• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання розяснення

Державна фіскальна служба України | Лист від 17.03.2017 № 5588/10/26-15-13-02-16
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 17.03.2017
  • Номер: 5588/10/26-15-13-02-16
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 17.03.2017
  • Номер: 5588/10/26-15-13-02-16
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у м. Києві
Лист
17.03.2017 № 5588/10/26-15-13-02-16
Відповідно до п. 52.1 ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Податковий кодекс), за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу).
Пунктом 38 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", або населені пункти на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування, з яких сплачуються місцеві податки, збори, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Згідно з п. 38.9 пункту 38 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу, під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати.
При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ст. 177 Податкового кодексу, відповідно до якого під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.
Таким чином, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, є податковими агентами щодо податку на доходи фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку на доходи податковим агентом встановлено п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу.
Відповідно до п. п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Податкового кодексу.
Пунктом 16 прим.1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу (підпункт1.1 пункт 16 прим.1 підрозділу 10 Податкового кодексу), тобто:
- фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
- фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
- податковий агент.
Підпунктом 1.2 пунктом 16 прим. 1 підрозділу 10 Податкового кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу, зокрема: доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Тобто, під час виплати доходів, визначених п. 38.9 пункту 38 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу, крім податку на доходи фізичних осіб податковий агент утримує також і військовий збір.
Терміни тимчасово окупована територія та населені пункти на лінії зіткнення визначені підпунктом 38.1 пункту 38 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу.
Так, тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України.
Населені пункти на лінії зіткнення - населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085-р.
Разом з цим, взяття на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням суб’єктів господарювання, які змінили місцезнаходження з території проведення антитерористичної операції або тимчасово неконтрольованої території (на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження) на територію в областях або місті Києві здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей з Єдиного державного реєстру про зміну місцезнаходження/ місця проживання (пункт 5 Наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1127 "Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів", що зареєстрований в Міністерстві юстиції 17 листопада 2014 року за № 1453/26230).
Дані про взяття на облік платника податків передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцезнаходженням (місцем проживання) із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік (пункт 10.11 розділу Х Порядку).
Для зазначених платників сплата податків та подання звітності здійснюється за новим місцезнаходженням з дати взяття на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням.
Виходячи з викладеного, визначальним при утриманні податку на доходи у джерела виплати у випадках, визначених пунктом 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу, є місцезнаходження (місце проживання) платника податків.
Таким чином, для фізичних осіб – підприємців, які змінили місцезнаходження (місце проживання) на контрольовану територію, застосовуються загальні положення Податкового кодексу.
В. о. заступника начальникаІ. М. Мірвелова