• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання розяснення

Державна фіскальна служба України | Лист від 20.03.2017 № 5665/10/26-15-12-04-18
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 20.03.2017
  • Номер: 5665/10/26-15-12-04-18
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 20.03.2017
  • Номер: 5665/10/26-15-12-04-18
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у м. Києві
Лист
20.03.2017 № 5665/10/26-15-12-04-18
Відповідно до ст. 19 Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96 – ВР органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 розділу І Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Податковий кодекс) визначено сферу його дії, а саме Податковий кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності до п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу податкове законодавство України складається з Конституції України, Податкового кодексу, Митного кодексу України, тощо.
Відповідно до ст. 52 Податкового кодексу, за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.
До повноважень органів ДФС не належать функції роз’яснень юридичних питань щодо зміни керівника платника податків та його діяльності.
Проте, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Податковим кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Податкового кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
У відповідності до п. 49.3 Податкового кодексу, податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Податковим кодексом, в один із таких способів:
- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Статтею 19 Податкового кодексу встановлено, що платник податків веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства.
Згідно із ст. 246 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435 – IV, із змінами та доповненнями (далі – Цивільний кодекс), передбачено, що довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи.
Представництво за довіреністю припиняється, зокрема у разі:
- закінчення строку довіреності;
- припинення юридичної особи, яка видала довіреність (п. 1, п. 4 ст. 248 Цивільного кодексу).
Крім того, слід зазначити, що п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу, передбачено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено Податковим кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
У відповідності до п. 102.6 ст. 102 Податкового кодексу визначено, що граничні строки для подання податкової декларації, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків:
- перебував за межами України;
- перебував у плаванні на морських суднах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден;
- перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду;
- мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально;
- був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законом.
Штрафні санкції, визначені Податковим кодексом, не застосовуються протягом строків продовження граничних строків подання податкової декларації згідно з цим пунктом.
Згідно із п. 102.7 ст. 102. Податкового кодексу, дія п. 102.6 ст. 102 Податкового кодексу поширюється на:
- платників податків - фізичних осіб;
- посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.
У відповідності до п. 102.8 ст. 102 Податкового кодексу визначено, що порядок застосування пунктів 102.6 - 102.7 ст. 102 Податкового кодексу встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1044 затверджено "Порядок застосування норм пунктів 102.6 - 102.7 статті 102 Податкового кодексу України" (далі –Порядок). Зокрема, п. 3 Порядку встановлено, що продовження граничних строків для подання податкової декларації, здійснюється у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність. Вимоги до змісту заяви платника податків про продовження граничних строків та порядок подання зазначено у п. 8 Порядку.
Враховуючи вищенаведене, у разі відсутності у юридичної особи інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та сплачувати податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність, такий платник податків зобов’язаний звернутися до контролюючого органу за місцезнаходженням з відповідною заявою та документальним підтвердженням таких обставин.
Заступник начальникаЕ.М. Пруднікова