• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо правомірності отримання асоціацією кредитних спілок в якості неприбуткової організації сум відшкодування (компенсації) комунальних витрат та експлуатаційних (житлових) послуг (витрат) за користування приміщенням від співвласників такого приміщення та орендаря

Державна фіскальна служба України | Індивідуальна податкова консультація від 20.05.2019 № 2245/6/99-99-15-02-02-15/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 20.05.2019
  • Номер: 2245/6/99-99-15-02-02-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 20.05.2019
  • Номер: 2245/6/99-99-15-02-02-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
20.05.2019 № 2245/6/99-99-15-02-02-15/ІПК
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо правомірності отримання асоціацією кредитних спілок в якості неприбуткової організації сум відшкодування (компенсації) комунальних витрат та експлуатаційних (житлових) послуг (витрат) за користування приміщенням від співвласників такого приміщення та орендаря та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Згідно з інформаційними ресурсами ДФС України Асоціація перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій з ознакою 0039 - асоціації та інші об'єднання юридичних осіб.
Відповідно до п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток.
Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу визначено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворені та зареєстровані в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи яких (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
установчі документи яких (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відповідно до п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені асоціації.
Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
Організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань визначаються Законом України від 20 грудня 2001 року № 2908-ІІІ "Про кредитні спілки" (далі - Закон № 2908).
Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону № 2908 кредитні спілки мають право на добровільних засадах створювати асоціації кредитних спілок. Всеукраїнські асоціації - це асоціації кредитних спілок, діяльність яких поширюється на територію всієї України, за умови, що членами таких асоціацій є кредитні спілки більш ніж з половини адміністративно-територіальних одиниць, визначених частиною другою ст. 133 Конституції України.
Пунктом 3 ст. 24 Закону № 2908 встановлено, що асоціація кредитних спілок утримується виключно за рахунок внесків кредитних спілок - своїх членів і не здійснює підприємницької діяльності, за винятком отримання пасивних доходів у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань та роялті. Асоціація має право розмішувати вільні кошти на депозитних рахунках у банківських установах та в об'єднаній кредитній спілці.
Надання приміщень в оренду, а також отримання будь-яких відшкодувань (компенсацій) комунальних витрат та експлуатаційних (житлових) послуг (витрат) за користування приміщенням, Законом № 2908 для кредитних спілок та асоціацій кредитних спілок не передбачено.
Тож порушення асоціацією кредитних спілок, що перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, вимог Закону № 2908 та положень п. 133.4 ст. 133 Кодексу може бути підставою для виключення з Реєстру неприбуткових.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.