• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо нарахування податкових зобовязань з ПДВ при поверненні обєкта оренди

Регіональні податкові адміністрації | Лист, Витяг від 27.09.2005 № 6943/8/31-210
Реквізити
  • Видавник: Регіональні податкові адміністрації
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 27.09.2005
  • Номер: 6943/8/31-210
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Регіональні податкові адміністрації
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 27.09.2005
  • Номер: 6943/8/31-210
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ
Л И С Т
27.09.2005 N 6943/8/31-210
ДПА у Запорізькій області розглянула лист і повідомляє таке.
Відповідно до п. З ст. 778 ЦКУ якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю.
Відповідно до пп. 8.8.1 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон про прибуток) у разі коли договір оперативного лізингу (оренди) зобов'язує або дозволяє орендарю здійснювати поліпшення об'єкта оперативного лізингу (оренди), орендар може збільшити (створити) балансову вартість відповідної групи основних фондів на вартість фактично проведених поліпшень такого об'єкта. При цьому орендарем не враховується балансова вартість об'єкта оперативної оренди, за винятком вартості фактично проведених його поліпшень.
Отже, у разі фактичного здійснення поліпшень орендованого фонду групи 1, про що обумовлено в договорі, орендар обліковує зазначені витрати окремо у складі групи 1 основних фондів з нарахуванням амортизаційних відрахувань.
Щодо компенсації орендодавцем витрат орендаря на поліпшення орендованих основних фондів, необхідно зазначити таке.
Як визначено п. 1.4 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон про ПДВ), поставка послуг - це будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, у тому числі промислової, власності.
Згідно з п. 1.31 ст. 1 Закону про прибуток продаж результатів робіт (послуг) - це будь-які операції цивільно-правового характеру з надання результатів робіт (послуг), з надання права на користування або на розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими, ніж товари, об'єктами власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг). Продаж результатів робіт (послуг) включає, зокрема, надання права на користування товарами у межах договорів лізингу (оренди), продаж, передачу права на підставі авторських або ліцензійних договорів, а також інші способи передачі об'єктів авторського права, патентів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Враховуючи наведене, у разі компенсації орендодавцем витрат орендаря на здійснення поліпшень орендованого приміщення така компенсація є продажем результатів робіт (послуг) з відповідним оподаткуванням.
Тобто якщо умовами договору передбачено, що витрати на поліпшення (ремонт) основного фонду орендодавець компенсує орендарю, то всі витрати, пов'язані з таким поліпшенням для орендаря вважаються продажем послуг і включаються до складу валових витрат на підставі пп. 5.2.1 ст. 5 Закону про прибуток.
У період, коли орендар реалізує послугу з поліпшення (ремонту) орендованого приміщення, у нього виникає валовий дохід у розмірі вартості отриманої компенсації за п. 4.1 ст. 4 зазначеного Закону.
При передачі поліпшень об'єкта оренди у орендаря виникають податкові зобов'язання з ПДВ, оскільки він реалізує певні роботи за компенсацію (п. 1.4 Закону про ПДВ) .
База оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості робіт, але не нижче за звичайні ціни (п. 4.1 ст.4 вказаного Закону) .
Відповідно до пп. 7.2.3 ст. 7 Закону про ПДВ податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг).
Податкова накладна повинна містити всі передбачені в ній реквізити.
Порядок заповнення податкової накладної визначено п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ та наказом ДПАУ від 30.06.2005 р. N 244.
При передачі поліпшень об'єкта оренди за плату у орендаря виникають податкові зобов'язання з ПДВ за загальним правилом першої події відповідно до пп. 7.3.1 ст. 7 Закону про ПДВ. За датою виникнення податкових зобов'язань (зарахування коштів від орендодавця або оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт) орендар виписує податкову накладну.
Зокрема, у графі 3 податкової накладної "номенклатура поставки товарів (послуг)" відображається найменування виконаних робіт з поліпшення (ремонту) орендованого приміщення.
Податковий облік операцій з передачі поліпшень орендодавцю без отримання компенсації внаслідок закінчення дії лізингового (орендного) договору визначається пп. 8.8.2 ст. 8 Закону про прибуток, зокрема, у разі повернення орендарем орендованих основних фондів групи 1, вартість поліпшень, які передаються з ними, орендар включає до валових витрат, а в цілях нарахування амортизації прирівнює її до нуля.
Нарахування податкових зобов'язань з ПДВ при поверненні об'єкта оренди у зазначеному вище випадку Законом про ПДВ не передбачено.
<...>
Голова І.Ковальчук