Щодо надання податкової консультації

Державна податкова служба України Індивідуальна податкова консультація від 05.05.2021 №1809/ІПК/99-00-07-05-01-06
Реквизиты

Издатель: Державна податкова служба України

Тип Індивідуальна податкова консультація

Дата 05.05.2021

Номер 1809/ІПК/99-00-07-05-01-06

Статус Действует

Документ подготовлен в системе iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
05.05.2021 N 1809/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула лист щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно листа Товариство здійснює продаж електронних проїзних (перевізних) документів (далі - ЕПД/ППД) через мережу Інтернет за допомогою онлайн системи резервування та продажу квитків (далі - вебресурс УЗ) та здійснює розрахункові операції у безготівковій формі з обов'язковим застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО).
Закон України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) є основним нормативно-правовим актом, що визначає правові засади застосування РРО та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України (далі - Кодекс), не допускається.
Статтею 2 Закону N 265 визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку РРО або ПРРО, чи заповнений вручну.
Стаття 3 Закону N 265 визначає, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Разом з тим, відповідно до п. 4 ст. 9 Закону N 265 передбачено, що РРО або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.
Крім того, Порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті затверджений спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства доходів і зборів України від 30.05.2013 р. N 331/137, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 20.06.2013 р. за N 1038/23570, (далі - Порядок).
Пунктом 1.4 розділу І Порядку зазначено, що автоматизована система керування (далі - АСК) - система, яка на базі обчислювальної техніки сучасних технологічних процесів забезпечує єдиний процес автоматизації технологічних функцій з продажу проїзних і перевізних документів, забезпечує оформлення інших послуг, що надаються підприємствами, установами та організаціями (їх структурними підрозділами) залізничного транспорту;
електронний проїзний (перевізний) документ - електронний документ, сформований відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" за допомогою ПАК ЕПД ПП, який є договором на перевезення пасажира (багажу);
програмно-апаратний комплекс з оформлення електронних проїзних і перевізних документів (ПАК ЕПД ПП) - це програмно-апаратний комплекс, однією з основних функцій якого є оформлення/повернення електронних проїзних (перевізних) документів для забезпечення пасажирських перевезень;
проїзний документ - це розрахунковий документ установленої форми, оформлений на відповідному бланку проїзного документа чи сформований в електронному вигляді відповідно до вимог цього Порядку та чинного законодавства, що засвідчує укладення договору між залізницею і пасажиром на проїзд й видається пасажиру після оплати ним вартості цієї послуги;
спеціалізований реєстратор розрахункових операцій (далі - спеціалізований РРО) - це РРО, що відповідає встановленим фіскальним вимогам та забезпечує виконання інших функцій, пов'язаних із сферою його застосування;
Пунктом 8.4 розділу VIII Порядку визначено, що електронний проїзний документ містить таку обов'язкову інформацію в електронній базі:
прізвище та ім'я пасажира;
позначення типу документа;
20-значний номер документа;
номер поїзда;
категорія поїзда;
станції відправлення та призначення;
дата та час відправлення поїзда;
номер і категорія вагона, клас вагона;
тариф (квиток і плацкарта);
номер місця у вагоні;
власник вагона;
службова інформація;
індивідуальний податковий номер платника податку, надавача послуг з продажу електронних проїзних і перевізних документів (далі - ПН);
фіскальний номер РРО (далі - ФН);
заводський номер РРО (далі - ЗН);
фіскальний номер розрахункового документа (далі - ФК);
вид розрахунку, загальна вартість перевезення та її складові;
інформація щодо оплати вартості сервісних (додаткових) послуг;
дата та час прибуття поїзда;
відомості про страхову компанію.
Електронний проїзний документ може мати іншу додаткову інформацію щодо умов перевезення.
Відповідно до п. 8.6 розділу VIII Порядку підготовлені ПАК ЕПД ПП дані електронного проїзного і перевізного документа заносяться до спеціалізованого РРО. Після запису даних у фіскальну пам'ять формується електронний проїзний і перевізний документ, візуальна форма якого у вигляді відповідного посадочного документа і перевізного документа роздруковується самостійно пасажиром, чи зберігається ним як сукупність електронних даних (на смартфоні, планшеті тощо), або роздруковується квитковим касиром у квитковій касі.
Крім того, п. 8.9 розділу VIII Порядку передбачено, що інформація про кожний електронний проїзний (перевізний) документ міститься в базі даних автоматизованої системи ПАК ЕПД ПП і має відповідний показник стану (статусу).
Враховуючи зазначене, Товариство при реалізації ЕПД/ППД використовує спеціалізований РРО "Експрес", який внесено до Державного реєстру РРО, та забезпечує облік всіх реалізованих електронних документів, у тому числі і тих, за які сплачено через онлайн системи резервування та продажу квитків із застосуванням електронних платіжних засобів. Отже, використовувати додаткові РРО при продажу електронних квитків з використанням електронних платіжних засобів Товариству не потрібно.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
05.05.2021 N 1809/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула лист щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно листа Товариство здійснює продаж електронних проїзних (перевізних) документів (далі - ЕПД/ППД) через мережу Інтернет за допомогою онлайн системи резервування та продажу квитків (далі - вебресурс УЗ) та здійснює розрахункові операції у безготівковій формі з обов'язковим застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО).
Закон України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) є основним нормативно-правовим актом, що визначає правові засади застосування РРО та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України (далі - Кодекс), не допускається.
Статтею 2 Закону N 265 визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

30 днiв передплати безкоштовно!