• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ашгабатська декларація про розвиток співробітництва і зміцнення довіри у відносинах між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав (укр/рос)

Україна, Співдружність Незалежних Держав (СНД), Грузія | Декларація, Міжнародний документ від 24.12.1993
Реквізити
  • Видавник: Україна, Співдружність Незалежних Держав (СНД), Грузія
  • Тип: Декларація, Міжнародний документ
  • Дата: 24.12.1993
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Україна, Співдружність Незалежних Держав (СНД), Грузія
  • Тип: Декларація, Міжнародний документ
  • Дата: 24.12.1993
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Ашгабатська декларація
про розвиток співробітництва і зміцнення довіри у відносинах між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав
Дата підписання Україною: 24.12.1993
Дата набуття чинності для України: 24.12.1993
Ми, глави держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, що зібралися 24 грудня 1993 року в місті Ашгабаті, відзначаємо, що, незважаючи на складний та суперечливий характер становлення Співдружності, вона перетворилась у політичну та економічну реальність сучасного світу. Закладено правову основу, створені та функціонують органи багатостороннього співробітництва в галузі економіки, оборони, зовнішньої політики. Приступили до активної роботи Координаційно-консультативний Комітет і Виконавчий Секретаріат Співдружності. Відбувається, хоч і не просто, становлення єдиного економічного простору на базі Договору про створення Економічного союзу.
Ми заявляємо про свою відверту рішучість на виконання волі народів наших держав розширювати і зміцнювати на новій основі традиційні, що історично склалися відносини дружби, співробітництва і взаєморозуміння між нашими державами.
На даному історичному етапі, у важких умовах перехідного періоду, життєво важливо зберегти усе добре, що пов'язувало наші народи протягом століть спільної історії у політиці, економіці, культурі, гуманітарних зв'язках у особистому спілкуванні і на цій основі розвивати співробітництво якісно нового рівня. Повага до суверенітету і територіальної цілісності держав, взаємна довіра і відкритість, незастосування сили, погрози силою або економічного тиску, вирішення спорів мирними засобами і невтручання у внутрішні справи, добросовісне виконання взятих на себе зобов'язань і взаємовигідне партнерство повинні стати основою міждержавних відносин.
Необхідно усвідомити винятковість даного етапу в житті наших народів, які переживають не лише політичну й економічну трансформацію, але й глибинну психологічну ломку, зростання національної самосвідомості, відродження власної духовної культури.
У таких умовах від нас, глав держав, політиків, а також від діячів культури, науки, мистецтва, усіх громадян наших держав вимагається виваженість оцінок один до одного, дбайливе ставлення до безцінного надбання, отриманого нашими народами, незалежності, можливості цивілізованого розвитку на основі суверенної рівності в системі міжнародних відносин.
Ми підтверджуємо, що найважливіше, заради чого ми прагнемо до зміцнення довіри між нами, - це міжнаціональна згода як найвища політична, моральна і людська цінність.
Держави-учасниці Співдружності Незалежних Держав, запроваджуючи національну валюту, прагнутимуть до налагодження вільного, цивілізованого обміну національних валют, розв'язання проблем у взаєморозрахунках, що має створити об'єктивні умови оцінки можливості поетапного створення платіжного і валютного союзу.
Сьогодні ми усі потребуємо підтримки один одного, співробітництва, взаєморозуміння. Від рівня довіри між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав прямо залежить майбутнє наших народів, їхня безпека, стабільність, мир і спокій у будинках простих людей.
Нам, главам держав, а також урядів, необхідно проявити максимум мудрості, доброї волі, відповідальності і зробити усе можливе для виконання взятих на себе в рамках Співдружності Незалежних Держав зобов'язань. Готовність до розумних компромісів дозволить, не ущемлюючи інтересів суверенних держав, іти далі шляхом творення, спільного формування ефективної договірно-правової основи нашого співробітництва в ім'я процвітання народів.
Досвід дворічного існування Співдружності Незалежних Держав переконує, що конструктивний діалог, багатосторонні консультації, врахування та поважання позицій партнера сприяють реальному зміцненню політичної й економічної незалежності держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, досягненню ними високого рівня інтеграції.
Співдружність Незалежних Держав насправді продемонструвала свою відкритість. Відбулося зростання її учасників. Дозволяючи кожній державі реалізовувати свій вибір політичного й економічного ладу згідно зі своєю специфікою і національними особливостями, участь у Співдружності створювала необхідні політичні та соціально-економічні умови для побудови у кожній із них демократичного суспільства.
Суверенні держави-учасниці Співдружності, які є самостійними і рівноправними суб'єктами міжнародного права, зберігають за собою право брати участь в універсальних і регіональних організаціях.
Визнаючи важливість підтримання миру і стабільності усередині та між країнами Співдружності Незалежних Держав, глави держав-учасниць Співдружності погодились з необхідністю нових зусиль щодо укріплення миротворчого потенціалу своїх держав. Висловлюючи занепокоєння триваючими збройними конфліктами, які виникають на ґрунті експансіонізму, націоналізму, шовінізму, ксенофобії і релігійної нетерпимості, учасники ашгабатської зустрічі відмічають можливість зусиль із своєчасного припинення таких явищ, сповнені рішучості розширяти співробітництво один з одним у цій галузі і вживати всіх необхідних, у тому числі колективних заходів, спрямованих на мирне врегулювання збройних конфліктів і усунення причин, що можуть призвести до їх виникнення в майбутньому.
Ми, глави держав Співдружності Незалежних Держав, висловлюючи волю своїх народів, заявляємо про готовність зробити все, що від нас залежить для забезпечення нормального життя людей, їхніх соціальних гарантій, відвернення вимушеної міграції, умов для економічної стабілізації і реалізації масштабних програм розвитку.
Ми висловлюємо глибоке переконання, що політичний, економічний, гуманітарний потенціал Співдружності Незалежних Держав є могутньою гарантією під час вирішення історичних завдань, що стоять перед нашими народами.
Здійснено в місті Ашгабаті 24 грудня 1993 року в одному дійсному примірнику російською мовою. Дійсний примірник зберігається в Архіві Уряду Республіки Білорусь, який направить державам, що підписали цю Декларацію, її завірену копію.
За Азербайджанську Республіку За Республіку МолдоваГ. Алієв М. Снєгур(підпис) (підпис)За Республіку Білорусь За Російську ФедераціюС. Кебич Б. Єльцин(підпис) (підпис)За Республіку Вірменія За Республіку ТаджикистанЛ. Тер-Петросян Є. Рахмонов(підпис) (підпис)За Республіку Грузія За ТуркменистанЕ. Шеварднадзе С. Ніязов(підпис) (підпис)За Республіку Казахстан За Республіку УзбекистанН. Назарбаєв І. Карімов(підпис) (підпис)За Киргизьку Республіку За УкраїнуА. Акаєв Л. Кравчук(підпис) (підпис)