• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про рекомендації парламентських слухань "Проблемні питання розвитку підприємництва в Україні: регуляторна політика держави та заходи щодо підтримки малого та середнього бізнесу"

Верховна Рада України  | Постанова, Рекомендації від 19.06.2003 № 990-IV
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Рекомендації
  • Дата: 19.06.2003
  • Номер: 990-IV
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Рекомендації
  • Дата: 19.06.2003
  • Номер: 990-IV
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про рекомендації парламентських слухань "Проблемні питання розвитку підприємництва в Україні: регуляторна політика держави та заходи щодо підтримки малого та середнього бізнесу"
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 1, ст. 2 )
Верховна Рада України
постановляє:
1. Схвалити рекомендації парламентських слухань "Проблемні питання розвитку підприємництва в Україні: регуляторна політика держави та заходи щодо підтримки малого та середнього бізнесу" (далі - Рекомендації парламентських слухань), що додаються.
2. Кабінету Міністрів України під час підготовки проектів законів про Державний бюджет України та заходів щодо виконання Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні на 2004 рік та наступні роки, прийняття нормативно-правових актів, розробки державних програм економічного і соціального розвитку України та програм діяльності Кабінету Міністрів України враховувати рекомендації, зауваження і пропозиції, висловлені учасниками парламентських слухань.
3. Комітетам Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва, з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій проінформувати Верховну Раду України у другому півріччі 2004 року про стан виконання Рекомендацій парламентських слухань.
4. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва.
Голова Верховної Ради України В.ЛИТВИН
м. Київ, 19 червня 2003 року
N 990-IV
СХВАЛЕНО
Постановою Верховної Ради України
від 19 червня 2003 року
N 990-IV
РЕКОМЕНДАЦІЇ
парламентських слухань "Проблемні питання розвитку підприємництва в Україні: регуляторна політика держави та заходи щодо підтримки малого та середнього бізнесу"
Обговоривши проблемні питання розвитку підприємництва в Україні у сфері регуляторної політики держави та заходи щодо підтримки малого та середнього бізнесу, учасники парламентських слухань, які відбулися 14 травня 2003 року, відзначають, що в умовах ринкової трансформації України розвиток малого підприємництва має стати одним із важливих факторів макроекономічної стабілізації країни.
Станом на 1 січня 2003 року кількість зайнятих у секторі малого підприємництва становила 4305 тисяч осіб, що у три рази більше, ніж у 1992 році. В Україні діяло 248 тисяч малих підприємств (у 3,6 раза більше, ніж у 1992 році). Крім того, діяло 43 тисячі селянських (фермерських) господарств. За період з 1992 року по 2002 рік їх кількість зросла майже у три рази.
За минулий рік малими підприємствами вироблено продукції та надано послуг на суму 25182 млн гривень, що у п'ять разів більше, ніж у 1992 році.
Проте учасники парламентських слухань констатують, що рівень розвитку малого підприємництва та його державна підтримка є ще недостатніми для подальшого розвитку національної економіки і не відповідають можливостям держави.
Формування нормативно-правової бази щодо малого підприємництва відбувається одночасно з його становленням, знаходиться тільки в стадії системного формування і на сьогодні є процесом незавершеним. Це призводить до значного уповільнення переходу України до ринкової економіки, створює умови для різного роду бюрократичних зловживань. Для подолання цього необхідно неухильне дотримання принципу персональної відповідальності посадових осіб за прийняття неефективних регуляторних рішень.
Переважна орієнтація суб'єктів малого підприємництва на такі швидкоприбуткові види економічної діяльності, як торгівля та посередницькі послуги, пояснюється тим, що суб'єкти розвиваються в умовах несприятливого інвестиційного клімату, що робить невигідним довгострокові виробничі вкладення.
Основними проблемами провадження регуляторної політики є те, що центральні, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ще не співвідносять свої дії по виданню нових актів з принципами, закладеними в ідеологію державної регуляторної політики (скорочення витрат підприємців на виконання регуляторних актів, спрощення та прозорість змісту актів законодавства, адекватність відповідальності за розміри заподіяної шкоди підприємцям). Іноді лобіювання органами виконавчої влади галузевих інтересів відбувається в обхід ідеології та процедур регуляторної політики.
Незважаючи на те, що процедура реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності в Україні спрощена, післяреєстраційні процедури складні та довготривалі, що негативно впливає на розвиток підприємництва. Тому актуальним для України є створення єдиної автоматизованої системи державної реєстрації суб'єктів бізнесу.
Не відповідає потребам розвитку малого підприємництва фінансова підтримка на загальнодержавному та регіональному рівнях. Банківський кредит залишається недоступним для більшості суб'єктів підприємницької діяльності. Банківські установи, не маючи достатньої законодавчої захищеності своїх прав як кредиторів, не зацікавлені в кредитній підтримці малих підприємств через значну собівартість цих послуг та високі кредитні ризики. Фактично не діє механізм гарантування кредитів.
