грошові зобов'язання можуть бути виражені в іноземній валюті лише у випадках, якщо суб'єкти господарювання мають право проводити розрахунки між собою в іноземній валюті відповідно до законодавства (частина друга статті 198).
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ціни на товари, які призначені для реалізації на внутрішньому ринку України, установлюються виключно у валюті України, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, ратифікованими Україною, та постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно із зазначеними вимогами на сьогодні іноземна валюта застосовується при внутрішньодержавному регулюванні тарифів (зборів, плати) на окремі транспортні послуги (спеціалізовані послуги портів, аеропортів, управління повітряним рухом, міжнародні перевезення вантажів та пасажирів залізничним транспортом). Це пов'язано з тим, що 60 % - 80 % обсягу послуг (залежно від сфери тарифного регулювання) надається нерезидентам, що вимагає опублікування даних щодо установлених на території України тарифів в міжнародних інформаційних системах та виданнях задля врахування цієї інформації при формуванні іноземними суб'єктами господарської діяльності вартості власних послуг та укладенні зовнішньоекономічних договорів (контрактів).
За умови встановлення тарифів у валюті України та коливання курсу їх рівень, перерахований в іноземну валюту, постійно змінюватиметься, що може негативно позначитись на обсягах експорту транспортних послуг та зовнішньоекономічних зв'язках. Крім цього, валютна складова є суттєвою часткою структури тарифів (зборів, плати) на такі послуги, що пов'язано із необхідністю залучення значних іноземних інвестиційних ресурсів на модернізацію і розвиток об'єктів транспортної інфраструктури, а також платежами в іноземній валюті за участь України в міжнародних транспортних організаціях тощо.
Заступник Міністра економічного
розвитку і торгівлі України - керівник апарату
Р. Качур