• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо зменшення у повному обсязі заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ шляхом надання уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 04.03.2024 № 1099/ІПК/99-00-04-02-03
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 04.03.2024
  • Номер: 1099/ІПК/99-00-04-02-03
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 04.03.2024
  • Номер: 1099/ІПК/99-00-04-02-03
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
04.03.2024 № 1099/ІПК/99-00-04-02-03
Щодо зменшення у повному обсязі заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ шляхом надання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариством подано податкову декларацію з податку на додану вартість (далі - ПДВ) (далі - податкова декларація) та задекларовано бюджетне відшкодування суми ПДВ, в якому враховано період грудень 2021 року.
При цьому Товариство оскаржує у судовому порядку прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення щодо зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування по податковій декларації за січень 2022 року, з періодом виникнення від'ємного значення грудень 2021 року.
У подальшому Товариством прийнято рішення щодо зменшення у повному обсязі заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ шляхом надання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі - уточнюючий розрахунок).
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. У разі зменшення суми бюджетного відшкодування, показники якої колонки уточнюючого розрахунку відображаються у додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)" (далі - (Д3) Додаток 3) та додатку 4 "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)" (далі - (Д4) Додаток 4)?
2. Які показники відображаються у рядках 1, 2 та 3 таблиці 1 у (Д3) Додатку 3 до уточнюючого розрахунку?
3. Чи потрібно вказувати у рядку 1 таблиці 2 (Д3) Додатка 3 уточнюючого розрахунку виправлений показник зі знаком "мінус"?
4. Які показники відображаються у (Д4) Додатку 4 до уточнюючого розрахунку у разі зменшення суми бюджетного відшкодування?
Платники податку, згідно зі статтею 36 розділу І Кодексу, зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (із змінами та доповненнями), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289 (далі - Порядок №21).
Порядок внесення змін до податкової звітності, встановлено статтею 50 розділу ІІ Кодексу та розділами І та IV Порядку №21.
Так, згідно із пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, пунктом 2 розділу І та пунктом 1 розділу IV Порядку №21, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 розділу ІІ Кодексу), платник податку самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації (крім обмежень, визначених пунктом 50.2 статті 50 розділу ІІ Кодексу), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.
Пунктом 50.2 статті 50 розділу ІІ Кодексу визначено, що платник податків не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих ним раніше податкових декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом, під час проведення документальних планових та позапланових перевірок (з урахуванням термінів продовження, зупинення або перенесення термінів її проведення).
Крім цього, згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.
У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до якої повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників (пункт 3 розділу IV Порядку №21).
Порядок уточнення показників податкової звітності з ПДВ визначено розділом VI Порядку №21. Зокрема, пунктами 2 - 4 розділу VI Порядку №21 передбачено, що у графі 4 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється. У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення. У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).
Щодо питання 1
У разі подання уточнюючого розрахунку, за результатами якого зменшено суму бюджетного відшкодування, показники колонки 6 уточнюючого розрахунку рядків 20.2 та 20.2.1 повинні відповідати показникам (Д3) Додатка 3 та (Д4) Додатка 4, які подаються у складі такого уточнюючого розрахунку.
Щодо питання 2
У рядку 1 таблиці 1 (Д3) Додатка 3 уточнюючого розрахунку відображається різниця рядка 20 та рядка 20.1 декларації звітного (податкового) періоду), а саме сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, зарахованої у зменшення суми податкового боргу з ПДВ.
У рядку 2 таблиці 1 (Д3) Додатка 3 зазначається показник рядка "Усього" графи 7 таблиці 2 (Д3) Додатка 3.
У рядку 3 таблиці 1 (Д3) Додатка 3 відображається сума рядка 1 таблиці 1 (Д3) Додатка 3, яка не більша значення рядка 2 таблиці 1 (Д3) Додатка 3 та збігається з рядком 20.2 графи 6 уточнюючого розрахунку.
Щодо питання 3
У разі подання уточнюючого розрахунку, за результатами якого суму податку до бюджетного відшкодування зменшено у повному обсязі, в таблиці 2 (Д3) Додатка 3 уточнюючого розрахунку вартісний показник сторнується та зазначається зі знаком "-". Водночас підсумковий рядок "Усього" заповнюється також зі знаком "-" та має відповідати даним рядка 20.2 колонки 6 уточнюючого розрахунку.
Щодо питання 4
У (Д4) Додатку 4 до уточнюючого розрахунку, у разі зменшення показників бюджетного відшкодування ПДВ в повному обсязі, у графі, що відображає показник суми бюджетного відшкодування ПДВ за визначений період, зазначається цифрове значення зі знаком "-", яке повинно відповідати даним рядків 20.2 і 20.2.1 колонки 6 уточнюючого розрахунку, при цьому графи з реквізитами рахунків для перерахування коштів не заповнюються.
Разом з тим повідомляємо, що висновки з питань практичного використання норм податкового законодавства надаються контролюючим органом на звернення Товариства виходячи із суті питань, порушених у такому зверненні. При підготовці відповіді на звернення Підприємства не здійснюється аналіз господарських операцій платника, не проводиться оцінка правильності розуміння платником податку тих чи інших норм податкового законодавства, а також правомірності відображення окремих операцій в податковому обліку платника податку (така оцінка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.