• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 вересня 2022 року № 682

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ від 21.10.2024 № 4001 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 21.10.2024
  • Номер: 4001
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 21.10.2024
  • Номер: 4001
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.10.2024 м. Київ № 4001
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
06 листопада 2024 р. за № 1665/43010
Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 вересня 2022 року № 682
На виконання пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", частини першої статті 21 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", пункту 6 Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 228-р, пункту 217 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із законодавством України
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до преамбули наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 вересня 2022 року № 682 "Про затвердження Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2022 року за № 1251/38587, а саме:
слова "абзацу другого" замінити словом та цифрою "пункту 1";
після слів "Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів"" доповнити словами та цифрами "частини першої статті 21 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин"".
2. Затвердити Зміни до Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 вересня 2022 року № 682, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2022 року за № 1251/38587, що додаються.
3. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів і продовольчої безпеки забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію через три роки з дня припинення або скасування воєнного стану.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України згідно з розподілом обов'язків.
 

Міністр аграрної політики
та продовольства України

Віталій КОВАЛЬ

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів

Сергій ТКАЧУК

Міністр
охорони здоров'я України

Віктор ЛЯШКО

Виконувач обов'язків
Міністра економіки України

Надія БІГУН
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
21 жовтня 2024 року № 4001
Зміни
до Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною
1. У розділі I:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Ці Вимоги встановлюють загальні гігієнічні вимоги до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, порядок здійснення моніторингу температури під час їх транспортування, складування та зберігання, а також методи вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів для цілей державного контролю.";
2) у пункті 3:
доповнити новим підпунктом такого змісту:
"4) температура - показник, виміряний у визначеному місці за допомогою засобу вимірювальної техніки або термочутливої частини приладу.";
абзац шостий викласти в такій редакції:
"Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", "Про метрологію та метрологічну діяльність", "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів", "Про стандартизацію", "Про технічні регламенти та оцінку відповідності"".
2. Доповнити ці Вимоги новим розділом такого змісту:
"VI. Метод вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів
1. Метод вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів встановлений у цьому розділі, може бути застосований виключно у випадку, якщо за результатами перевірки компетентним органом температури швидкозаморожених харчових продуктів має місце обґрунтована підозра щодо її невідповідності рівню температури, зазначеному у розділі III цих Вимог.
2. Після термічної стабілізації температура швидкозаморожених харчових продуктів має підтримуватися у всіх точках харчового продукту на рівні, зазначеному у пункті 1 розділу III цих Вимог.
3. Вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів полягає в точній фіксації температури зразка, відібраного з урахуванням вимог Порядку відбору зразків та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторій для цілей державного контролю, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11 жовтня 2018 року № 490, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26 грудня 2018 року за № 1464/32916, за допомогою відповідних засобів вимірювальної техніки.
4. Для проникнення у товщу харчових продуктів необхідно використовувати інструмент, що має гострий металевий кінець, який легко очищати (наприклад, льодоруб, ручну дриль або бур).
