• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Стосовно обовязковості Національних нормативів аудиту при здійсненні аудиторами та аудиторськими фірмами аудиторської діяльності та допустимості відхилення, порушення або недотримання зазначених нормативів

Аудиторська палата України  | Лист від 07.07.2003 № 2-303
Реквізити
  • Видавник: Аудиторська палата України
  • Тип: Лист
  • Дата: 07.07.2003
  • Номер: 2-303
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Аудиторська палата України
  • Тип: Лист
  • Дата: 07.07.2003
  • Номер: 2-303
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
Л И С Т
07.07.2003 N 2-303
Стосовно обов'язковості Національних нормативів аудиту при здійсненні аудиторами та аудиторськими фірмами аудиторської діяльності та допустимості відхилення, порушення або недотримання зазначених нормативів
Частиною четвертою статті 14 Закону України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93 р. N 3125-XII передбачено, що затвердження норм і стандартів аудиту є виключним правом Аудиторської палати України. Затверджені Аудиторською палатою України норми і стандарти аудиту є обов'язковими для дотримання підприємствами, установами і організаціями. Зазначені повноваження Аудиторської палати України містить в собі також Статут Аудиторської палати, прийнятий на засіданні Аудиторської палати України від 28 жовтня 1993 р., зареєстрований Міністерством юстиції України 20 грудня 1993 р. (свідоцтво N 1).
Пункт 3 Національного нормативу N 1, затвердженого Аудиторською палатою України 18 грудня 1998 року, свідчить про те, що з 1 січня 1999 року введена обов'язковість дотримання національних нормативів, наведених у "Переліку національних нормативів аудиту". Нормативи N 12 - "Оцінка системи внутрішнього контролю підприємства та ризику, пов'язаного з ефективністю її функціонування", N 24 - "Врахування роботи спеціалістів внутрішнього аудиту", N 13 - "Аудит в умовах електронної обробки даних", N 17 - "Вибіркова перевірка", N 31 - "Вплив системи електронної обробки даних на оцінку систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю", N 32 - "Оцінки властивого ризику і ризику невідповідності внутрішнього контролю, їх вплив на незалежні процедури аудиторської перевірки" використовуються аудиторами залежно від обсягу операцій клієнта і наявності у нього системи внутрішнього контролю, служби внутрішнього аудиту або системи електронної обробки даних.
Пунктом 11 Кодексу професійної етики аудиторів України, затвердженого рішенням Аудиторської палати України (протокол від 18 грудня 1998 р. N 73), визначені фундаментальні засади етики аудитора, серед яких важливим є дотримання професійних норм. Цей принцип полягає в тому, що аудитор має надавати послуги згідно з прийнятими Аудиторською палатою України нормативами, а також дотримуватися вимог Закону України "Про аудиторську діяльність".
До повноважень Аудиторської палати України згідно з вимогами статті 26 Закону України "Про аудиторську діяльність" та Статуту Аудиторської палати України крім затвердження норм і стандартів відноситься також і те, що Аудиторська палата України застосовує до аудиторів стягнення за неналежне виконання своїх професійних обов'язків у вигляді попередження, зупинення дії сертифіката та свідоцтва про внесення до Реєстру суб'єктів аудиторської діяльності України на строк до одного року або анулювання сертифіката та свідоцтва.
Виходячи з наведеного, Національні нормативи аудиту, затверджені Аудиторською палатою України, є обов'язковими при здійсненні аудиторами та аудиторськими фірмами аудиторської діяльності. Відхилення, порушення або недотримання зазначених нормативів є порушенням фундаментальних засад етики аудитора, яке тягне за собою накладення стягнення на аудитора, аудиторську фірму Аудиторською палатою України.
Разом з тим, повідомляємо, що зміст Національних нормативів аудиту в багатьох випадках передбачає, що при здійсненні аудиту та аудиторських послуг, аудитор повинен покладатися на свій досвід та професійну думку, виходячи з конкретних умов договору на аудиторські послуги та необхідного обсягу аудиторських процедур з метою отримання достатніх аудиторських доказів щодо предмету аудиторської перевірки.
Голова Комісії з стандартівта практики аудитуАудиторської палати України Н.І.Гаєвська