Невід'ємним інструментом соціально-економічного розвитку та державної підтримки вітчизняного підприємництва повинна стати цивілізована політика оподаткування. Складність чинної податкової системи та посилення податкового тиску зумовлюють зростання обсягів реалізованої продукції, прихованої від оподаткування. Тому, зважаючи на особливості перехідного періоду розвитку нашої економіки, в новому Податковому кодексі України має бути закріплена спрощена система оподаткування з наданням переваги єдиному податку.
За наявності значної кількості органів державної виконавчої влади, які проводять перевірки господарської діяльності, здійснення перевірок залишається однією із найскладніших проблем, з якою доводиться стикатися підприємцям.
Тому з метою прискорення розвитку підприємництва в Україні, подальшого вдосконалення регуляторної політики держави та надання їй комплексного і системного характеру учасники парламентських слухань р е к о м е н д у ю т ь:
1. Верховній Раді України:
підтримати курс на розвиток приватної ініціативи в поєднанні з державною підтримкою малого та середнього бізнесу як важливого фактора соціально-економічного зростання, боротьби з бідністю, створення нових робочих місць та розв'язання проблем самозайнятості, формування середнього класу;
забезпечити розгляд і прийняття у пріоритетному порядку законопроектів, які знаходяться на розгляді у Верховній Раді України і спрямовані на подальше формування національного законодавства щодо створення сприятливих умов розвитку малого та середнього бізнесу, зокрема про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, про основні засади здійснення контролю за діяльністю суб'єктів господарювання в Україні, про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, та інших;
комітетам Верховної Ради України забезпечити публічний характер обговорення проектів законодавчих актів щодо формування сприятливих умов розвитку малого та середнього бізнесу;
здійснити аналіз чинного законодавства України у сфері підприємницької діяльності та розглянути питання його приведення до вимог законодавства Європейського Союзу, а відповідних нормативно-правових актів до вимог Цивільного та Господарського кодексів України;
передбачити при опрацюванні проектів законів про Державний бюджет України на 2004 рік та наступні роки фінансування заходів державної регуляторної політики у сфері підприємництва, Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні;
сприяти створенню системного взаємозв'язку та взаємодії між законодавчою, виконавчою та судовою гілками державної влади з питань захисту права приватної власності та підвищення відповідальності державних органів за прийняття рішень та їх наслідки;
рекомендувати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування здійснювати фінансове забезпечення регіональних програм підтримки та розвитку малого підприємництва в обсязі не менше 0,5 відсотка коштів місцевих бюджетів;
законодавчо забезпечити функціонування спрощеної системи оподаткування та право працюючих у секторі малого підприємництва (з урахуванням фізичних та юридичних осіб, які перейшли на спрощену систему оподаткування) на соціальне і пенсійне забезпечення.
2. Кабінету Міністрів України:
прискорити розробку та подання до Верховної Ради України проектів законів, спрямованих на встановлення спрощених процедур надання дозволів, які регулюють доступ до певного сегмента ринків товарів, робіт або послуг, пов'язаних з підприємницькою діяльністю. До 1 січня 2004 року подати план законотворчої діяльності щодо вдосконалення регуляторної політики держави та заходів з підтримки малого і середнього бізнесу;
активізувати роботу щодо започаткування діяльності регіональних центрів надання комплексних державних послуг за принципом "єдиного вікна". Суттєво зменшити кількість дозвільних документів, необхідних для започаткування господарської діяльності, та встановити прості і прозорі процедури для їх отримання;
вжити заходів щодо зміцнення кадрового і фінансового потенціалу органів виконавчої влади, до компетенції яких належать питання підтримки підприємництва;
передбачити в проектах законів про Державний бюджет України на 2004 рік та наступні роки пріоритетне фінансування заходів щодо реалізації Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні та створення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
до 1 липня 2004 року забезпечити виконання заходів щодо створення єдиної автоматизованої системи державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
здійснити заходи щодо поетапного створення при центрах зайнятості мережі навчальних центрів по підготовці підприємців з числа безробітних;
посилити контроль за дотриманням місцевими органами виконавчої влади вимог законів України та інших нормативно-правових актів у сфері підприємництва та недопущенням порушень прав суб'єктів підприємницької діяльності;
забезпечити перегляд стандартів, ветеринарно-санітарних правил, правил протипожежної безпеки, будівельних та санітарних норм і правил та інших нормативних документів з метою скасування надмірної кількості вимог та приведення їх у відповідність із вимогами ринкової економіки;
забезпечити запровадження ліцензування видів господарської діяльності виключно законами, зменшення кількості видів діяльності, що ліцензуються, та встановлення чітких і прозорих умов ліцензування для кожного виду господарської діяльності;
врахувати інтереси суб'єктів малого та середнього підприємництва при реалізації заходів щодо адаптації вітчизняних підприємств до умов роботи в СОТ, приведенні вітчизняного законодавства у відповідність з вимогами СОТ, а також при проведенні переговорів з країнами - членами СОТ щодо узгодження тарифних і нетарифних зобов'язань України.
3. Національному банку України:
розробити за участю Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і запровадити заходи щодо розвитку мікрокредитування суб'єктів малого бізнесу;
прискорити розробку та подання до Верховної Ради України проекту Закону України про кредитні бюро.