5. Засоби вимірювальної техніки, які використовуються для вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів мають відповідати вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94, ДСТУ EN 12830:2018 (EN 12830:2018, IDT) "Реєстратори температури, використовувані під час транспортування, зберігання та розповсюдження товарів, чутливих до температури. Методи випробування, характеристики, відповідність", ДСТУ EN 13485:2018 (EN 13485:2001, IDT) "Термометри для вимірювання температури повітря та продукту під час транспортування, зберігання та розповсюдження охолодженої, замороженої, глибокозамороженої/швидкозамороженої їжі та морозива. Методи випробування, характеристики, відповідність", ДСТУ EN 13486:2018 (EN 13486:2001, IDT) "Реєстратори температури та термометри, використовувані під час транспортування, зберігання та розповсюдження охолодженої, замороженої, глибокозамороженої/швидкозамороженої їжі та морозива. Періодичне перевіряння" або інших стандартів, якими їх замінено, а також характеристикам, передбаченим пунктом 6 цього розділу.
6. Прилади для вимірювання температури повинні відповідати таким характеристикам:
1) час реакції: протягом трьох хвилин прилад повинен досягти 90 % різниці між початковою і кінцевою температурою;
2) точність приладу повинна бути ±0,5° C в межах діапазону вимірювань -20° C... +30° C;
3) точність вимірювання не повинна змінюватися більш ніж на 0,3° C під час вимірювання в межах діапазону температур навколишнього середовища -20° C... +30° C;
4) дискретність приладу повинна бути 0,1° C;
5) засіб вимірювання температури, що перебуває в експлуатації, повинен проходити повірку в установленому законодавством про метрологію та метрологічну діяльність порядку;
6) засіб вимірювання температури, що перебуває в експлуатації, повинен мати підтверджуючий документ про проходження калібрування;
7) щуп засобу вимірювання температури повинен легко очищатися;
8) чутлива до температури частина засобу вимірювання температури повинна бути сконструйована таким чином, щоб забезпечити належний тепловий контакт з харчовим продуктом;
9) електричне обладнання засобу вимірювання температури повинно мати захист від небажаного впливу конденсату.
7. Під час вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів застосовуються такі методи:
1) попереднього охолодження засобів вимірювання температури та інструментів, який полягає в тому, що щуп засобу вимірювання температури та інструмент для проникнення у товщу харчових продуктів перед вимірюванням температури харчового продукту попередньо охолоджуються.
Метод попереднього охолодження повинен забезпечити наближення температури засобів вимірювання температури та інструменту якомога ближче до температури харчового продукту.
2) підготовки зразків для вимірювання температури, який використовується при вимірюванні температури швидкозамороженого харчового продукту шляхом створення отвору у такому харчовому продукті та вставлення в нього попередньо охолодженого щупу засобу вимірювання температури. Діаметр отвору повинен забезпечувати щільне прилягання харчового продукту до щупу засобу вимірювання температури, а глибина отвору залежати від виду харчового продукту, як це зазначено у пункті 8 цього розділу.
3) вимірювання температури харчового продукту, при застосуванні якого підготовка зразка та вимірювання температури проводяться поки зразок залишається у вибраному для цього охолодженому середовищі (холодильна камера, контейнер з сухим льодом, або інше відповідне середовище). Для уникнення неоднозначностей у інтерпретації результатів вимірювання, забезпечення точності і надійності даних про температуру продукту, температура повинна визначатися безпосередньо в охолодженому середовищі, де температура продукту максимально наближена до умов зберігання.
8. Процедура вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів передбачає наступні дії:
1) попередньо охолоджений щуп засобу вимірювання температури потрібно вставити на 2,5 см в глибину від поверхні харчового продукту (якщо це дозволяють розміри харчового продукту);
2) у випадку відсутності можливості виконати вимогу, зазначену у підпункті 1 цього пункту, щуп засобу вимірювання температури необхідно вставити на глибину, яка становить від 3 до 4 діаметрів щупу засобу вимірювання температури від поверхні харчового продукту;
3) у випадках, коли проникнути в харчовий продукт для визначення його внутрішньої температури неможливо (наприклад, до таких харчових продуктів належить зелений горошок) внутрішня температура упаковки, в якій знаходиться харчовий продукт, визначається шляхом проникнення відповідного попередньо охолодженого загостреного щупу засобу вимірювання температури до центру упаковки, для вимірювання температури, шляхом безпосереднього контакту зазначеного щупу з харчовим продуктом або безконтактно, з використанням лазерних або інфрачервоних пристроїв, які забезпечують точне зчитування температури на відстані. Такі пристрої дозволяють швидко та без фізичного контакту з продуктом визначити його температуру, що є важливим для збереження цілісності зразка та запобігання його можливому нагріванню під час вимірювання;
4) зчитування з екрану засобу вимірювання температури визначеної температури, коли вона досягла на екрані постійного значення.".
 

Директор Департаменту державної
політики у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів
і продовольчої безпеки

Андрій ПИВОВАРОВ