• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку третьої групи, отриманого за агентськими договорами

Державна фіскальна служба України | Індивідуальна податкова консультація від 12.02.2019 № 492/6/99-99-13-01-03-15/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 12.02.2019
  • Номер: 492/6/99-99-13-01-03-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 12.02.2019
  • Номер: 492/6/99-99-13-01-03-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
12.02.2019 N 492/6/99-99-13-01-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянула Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо визначення доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку третьої групи, отриманого за агентськими договорами в межах компетенції повідомляє наступне.
Статтями 42, 43 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Механізм застосування спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності регулюється главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Визначення доходу для платників єдиного податку наведено у п. 292.1 ст. 292 Кодексу. Зокрема, для фізичної особи - підприємця - це дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Водночас п. 292.4 ст. 292 Кодексу визначено, що за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Згідно зі ст. 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб’єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб’єкта, якого він представляє.
Тобто туристичний агент укладає угоду з надання туристичних послуг від імені туристичного оператора, а отже, і кошти за надані туристичні послуги отримує туроператор.
Комерційним агентом може бути суб’єкт господарювання (громадянин або юридична особа), який за повноваженням, основаним на агентському договорі, здійснює комерційне посередництво.
Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.
Агентський договір повинен визначати сферу, характер і порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов’язки сторін, умови і розмір винагороди комерційному агентові, строк дії договору, санкції у разі порушення сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами (ст. 297 ГКУ).
Статтею 301 ГКУ передбачено, що відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб’єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.
Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін.
Суб’єкт, якого представляє комерційний агент, розраховує винагороду, на яку має право комерційний агент, відповідно до розмірів і строків, передбачених договором сторін.
Комерційний агент має право вимагати для розрахунку бухгалтерський витяг щодо всіх угод, за які йому належить агентська винагорода.
Об’єктом оподаткування у туристичного агента в такому випадку буде вся сума агентської винагороди, отриманої від туристичного оператора.
Туристичний агент - фізична особа - підприємець веде Книгу обліку доходів, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. N 579. Дані цієї Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.
У Книзі обліку доходів щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримані готівкою як оплата за надані послуги.
Тобто у Книзі обліку доходів мають відображатись всі кошти, які отримані платником.
Разом з тим наголошуємо, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині визначення доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, який здійснює діяльність туристичного агента, необхідно детально вивчити документи (матеріали), які стосуються цього питання.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.