Щодо ліцензування виробництва пального

Державна фіскальна служба України Індивідуальна податкова консультація від 11.05.2019 №2074/6/99-99-12-01-01-15/ІПК
Остання редакція від 11.05.2019. Прийняття
Реквізити

Видавник: Державна фіскальна служба України

Тип Індивідуальна податкова консультація

Дата 11.05.2019

Номер 2074/6/99-99-12-01-01-15/ІПК

Статус Діє

Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
11.05.2019 N 2074/6/99-99-12-01-01-15/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс) розглянула звернення (далі - Підприємство) щодо ліцензування виробництва пального та в межах компетенції повідомляє.
Товариство надає послуги по зберіганню газу скрапленого на території власних акцизних складів. В одному резервуарі може зберігатися газ з різними кодами УКТ ЗЕД, отриманий від різних споживачів. При такій ситуації фізико-хімічні властивості газу можуть змінюватися, що в свою чергу може призводити до зміни кодів УКТ ЗЕД газу в резервуарі. У зв'язку з чим Товариство цікавить наступне питання:
Чи не являється виробництвом зміна кодів УКТ ЗЕД в описаній ситуації для цілей ліцензування та який вид ліцензій необхідно отримати підприємству, для недопущення накладання штрафних санкцій передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального"?
Законом України від 23 листопада 2018 року N 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон N 481), зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набирають чинності з 1 липня 2019 року.
Згідно зі частиною першою статті 15 Закону N 481 зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Статтею 1 Закону N 481 визначено, що зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки.
Згідно з частиною двадцять першою статті 2 Закону N 481 (зі змінами) виробництво пального здійснюється суб'єктами господарювання незалежно від форми власності за умови наявності ліцензії на право виробництва пального.
Статтею 1 Закону N 481 встановлено, що термін "пальне" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному в Податковому кодексі України (далі - Кодекс). Відповідно до пункту 14.1.141 статті 14 пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Таким чином, у разі здійснення Підприємством діяльності з виробництва продукції, зазначеної у статті 215 Кодексу, суб'єкту господарювання необхідно отримати відповідну ліцензію.
Частиною третьою статті 5 Господарського кодексуУкраїни визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
11.05.2019 N 2074/6/99-99-12-01-01-15/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс) розглянула звернення (далі - Підприємство) щодо ліцензування виробництва пального та в межах компетенції повідомляє.
Товариство надає послуги по зберіганню газу скрапленого на території власних акцизних складів. В одному резервуарі може зберігатися газ з різними кодами УКТ ЗЕД, отриманий від різних споживачів. При такій ситуації фізико-хімічні властивості газу можуть змінюватися, що в свою чергу може призводити до зміни кодів УКТ ЗЕД газу в резервуарі. У зв'язку з чим Товариство цікавить наступне питання:
Чи не являється виробництвом зміна кодів УКТ ЗЕД в описаній ситуації для цілей ліцензування та який вид ліцензій необхідно отримати підприємству, для недопущення накладання штрафних санкцій передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального"?
Законом України від 23 листопада 2018 року N 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон N 481), зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набирають чинності з 1 липня 2019 року.
Згідно зі частиною першою статті 15 Закону N 481 зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Статтею 1 Закону N 481 визначено, що зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки.